REPREZENTACJATENIS

Igrzyska Olimpijskie 2024. Polki powalczą w Paryżu drużynowo i indywidualnie w tenisie stołowym

Tenis stołowy

Wspaniałe informacje dla polskiego tenisa stołowego.

Nasza kobieca reprezentacja awansowała na Igrzyska w Paryżu i zagra w turnieju olimpijskim na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku.

To oznacza również, że dwie Polki (maksymalna liczba) wystąpią w rywalizacji singlistek w stolicy Francji.

– Po raz piąty w historii żeńska drużyna Polski rywalizować będzie na Igrzyskach Olimpijskich. Dwie nasze zawodniczki zagrają w zawodach singlistek. To wielki sukces zawodniczek, sztabu trenerskiego i PZTS – mówi Stefan Dryszel, były dyrektor sportowy Polskiego Związku Tenisa Stołowego, który jako trener prowadził męską kadrę w IO w Atlancie, Sydney, Atenach, Pekinie i Tokio.

Reprezentantki Polski wywalczyły awans na IO w Paryżu z rankingu olimpijskiego.

– Zapracowały na ten sukces bardzo dobrym występem w niedawnych Drużynowych Mistrzostwach Świata w Busan, gdzie wygrały 4 mecze i zakwalifikowały się do 1/8 finału. Kluczowe dla miejsca na liście światowej było zwycięstwo nad wyżej notowanym Singapurem, ale także niepowodzenia takich drużyn, jak: Słowacja, Luksemburg czy Portoryko – dodał Stefan Dryszel.

Poprzednio Polki grały w turnieju drużynowym Igrzysk Olimpijskich w 2008, 2012 i 2016 roku.

92. IMP: Olimpijki z Paryża wystąpią w Gdańsku

Reprezentantki Polski, które podczas Drużynowych Mistrzostw Świata w Busan wywalczyły awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, w dniach 22-24 marca rywalizować będą w 92. Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Gdańsku.

Podczas turnieju w Korei Południowej 4 mecze wygrał zespół narodowy w składzie: Natalia Bajor, Katarzyna Węgrzyn, Anna Węgrzyn, Zuzanna Wielgos. Polki pokonały m.in. Singapur i Słowację, co dało im kwalifikację do 1/8 finału. Zdobyte punkty w Azji pozwoliły na awans w rankingu z 20 na 12 miejsce i wywalczenie olimpijskiej nominacji.

Do awansu na IO pomogło także to, że nasze zawodniczki startowały na Igrzyskach w Tokio i mają za to sporo punktów. Wszystkie też poprawiły indywidualne rankingi, co także jest jednym z kryteriów rankingu drużynowego.

Cztery wymienione zawodniczki mają także zapewniony limit do gry w 92. IMP w Centrum Szkolenia PZTS im. Andrzeja Grubby. W kolei w zawodach mężczyzn – z rankingu ITTF – wystartuje pięciu tenisistów stołowych: Jakub Dyjas, Maciej Kubik, Miłosz Redzimski, Samuel Kulczycki, Mateusz Zalewski.

Organizatorami mistrzostw kraju są Polski Związek Tenisa Stołowego, Pomorski Wojewódzki Związek Tenisa Stołowego, Centrum Szkolenia PZTS, a Partnerem hotel Mercure Gdańsk Posejdon. Bardzo ciekawie zapowiadają się zmagania w każdej z trzech konkurencji (singiel, debel, mikst), a może szczególnie w tej ostatniej, gdyż w połowie kwietnia w czeskim Hawierzowie odbędą się kwalifikacje olimpijskie w grze mieszanej.

W Gdańsku tytułów zdobytych rok temu w Płocku bronić będą: Jakub Dyjas i Katarzyna Węgrzyn w singlu, Jakub Dyjas/Patryk Lewandowski i Anna Węgrzyn/Katarzyna Węgrzyn w deblu oraz Tomasz Kotowski/Zuzanna Wielgos w mikście.

W turniejach rangi Grand Prix Polski w sezonie 2023/24 wyróżnili się m.in.: Katarzyna Węgrzyn, Wiktoria Wróbel, Paulina Krzysiek, Zuzanna Wielgos, Anna Brzyska, Magdalena Sikorska oraz Konrad Kulpa, Marek Badowski, Tomasz Lewandowski, Tomasz Kotowski, Michał Małachowski, Adam Dosz.

W historii Indywidualnych MP, najlepsi tenisiści i tenisistki rywalizowali w Gdańsku w 1980, 1988, 2001, 2002, 2005 roku.

Na liście zwycięzców są m.in.: Leszek Kucharski i Weronika Stelmach (1980), Andrzej Grubba i Katarzyna Calińska-Tomaszewska (1988), Lucjan Błaszczyk i Anna Januszyk (2001), Marcin Kusiński i Kinga Stefańska (2002), Lucjan Błaszczyk i Xu Jie (2005).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button