ŚWIAT

Holandia. Wołodymyr Zełenski spotkał się z ukraińskimi siłami zbrojnymi

Raport OBWE ws. łamania przez Rosję praw ukraińskich dzieci i ich przymusowej deportacji

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ramach oficjalnej wizyty w Królestwie Niderlandów odwiedził bazę Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych.

Głowa państwa spotkała się z odbywającymi szkolenie w Holandii żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy, kadetami Instytutu Wojskowego KNU im. T. Szewczenki, a także z rannymi żołnierzami przechodzącymi rehabilitację w placówkach medycznych.

„Tu i teraz widzimy, czym jest pomoc, czym jest ochrona życia. To jest najbardziej zaszczytna misja – zrobić wszystko, żeby życie wygrało” – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Zwracając się do premiera Holandii Marka Rutte i ministra obrony Holandii Kaisy Ollongren, prezydent podziękował im oraz wszystkim w Holandii, którzy pomagają Ukrainie.

Jak zaznaczył, broń z tej bazy, która pomaga ukraińskim obrońcom, będzie chronić normalne, wolne, oparte na szacunku życie Ukraińców i wszystkich Europejczyków.

„Wszystko to przybliża zwycięstwo, nasze wspólne zwycięstwo. Pokonamy rosyjskie zło i ochronimy naszą wolność, nasz wspólny europejski styl życia” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ze swojej strony Kaisa Ollongren zaznaczył, że ​​ta baza jest jednym z miejsc, w których Holandia przygotowuje sprzęt wojskowy i broń dla Ukrainy.

„Poświęcenie waszych żołnierzy jest naprawdę inspirujące. Walczą o wolną Ukrainę. Za Ukrainę, którą będą mogli przekazać swoim dzieciom. Stawka jest wysoka zarówno dla Ukrainy, jak i dla nas wszystkich tutaj w Holandii oraz dla wszystkich, którzy podzielają wartości demokracji, prawa międzynarodowego i integralności terytorialnej” – powiedziała.

Minister obrony poinformował, że Holandia przygotowała mobilne laboratorium medycyny sądowej na Ukrainie na potrzeby Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jest to bardzo ważne dla postawienia sprawców przestępstw przed wymiarem sprawiedliwości.

Podkreśliła, że ​​Holandia będzie nadal pomagać narodowi ukraińskiemu w jego wysiłkach na rzecz odparcia rosyjskiej agresji.

„Będziemy nadal wnosić znaczący wkład we wzmacnianie potencjału militarnego Ukrainy. Teraz i w przyszłości, tak długo, jak to będzie konieczne” – powiedział Kaisa Ollongren.

Wraz z premierem i ministrem obrony Holandii Wołodymyrem Zełenskim skontrolowali próbki sprzętu wojskowego przewożonego na Ukrainę.

Prezydent rozmawiał z instruktorami, którzy prowadzą szkolenia dla ukraińskiego personelu wojskowego, w szczególności w zakresie wykorzystania nowoczesnych zachodnich systemów uzbrojenia.

Głowa państwa rozmawiała także z ukraińskimi obrońcami, którzy przechodzą rehabilitację po ranach bojowych.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukraina jest dumna ze swoich żołnierzy.

„Dziękuję za waszą służbę i życzę nam wszystkim zwycięstwa” – powiedział.

Ponadto prezydent rozmawiał z ekspertami medycyny sądowej, którzy zajmują się zbieraniem dowodów rosyjskich zbrodni na terytorium Ukrainy.

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE opublikowało raport o łamaniu przez Rosję praw ukraińskich dzieci i ich przymusowej deportacji

Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) opublikowało „Raport w sprawie naruszeń i nadużyć międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości związanych z przymusowymi wysiedleniami i/lub deportacji ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej”. Jest to pierwszy odrębny specjalny międzynarodowy raport dotyczący problemu nielegalnego przemieszczania się ukraińskich dzieci przez Rosję.

Raport został przygotowany przez niezależną misję ekspertów mechanizmu wymiaru ludzkiego OBWE, który został wykorzystany po raz trzeci z inicjatywy Ukrainy i kolejnych 45 państw członkowskich tej organizacji.

Oczekuje się, że umotywowane wnioski raportu dotyczące znacznej liczby naruszeń i nadużyć międzynarodowego prawa humanitarnego i prawa międzynarodowego w zakresie praw człowieka, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, które dotyczą przymusowego przesiedlenia i/lub deportacji ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej, przyczyni się do międzynarodowych wysiłków i rozwoju mechanizmów zapewnienia sprawiedliwości i postawienia przed sądem sprawców i sprawców tych ohydnych zbrodni.

Z raportu wynika, że ​​od 24 lutego 2022 r. i wcześniej duża liczba ukraińskich dzieci została przesiedlona na czasowo okupowane terytoria Ukrainy i terytorium Federacji Rosyjskiej. Można to zakwalifikować jako zbrodnię przeciwko ludzkości – „deportację lub przymusowe wysiedlenie ludności”.

Autorzy dokumentu podkreślają również, że ewakuacja i długotrwałe przemieszczanie ukraińskich dzieci bez zgody jest naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego, a w niektórych przypadkach poważnym naruszeniem IV Konwencji Genewskiej i zbrodnią wojenną.

Działania Rosji, takie jak zmiana obywatelstwa ukraińskich dzieci, adopcja dzieci bez opieki rodziców i podobne działania asymilacyjne są również nazywane przestępstwami naruszającymi tę konwencję.

Stwierdza się również, że przymusowo wysiedlane lub deportowane ukraińskie dzieci znajdują się w całkowicie rosyjskim środowisku, zwłaszcza pod względem językowym, obyczajowym i religijnym, i znajdują się pod wpływem prorosyjskiej kampanii informacyjnej, która często sprowadza się do celowej reedukacji i zaangażowania w szkolnictwie wojskowym.

Ustalono, że Federacja Rosyjska stwarza różne przeszkody rodzinom starającym się o powrót dzieci, a także uniemożliwia ustalenie listy dzieci i miejsca ich pobytu, co jest naruszeniem Konwencji Genewskich.

Ponadto doszło do licznych i powtarzających się naruszeń dobra i praw dzieci wynikających z Konwencji ONZ o prawach dziecka. W szczególności prawa do tożsamości, rodziny i łączenia rodzin, edukacji, dostępu do informacji, rekreacji, wypoczynku, wolności myśli, sumienia i wyznania, prawa do wolności i bezpieczeństwa osobistego itp.

„Skumulowane skutki tych wielokrotnych naruszeń budzą bardzo poważne obawy, że prawo wysiedlonych ukraińskich dzieci do wolności od tortur i złego traktowania oraz innego nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania zostało naruszone” – podkreślono w raporcie.

Misja sformułowała szereg rekomendacji, skierowanych przede wszystkim do Federacji Rosyjskiej jako przestępcy, a także do Ukrainy oraz innych państw i organizacji międzynarodowych w kontekście zapewnienia ochrony ukraińskim dzieciom deportowanym do Rosji.

W oficjalnym komentarzu do raportu strona ukraińska podkreśliła, że ​​przymusowe przekazanie lub deportacja ukraińskich dzieci do rosyjskiej grupy narodowej może stanowić ludobójstwo w rozumieniu art. II Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa z 1948 roku. Rosja odmówiła współpracy z misją mechanizmu moskiewskiego w ludzkim wymiarze OBWE.
(president.gov.ua)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button