LEKKOATLETYKA

HMP w Toruniu. Rekord świata Mariki Popowicz-Drapały

Emocjonujący konkurs tyczkarzy i kolejny znakomity bieg Szymańskiego

Rekord świata masters Mariki Popowicz-Drapały, świetny konkurs tyczkarzy oraz kolejny znakomity bieg płotkarza Jakuba Szymańskiego.

Drugi dzień rozgrywanych w Arenie Toruń lekkoatletycznych halowych mistrzostw Polski obfitował w świetne wyniki.

Nie przestaje imponować Marika Popowicz-Drapała. Specjalizująca się od niedawana w biegu na 400 metrów sprinterka bydgoskiego Zawiszy w Arenie Toruń wygrała finał mistrzostw kraju poprawiając czasem 51.87 nie tylko rekord życiowy, ale także ustanawiając rekord świata masters.

To coś pięknego zobaczyć 51 z przodu. Przed sezonem naprawdę ciężko na to pracowałam. Cieszę się, że ta praca, którą wykonujemy z trenerem daje takie efekty – podkreślała po zejściu z bieżni podopieczna Jacka Lewandowskiego.

W finale Popowicz-Drapała startowała na piątym torze, mając przed sobą doświadczoną na dystansie 400 metrów Justynę Święty-Ersetic.

Wiedziałam, że biegam z czołowymi specjalistkami od sprintu na 400 metrów. Przede mną startowała Justyna, która nie odpuszcza nawet na centymetr. Zażartowałam do niej, że spotkały się dwa mocne charaktery – dodała Popowicz-Drapała.

Druga na mecie była Justyna Święty-Ersetic (52.31), a trzecia Kinga Gacka (52.78).

Ponownie wysoką formą zaimponował płotkarz Jakub Szymański. Mimo słabszej reakcji startowej rekordzista Polski w Toruniu spisał się znakomicie i odniósł pewną wygraną z czasem 7.50.

To słabe wyjście z bloków zabrało mi dziś szansę na kolejny rekord Polski. Z reakcja 0.230 nie można osiągać takich wyników. Nie jestem zadowolony, ale jednocześnie wiem na co jestem gotowy – powiedział Szymański.

Drugie miejsce zajął Krzysztof Kiljan, który srebro okrasił rekordem życiowym 7.59. To piąty czas w historii polskiej lekkoatletyki. Brązowy medal wywalczył Damian Czykier (7.60).

HMP – Torun, Szymański i Kilian (fot. Paweł Skraba)

Działamy na siebie pozytywnie. Chłopaki są jedną dziesiątą ode mnie. Czułem dziś ich oddech na swoich plecach – chwalił rywali mistrz Polski z Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego.

Dużo emocji przyniósł finał skoku o tyczce mężczyzn. Walkę o zwycięstwo stoczyli Piotr Lisek oraz Robert Sobera. Lisek w pierwszych próbach zaliczył 5.40 i 5.60, a po nieudanym podejściu na 5.70 przeniósł skoki na kolejną wysokość. Zaliczył bez problemu 5.75 i 5.80 zostając mistrzem kraju.

Jestem bardzo zadowolony ze skakania 5.80. Mam nadzieję, że dostarczyliśmy dużo emocji. Wytrzymałem też stres związany z przekładaniem. Zrzutka na 5.70 nie była zaplanowana, to był dobry skok. Musiałem zmienić tyczkę na twardszą, a nie jest łatwo powtórzyć taką próbę – mówił Lisek.

Idący za nim niczym cień Sobera po skokach na 5.40 i 5.50 manewr przenoszenia zastosował na 5.60. Podobnie jak u Liska był on skuteczny. W pierwszych skokach zaliczył później 5.70 i 5.75. Bez powodzenia atakował 5.80 i 5.85 zostając ostatecznie wicemistrzem Polski.

Cieszę się też, że Robert wrócił. Myślę, że tak to można hucznie powiedzieć. On skakał bardzo dobrze technicznie. Nawiązał rywalizację. Nie poszczypał po Achillesie tylko chciał sięgnąć po kolano – chwalił rywala Piotr Lisek.

Brązowy medal zdobył Filip Kempski – 5.20

Mocne tempo biegu na 200 metrów do końca wytrzymała Martyna Kotwiła. Radomianka zwyciężyła z czasem 23.44 i obroniła tytuł mistrzowski. Drugie miejsce zajęła Krystsina Tsimanouskaya (23.59), a trzecie Magdalena Stefanowicz (23.72).

W wyrównanym finale mężczyzn najszybszy był Łukasz Żok. Jedno okrążenie hali pokonał w 21.14 i pokonał broniącego tytułu Alberta Komańskiego (21.19) i Patryka Wykrotę (21.23).

Po pasjonującym biegu mistrzem Polski w biegu na 400 metrów został w Arenie Toruń Mateusz Rzeźniczak. Nowo kreowany mistrz kraju pokonał dwa okrążenia w 47.16 i na mecie wyprzedził Maksymiliana Szweda (47.21) i Patryka Grzegorzewicza (47.50).

Tymczasem po mocnym biegu halową mistrzynią Polski została Anna Wielgosz (2:02.81), która na mecie zdystansowała Angelikę Sarnę (2:03.35) oraz Margaritę Koczanową (2:03.56).

Sprawdziła się moja taktyka. Prowadzę i jeśli ktoś chce mnie wyprzedzić to przyspieszam – analizowała finał zwyciężczyni.

W finale męskiego biegu na 800 metrów najlepszy był Mateusz Borkowski, który wygrał z czasem 1:46.78. Wicemistrzem Polski został Patryk Sieradzki – jego czas 1:47.20 to dziesiąty wynik w historii polskiej lekkoatletyki. Brąz wywalczył Bartosz Kitliński (1:48.02).

Weronika Lizakowska wygrała bieg na 3000 metrów z czasem 8:51.74 i zdystansowała Martynę Galent (8:57.39) i długo prowadzącą Alicję Konieczek (9:03.47).

Ambicją Filipa Raka było poprawienie w Toruniu halowego rekordu Polski U23 w biegu na 3000 metrów. Po mocnym, prowadzonym, biegu Rak w iście sprinterskim tempie zmierzał na ostatnim okrążeniu ku mecie. Po samotnym finiszu uzyskał czas 7:56.51, słabszy zaledwie o 2 sekundy od rekordu Yareda Shegumo. Drugi był Michał Groberski (7:58.82), a trzeci lider krajowych tabel Kamil Herzyk – 8:00.51.

Dość niespodziewanie mistrzynią Polski w skoku w dal została Anna Matuszewicz. Torunianka zaimponowała w szóstej serii osiągając 6.44 i o centymetr przeskakując Nikolę Horowską. Podopieczna Tomasza Saski popisała się w Toruniu dobrą próbą na 6.43. Trzecie miejsce zajęła Magdalena Bokun, która uzyskała 6.26 i – podobnie jak mistrzyni srebrną medalistkę – wyprzedziła czwartą i piątą zawodniczkę konkursu o centymetr.

Dobrze spisał się w konkursie skoku w dal faworyt gospodarzy z Torunia. Adrian Brzeziński wygrał dzięki dobrym próbom z dwu ostatnich serii – uzyskał w nich 7.70 i 7.76. Drugie miejsce dzięki wynikowi 7.62 uzyskanemu w szóstej próbie zajął Andrzej Kuch. Brąz zdobył Piotr Tarkowski – 7.57.  Po bezbłędnym pokonaniu 1.71, 1.76, 1.80 oraz 1.84 mistrzynią Polski w skoku wzwyż mająca bardzo dobry sezon halowy Paulina Borys. Drugie miejsce zajęła borykająca się ostatnio z lekkimi kłopotami zdrowotnymi Wiktoria Miąso. Rzeszowianka pokonała w niedzielny wieczór 1.80. Brązowy medal zdobyła Alicja Wysocka (1.76).

Norbert Kobielski po zaliczeniu w drugiej próbie 2.22 zrezygnował z dalszych prób. Wicemistrzem kraju został Mateusz Kołodziejski (2.18), a brązowe medale wywalczyli Kewin Małek i Jakub Hołub – zaliczyli 2.10.

Mistrzem Polski w siedmioboju został Paweł Wiesiołek. Zawodnik Warszawianki zgromadził w dwudniowej rywalizacji w Toruniu wartościowe 5825 pkt. Drugi był Artur Brzeziński – 5347 pkt. Dzięki świetnej postawie w biegu na 1000 metrów na trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej przesunął się niezwykle utalentowany junior Hubert Trościanka – debiutując w seniorskim wieloboju zdobył brąz z wynikiem 5313 pkt.

Więcej. Szymański, Lisek i Popowicz-Drapała gwiazdami ostatniego dnia mistrzostw kraju

21-letni Jakub Szymański i niespełna 36-letnia Marika Popowicz-Drapała byli gwiazdami ostatniego dnia 68. PZLA Halowe Mistrzostwa Polski w Toruniu. Pierwszy wygrał rywalizację na dystansie 60 m ppł, a druga prestiżowy bieg na 400 m. W skoku o tyczce złoto dla Piotra Liska.

Popowicz-Drapała zdobyła kolejny skalp w swojej wieloletniej karierze. Pierwsze złote medale HMP wywalczyła 14 lat temu w Spale. W niedzielę w Toruniu wygrała na nowy dla siebie dystansie 400 m pozostawiając w pokonanym polu zdecydowanie bardziej doświadczone i utytułowane Justynę Święty-Ersetic (srebro) oraz Igę Baumgart-Witan (4. miejsce). Brąz dla Kingi Gackiej. Popowicz-Drapała wygrała rekordem życiowym 51,87.

– Jestem szczęśliwa. Zrobiłam to dla synka. Pocieszę się dziś, ale od jutra ruszamy z akcją Paryż. Igrzyska są najważniejsze – powiedziała mistrzyni kraju. Także Święty-Ersetic, która wróciła do rywalizacji po problemach fizycznych i natury psychologicznej, podkreślała, że polskie specjalistki od biegu na 400 m tanio skóry nie sprzedadzą w stolicy Francji.

HMP – Torun, 400 m kobiet (fot. Paweł Skraba)

Świetnym wynikiem 7,50 rywalizację płotkarzy na 60 m wygrał Jakub Szymański. 21-latek pobiegł tylko 0,03 wolniej od własnego rekordu kraju z tego roku.

– Jestem zadowolony i może lepiej, że jest niedosyt przed mistrzostwami świata. Wiem, na co jestem gotowy – powiedział Szymański.

W skoku wzwyż pań świetnym wynikiem 1,97 wygrała Maria Żodzik. Nie zdobyła jednak złotego medalu, bo czeka cały czas na polskie obywatelstwo. Jej wynik jest jednak tak dobry, że byłaby ogromnym wzmocnieniem polskiej kadry na IO w Paryżu.

W skoku w dal najlepsi torunianie – Adrian Brzeziński (7,76) i Anna Matuszewicz (6,44). W rywalizacji na 800 m złote medale dla Anny Wielgosz i Mateusza Borkowskiego.

– Świetny bieg w moim wykonaniu. Tak miałam zrobić i tak zrobiłam. Jadę do Glasgow walczyć ze światową czołówką, nie jestem od niej daleko – mówiła Wielgosz.

Na 200 m triumfowali w Toruniu Martyna Kotwiła i Łukasz Żok.

Równych w rywalizacji tyczkarzy nie miał sobie Piotr Lisek. – Lisowi cały czas się chce. Cały czas jestem głodny. Jeszcze trochę się ze mną pomęczycie na tych arenach. A ta poważnie, to był fajny konkurs. Robert Sobera naciskał, skoczył 5,75, dobrze wyglądał technicznie. Ja się cieszę z mojego 5,80 – ocenił Lisek.

W biegach na 300 m złote medale wywalczyli Weronika Lizakowska i Filip Rak. W rywalizacji w siedmioboju najlepszy był Paweł Wiesiołek. W skoku wzwyż mężczyzn wygrał Norbert Kobielski.

Piotr Lisek (fot. Marek Biczyk/PZLA)

Wyniki ostatniego dnia HMP:

K O B I E T Y

200 metrów

 1. Martyna Kotwiła (RLTL Optima Radom) 23,44
 2. Kryscina Cimanouska (KS AZS AWF Warszawa) 23,59
 3. Magdalena Stefanowicz (KS AZS AWF Katowice) 23,72

400 metrów

 1. Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) 51,87
 2. Justyna Święty-Ersetic (KS AZS AWF Katowice) 52,31
 3. Kinga Gacka (BKS Bydgoszcz) 52,78

800 metrów

 1. Anna Wielgosz (CWKS Resovia Rzeszów) 2.02,81
 2. Angelika Sarna (KS AZS AWF Warszawa) 2.03,35
 3. 3. Margarita Koczanowa (KS AZS AWF Kraków) 03,56

 3000 metrów

 1. Weronika Lizakowska (KUKS Remus Kościerzyna) 8.51,74
 2. Martyna Galant (OŚ AZS Poznań) 8.57,39
 3. Alicja Konieczek (OŚ AZS Poznań) 9.03,47

4×200 metrów 

 1. AZS-AWF Gorzów 1.38,06
 2. KS AZS AWF Katowice 1.38,81
 3. RLTL Optima Radom 1.39,10

skok w dal

 1. Anna Matuszewicz (MKL Toruń_ 6,44
 2. Nikola Horkowska (ALKS AJP Gorzów Wlkp.) 6,43
 3. 3. Magdalena Bokun (KS AZS AWF Katowice) 6,26

skok wzwyż

 1. Paulina Borys (SKLA Sopot) 1,84
 2. Wiktoria Miąso (CWKS Resovia Rzeszów) 1,80
 3. Alicja Wysocka (CWKS Resovia Rzeszów) 1,76

MĘŻCZYŹNI

60 metrów przez płotki

 1. Jakub Szymański (SKLA Sopot) 7,50
 2. Krzysztof Kiljan (KS AZS AWF Warszawa) 7,59
 3. Damian Czykier (KS Podlasie Białystok) 7,60

200 metrów

 1. 1. Łukasz Żok (ALKS AJP Gorzów Wlkp.) 21,14
 2. Albert Komański (CWKS Resovia Rzeszów) 21,19
 3. Patryk Wykrota (KS Stal LA Ostrów Wlkp.) 21,23

400 metrów

 1. Mateusz Rzeźniczak (MKS Aleksandrów Łódzki) 47,16
 2. Maksymilian Szwed (AZS Łódź) 47,21
 3. Patryk Grzegorzewicz (AZS UMCS Lublin) 47,50

800 metrów

 1. Mateusz Borkowski (KS AZS AWF Warszawa) 1.46,78
 2. 2. Patryk Sieradzki (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) 47,20
 3. Bartosz Kitliński (AZS UMCS Lublin) 1.48,02

3000 metrów

 1. Filip Rak (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole) 7.56,51
 2. Michał Groberski (UKS Barnim Goleniów) 7.58,82
 3. Kamil Herzyk (SLiS JUST TEAM Bielsko-Biała) 8.00,51

4×200 metrów

 1. KS Stal LA Ostrów Wlkp. 1.27,31
 2. KS AZS AWF Katowice 1.27,87
 3. KS Podlasie Białystok 1.28,28

siedmiobój

 1. Paweł Wiesiołek (KS Warszawianka W-wa) 5825
 2. Artur Brzeziński (KS AZS AWF Wrocław) 5347
 3. Hubert Trościanka (ULKS Uczniak Szprotawa) 5313

skok o tyczce

 1. Piotr Lisek (OSOT Szczecin) 5,80
 2. Robert Sobera (KS AZS AWF Wrocław) 5,75
 3. Filip Kempski (KS AZS AWF Katowice) 5,20

skok w dal

 1. Adrian Brzeziński (MKL Toruń) 7,76
 2. Andrzej Kuch (AZS UMCS Lublin) 7,62
 3. Piotr Tarkowski ( KS AZS-AWF Biała Podlask) 7,57

skok wzwyż

 1. Norbert Kobielski (MKS Inowrocław) 2,22
 2. Mateusz Kołodziejski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) 2,18
 3. Kewin Małek (AML Słupsk) 2,10

M I X

4×400 metrów

 1. KS AZS UWM Olsztyn 3.27,30    
 2. KS AZS AWF Wrocław 3.27,60
 3. KS AZS AWF Kraków 3.27,95
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button