GOSPODARKA

Gliński wstrzymał wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury. Kamil Bednarek, Golec uOrkiestra czy Bayer Full „zamrożeni”

Fundusz Wsparcia Kultury

Rząd chce przeznaczyć 400 mln zł dla osób związanych ze światem kultury.

„Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat” – czytamy na Twitterze Piotra Glińskiego, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN zweryfikuje wątpliwości wokół FWK

„W związku z wątpliwościami dotyczącymi rekompensat przyznanych w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków FWK i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji.

Jednocześnie MKiDN jeszcze raz wyjaśnia, że rekompensaty za straty spowodowane pandemicznym zamknięciem instytucji i działalności gospodarczej w kulturze obejmują do ok. 40/50 proc. udokumentowanych strat (pomniejszonych o wcześniej otrzymane wsparcie antycovidowe) w okresie od marca do grudnia 2020 r. Są to więc rekompensaty za prawie roczne zamrożenie działalności, których celem jest wsparcie ważnego sektora polskiej gospodarki w obliczu bankructwa.

Pamiętajmy, że kultura była tą gałęzią gospodarki, która jako pierwsza została zamrożona i jako ostatnia jest „odmrażana”. Dzięki środkom z Funduszu Wsparcia Kultury, firmy i instytucje (a nie celebryci) będą mogły przetrwać także na początku przyszłego roku, do czasu pojawienia się szczepionki i odmrożenia gospodarki. Warto przy tym podkreślić, że w obszarze kultury powrót do równowagi będzie trudniejszych niż w sektorach gospodarki, które realizują bardziej elementarne codzienne potrzeby społeczne.

Gra idzie o tysiące miejsc pracy, a państwo ma obowiązek wspierać wszystkie sektory gospodarki. Dzięki takiemu działaniu polskiego rządu, nasza gospodarka broni się przed pandemią najlepiej w Europie, mamy najlepsze perspektywy wzrostu gospodarczego i obroniliśmy 5 mln miejsc pracy.

Ciężko doświadczony przez pandemię sektor kultury nie miał dotychczas przeznaczonego dla niego specjalnego programu wsparcia, jak sektor turystyczny czy transportowy. Fundusz Wsparcia Kultury jest właśnie takim programem. Dla gospodarki i przedsiębiorstw działających w kulturze, dla dziesiątków tysięcy zwykłych ludzi i ich rodzin.”

Ponad dwa tysiące podmiotów otrzyma pomoc z Funduszu Wsparcia Kultury

2064 podmioty otrzymają pomoc finansową w ramach Funduszu Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln zł. Środki z FWK zostaną wykorzystane między innymi na zapewnienie ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy.

O pomoc finansową w ramach utworzonego we wrześniu Funduszu Wsparcia Kultury ubiegało się 2246 podmiotów – samorządowych instytucji artystycznych, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców – prowadzących działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca. Ocenie merytorycznej poddano 2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski.

Fundusz Wsparcia Kultury w liczbach

2064 prawidłowo wypełnione i złożone wnioski.

Pomoc otrzymają:

 • 144 samorządowe instytucje artystyczne – przyznana kwota 94 716 434 zł;
 • 306 organizacji pozarządowych (NGO-sów) – przyznana kwota 38 578 661 zł;
 • 448 przedsiębiorców – przyznana kwota 90 959 964 zł;
 • 1166 firm świadczących usługi zaplecza scenotechnicznego – przyznana kwota 175 235 109 zł.

Oto niektóre przykłady dofinansowania (w zamrożeniu):

 • Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny miał otrzymać kwotę 1 597 872 zł
 • Spółka Golec Fabryka – 1,9 mln zł
 • Bayer Full – 550 tys. zł
 • Radosław Liszewski z zespołu Weekend – 520 tys. zł
 • Kamil Bednarek – 500 tys. zł
 • Grzegorz Hyży – 449 tys. zł
 • Justyna Steczkowska 180 tys. zł
 • Igor Herbut Production – 428 620 zł
 • Natasza Urbańska – 111 000 zł
 • Teatr Muzyczny Roma – 4 000 000 zł
 • Kilka firm związanych z organizacją koncertów i festiwali – po 2 000 000 zł.

Najbardziej zostali skrytykowani bracia Golec (komentarze internautów):

 • „Nie udało się odłożyć z tych kilkudziesięciu koła za koncert? Musieliście się podlizywać PiS-owi, a PiS wam teraz dziękuje. Mam nadzieję, że macie honor i przekażecie te pieniądze na wynagrodzenia dla pielęgniarek”.
 • „Koniunkturalizm w czystej postaci. Kwintesencja polskiej 'góralszczyzny’ do kupienia za absolutnie każde pieniądze. Czasem ogromny talent współistnieje z wizerunkową tandetą. I z tym od kilku lat coraz bardziej mi się kojarzycie”.

Fundusz Wsparcia Kultury – wsparcie całej branży dotkniętej pandemią

Fundusz Wsparcia Kultury to wsparcie całego, szerokiego sektora kultury, a nie jedynie pojedynczych artystów. Wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria otrzymały wsparcie. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kryteria dotyczyły m.in. spadku przychodów, liczby zatrudnionych osób czy ilości odwołanych wydarzeń i imprez artystycznych. Pomoc otrzymało ponad 2 tys. podmiotów. Łączny budżet programu wynosi 400 mln zł.

Środki z funduszu mają wesprzeć bieżącą działalność muzyczną, teatralną i taneczną. Należy pamiętać, że wsparcie nie dotyczy jednostkowych postaci – za każdym człowiekiem działającym w kulturze stoi mnóstwo firm i osób, które umożliwiają całą działalność. To firmy nagłośnieniowe, oświetleniowe, osoby zajmujące się księgowością czy wsparciem prawnym. Pomoc otrzymały samorządowe instytucje kultury, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Celem Funduszu jest obiektywne wparcie całej branży, która jest systemem naczyń połączonych. Wszystkie instytucje i przedsiębiorstwa, które poprawnie złożyły wniosek i spełniły kryteria pomocowe otrzymały wsparcie.

Kryteria oceny wniosków

Proces przyznawania środków został przeprowadzony obiektywnie w oparciu o poprawność złożonego wniosku oraz danych finansowych poszczególnych instytucji. Wysokość rekompensaty była obliczana na podstawie danych księgowych i statystycznych za rok 2019. Kluczowe kryteria dotyczyły:

 • spadku przychodów instytucji/przedsiębiorcy 2020 vs. 2019
 • liczby zatrudnionych osób
 • liczby odwołanych imprez/wydarzeń artystycznych
 • wpływu dofinansowania na lokalną społeczność
 • udziału przychodów z muzyki tańca i teatru w ogólnych przychodach (w odniesieniu do przedsiębiorców)
 • zadłużenia przedsiębiorców spowodowanego pandemią.

Instytucje ubiegające się o dofinansowanie zobligowane były do odliczenia dotychczasowego wsparcia udzielonego ze strony państwa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button