GOSPODARKAPOLSKA

Hipoteza dot. masowego śnięcia ryb w Odrze wg PiS

Katastrofa ekologiczna

„Zrobimy wszystko, żeby przedstawić przyczyny śnięcia ryb w Odrze.

Od 16 sierpnia pracuje zespół ekspercki badający przyczyny katastrofy ekologicznej, powołany przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. To zespół naukowców, który pracuje nad multidyscyplinarnym raportem eksperckim będącym nie tylko wyjaśnieniem obecnej sytuacji, ale też dokumentem pozwalającym zapobiec tego typu sytuacjom w przyszłości” – zaznaczyła wiceminister Małgorzata Golińska podczas konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace Zespołu do spraw sytuacji powstałej na rzece Odrze. Spotkanie odbyło się 31 sierpnia 2022 r.

Jak podkreśliła wiceminister Małgorzata Golińska, prowadzone są stałe badania próbek wody oraz ryb.

– Do tej pory przeprowadzono ponad 20 tys. badań przez Centralne Laboratorium Badawcze. Próbki wody są pobierane w 37 punktach. Także Państwowy Instytut Weterynaryjny wykonuje wyniki badań śniętych ryb – powiedziała.

Wiceminister klimatu i środowiska wskazała także, że badania wody przeprowadzone przez inne kraje, tj. Czechy i Holandie, są zbieżne z tymi wykonanymi w Polsce.

– Dzisiaj otrzymaliśmy także wyniki badań z laboratorium Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to badania toksyn w glonach. Są one tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy z Uniwersytetu Gdańskiego – mówiła.

– Jednocześnie na Uniwersytecie Wiedeńskim trwają badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży. Jednak na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać – dodała.

Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska wyjaśniła także wstępne hipotezy dotyczące masowego śnięcia ryb w Odrze.

– Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy nasza hipoteza się potwierdza. Poszukujemy również odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn – wyjaśniła.

– Co warto zaznaczyć, analiza zdjęć satelitarnych także wskazała, że w miejscach śnięcia ryb nastąpił zakwit wody – dodała.

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, podsumowała dotychczasowe prace naukowców zajmujących się sprawą Odry. Jak dodała, raport z prac Zespołu powstanie do 30 września.

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu przedsiębiorców znad Odry

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu finansowym dla przedsiębiorców znad Odry. Firmy nadodrzańskie, których przychód spadł co najmniej o połowę, będą mogły starać się o wypłatę jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika.

„Cieszę się, że tak ważne i potrzebne przepisy zostały już przyjęte przez Sejm. Liczę, że dalszy proces legislacyjny będzie przebiegał równie sprawnie i wkrótce będziemy mogli przystąpić do realizacji wypłat, aby wesprzeć nadodrzańskich przedsiębiorców” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Wsparcie dla przedsiębiorców

Nowa ustawa przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika. Firma otrzyma świadczenie, jeżeli jej przychód spadł o min. 50 proc.

O pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy z branż najbardziej dotkniętych niekorzystnymi skutkami ekonomicznymi związanymi z sytuacją na Odrze:

  • branża turystyczna (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki itd.),
  • branża gastronomiczna (restauracje, bary itd.),
  • branża sportowo-rekreacyjna (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.).

Pełen krąg podmiotów, którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Podobnie jak okresy, za jakie wypłacane będzie świadczenie.

Bon turystyczny na dłużej

W ustawie znalazły się również przepisy przedłużające ważność bonów turystycznych przyznanych rodzinom w czasie pandemii COVID-19. Nowe przepisy przewidują, że z bonu będzie można korzystać do 31 marca 2023 r.

Za pomocą bonu można płacić m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button