POLITYKAPOLSKAŚWIAT

Grupa Wyszehradzka przeciwna relokacji nielegalnych imigrantów w UE

Grupa Wyszehradzka

– Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec obowiązkowych relokacji nielegalnych imigrantów na terenie Unii Europejskiej – powiedział minister Mariusz Kamiński.

Szef MSWiA razem z Bartoszem Grodeckim, podsekretarzem stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji wzięli udział w konferencji w sprawie listu ministrów spraw wewnętrznych siedmiu państw UE na temat planów przymusowej relokacji.

Minister Mariusz Kamiński zapewnił, że rząd przeciwstawia się relokacjom nielegalnych imigrantów w Polsce. – Chcę zapewnić wszystkich Polaków, że rząd polski jednoznacznie i zdecydowanie przeciwstawia się jakimkolwiek relokacjom nielegalnych imigrantów na terenie naszego kraju. Jest to stanowisko jasne, jednoznaczne i niepodlegające negocjacjom – powiedział szef MSWiA.

– Czynimy to nie ze względów ksenofobicznych, co się nam przypisuje, ale z uwagi na zdrowy rozsądek. Nie ma i nie będzie zgody polskiego rządu na narzucane nam eksperymenty społeczne, czy kulturowe – wyjaśnił minister Mariusz Kamiński.

Wiceminister Bartosz Grodecki przypomniał, że mechanizm relokacji został zakwestionowany przez Europejski Trybunał Obrachunkowy. – Uznano, że ten mechanizm nie spełni swoich oczekiwań i jest nieskuteczny. Chcemy wyposażyć Frontex w kompetencje tak, aby zarządzanie migracją i azylem było skuteczniejsze – powiedział podsekretarz stanu w MSWiA.

Wspólny list dotyczący Paktu w sprawie Migracji i Azylu

4 czerwca br. Ministrowie Spraw Wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej, tj. Polski, Słowacji, Węgier oraz Czech wystosowali wspólny list do Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa i do Komisarz Ylvy Johansson. Dotyczy on Paktu w sprawie Migracji i Azylu, którego publikację zapowiedziano na drugi kwartał bieżącego roku. Do inicjatywy czeskiej prezydencji w V4, inspirowanej podejściem Polski do polityki migracji i azylu, przyłączyli się także szefowie resortów spraw wewnętrznych Estonii, Łotwy i Słowenii.

Sygnatariusze listu postulują m.in. zdecydowany sprzeciw wobec obowiązkowej relokacji w jakiejkolwiek formie, wzmocnienie ochrony zewnętrznych granic Unii Europejskiej oraz opracowanie rozwiązań na wypadek sytuacji kryzysowej, umożliwiających elastyczne reagowanie. Uwypuklono również potrzebę zbudowania spójnego i odpornego na kryzysy systemu zarządzania migracją i azylem, opartego na równowadze między solidarnością i odpowiedzialnością.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button