ŚWIAT

Haga. Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie. Spotkanie w sprawie wsparcia Międzynarodowego Trybunału Karnego

Wojna na Ukrainie

Wiceminister Marcin Romanowski wziął udział w zorganizowanym w Hadze z inicjatywy Wielkiej Brytanii spotkaniu w sprawie wsparcia dla Międzynarodowego Trybunału Karnego w śledztwie dotyczącym zbrodni rosyjskich na Ukrainie.

– Zdecydowaliśmy, że oddelegujemy polskiego prokuratora na potrzeby międzynarodowego śledztwa MTK. Prowadzimy również ustalenia co do możliwości oddelegowania dodatkowo eksperta z zakresu kryminalistyki – zapowiedział w Hadze wiceminister Marcin Romanowski.

Wsparcie dla działań MTK zadeklarowały także m.in. Litwa, Wielka Brytania, Niemcy, Estonia, Belgia i Kanada. Część z tych państw rozważa delegowanie ekspertów, w tym policjantów na potrzeby śledztwa. W spotkaniu uczestniczyli Minister Sprawiedliwości Ukrainy Denys Maliuska oraz Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karim Khan, który niedawno był w Polsce. Gospodarzem tej wizyty było Ministerstwo Sprawiedliwości.

Na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro polska prokuratura zbiera materiały i świadectwa dokumentujące zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane na Ukrainie.

– W polskim postępowaniu zostało zebranych już ponad 500 świadectw procesowych – poinformował w Hadze wiceminister Romanowski.

To protokoły zeznań świadków, którzy opisują konkretne zbrodnie i występki, jakie miały miejsce w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Oprócz tego udało się pozyskać wiele dokumentów zdjęciowych i materiałów filmowych od świadków, którzy rejestrowali te wydarzenia.

Działania polskiej prokuratury mają charakter pomocniczy w stosunku do głównego śledztwa rozpoczętego przez MTK. Na stronie internetowej Prokuratury Krajowej zamieszczony został apel w języku ukraińskim do uchodźców o zgłaszanie się do prokuratury w celu złożenia zeznań i przekazania dowodów zbrodni.

W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa świadka, przesłuchania odbywają się w miejscu dogodnym dla uchodźcy. Przesłuchiwane są wyłączenie osoby, których stan fizyczny i psychiczny na to pozwala i tylko, gdy wyrażą na to zgodę. Zapewniony jest przy tym udział psychologa.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button