MOTOSPORT

I etap. Grzegorz Grzyb liderem 29. Rajdu Rzeszowskiego

29. Rajd Rzeszowski

Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz (Skoda Fabia Rally 2 Evo) prowadzą po pierwszym etapie 29. Rajdu Rzeszowskiego.

O 4 sekundy wyprzedzają Finów Jari’ego Huttunena i Mikko Lukkę (Hyundai i20 R5). Na trzeciej pozycji, po pięciu odcinkach specjalnych rozegranych pierwszego dnia i liczących ponad 68 kilometrów plasują się Marcin Słobodzian i Robert Hundla (Hyundai i20 R5), którzy tracą do liderów 30,2 sekundy.

Pierwszy odcinek rajdu padł łupem Tomasza Kasperczyka, który jednak na cięciu zakrętu podczas drugiej próby sportowej urwał tylne, prawe koło w swoim Volkswagenie Polo GTI R5 i nie ukończył pierwszego etapu. Wicemistrz Polski poniósł duże straty, ale będzie rywalizował na kolejnych czterech odcinkach specjalnych w sobotę.

Podobną przygodę na tym samym oesie miał Kacper Wróblewski (Volkswagen Polo GTI R5). Reprezentant ORLEN Teamu wykazał się jednak wyjątkowymi umiejętnościami mechanika, naprawił prowizorycznie uszkodzenie i dotarł do parku serwisowego. Jednak straty jakie poniósł sprawiły, że zajmuje odległą pozycję w rajdzie.

Drugi oes, klasyczną Lubenię wygrał z dużą przewagą Grzegorz Grzyb i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Dwa kolejne odcinki zapisał na swoim koncie startujący w pełnym cyklu RSMP Jari Huttunen i po drugim przejeździe Lubenii awansował na pozycję lidera.

Losy pierwszego etapu rozstrzygnęły się na wieczornym oesie w centrum Rzeszowa. Podczas tej krótkiej (1,5 km), widowiskowej próby Huttunen uzyskał co prawda najlepszy czas, ale podczas nawrotu potrącił tzw. beczkę za co zgodnie z regulaminem otrzymał karę 5 sekund. Triumfatorem odcinka został Łukasz Byśkiniewicz, dla którego było to pierwsze oesowe zwycięstwo w RSMP w karierze. Na pozycję lidera powrócił zaś Grzegorz Grzyb, który w sobotę będzie walczył o czwarte w karierze zwycięstwo w swoim rodzinnym mieście.

Wśród samochodów napędzanych na jedną oś liderują Maciej Lubiak i Tomasz Borko w Peugeocie 208 R2, którzy plasują się jednocześnie na 10 pozycji w klasyfikacji generalnej wśród polskich załóg.

Pierwsza runda mistrzostw Polski jest także jedną z rund mistrzostw Słowacji. Najszybszym z zawodników z tego kraju jest Martin Koci (Skoda Fabia Rally 2 Evo), ale liderem w rundzie mistrzostw Słowacji jest Grzyb, który wyprzedza Słobodziana i Kociego. Obaj Polacy zostali zgłoszeni do mistrzostw naszych południowych sąsiadów, które już czterokrotnie wygrywał Grzyb, a obecnie jest liderem po dotychczas rozegranych rundach.

W sobotę drugi etap 29. Rajdu Rzeszowskiego z czterema oesami o długości 65,5 km. Meta na Rynku w Rzeszowie o godzinie 15:15.

Klasyfikacja rajdu po pierwszym etapie (runda RSMP):

1. Grzyb / Poradzisz Skoda Fabia Rally 2 Evo 38:16,2

2. Huttunen / Lukka Hyundai i20 R5 + 4,0

3. Słobodzian / Hundla Hyundai i20 R5 + 30,2

4. Byśkiniewicz / Cieślar Hyundai i20 R5 + 57,5

5. Kotarba / Kotarba Citroen C3 R5 + 1:27,1

6. Chwietczuk / Hinz Skoda Fabia R5 + 3:20,3

7. Szeja / Szeja Subaru Impreza + 3:43,2

8. Pryczek / Pryczek Subaru Impreza + 4:08,1

9. Nowak / Grzelka Ford Fiesta R5 + 4:52,3

10. Lubiak / Borko Peugeot 208 R2 + 5:06,3

HRSMP po I etapie MARMA 29. Rajdu Rzeszowskiego

1,5 minuty – taką przewagę podczas pierwszego etapu wypracowali sobie Robert Luty i Marcin Celiński.

Co prawda Luty i Celiński oddali dziś dwie ostatnie próby Olchawskiemu i Marciniakowi, ale do powiększenia przewagi wystarczył im drugi przejazd oesu Pstrągowa. Urzędujący mistrzowie byli na nim o 37 sekund szybsi od rywali w Audi Quattro. Trzecie miejsce padło łupem Marcina Grzelewskiego i Krzysztofa Niedbały. Wcześniej, w trakcie serwisu między pętlami ekipa Gazmot Motorsport uporała się z problemami ze sprzęgłem i zwycięzcy Rajdu Dolnośląskiego mogli przyspieszyć.

Z kolei po drugiej wizycie w Lubeni w najlepszym nastroju byli Olchawski i Marciniak – szybsi o ponad 4 sekundy od Lutego i Celińskiego. Autorami trzeciego czasu byli Zaleski i Szadkowski w Porsche 911 SC.

W identycznej kolejności czołowa trójka zameldowała się na mecie 2-kilometrowej próby w centrum Rzeszowa, która zakończyła piątkowy etap 29. Rajdu Rzeszowskiego.
(RSMP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button