ŚWIAT

Grecja. Polscy strażacy pomagają w walce z pożarami lasów

#PolandFirstToHelp

23 lipca w godzinach porannych kolejna zmiana ratowników wyruszyła na podmianę do działań w strefach – cały czas w akcji w walce z pożarami lasów w Grecji.

Siły i środki modułu GFFFV walczą z pożarem w okolicy miejscowości Mandra.


22 lipca po porannej odprawie z dowództwem GFFFV oraz przedstawicielami władz Grecji i greckimi oficerami łącznikowymi, obsada 12 samochodów gaśniczych, 2 dowodzenia i łączności i 2 operacyjnych została skierowana do działań w okolicy m. Mandra oraz Stefania.

W bazie operacyjnej w m. Villia pozostała część modułu w oparciu o dostępną infrastrukturę organizuje zaplecze socjalne, sanitarne oraz miejsce stacjonowania i tankowania pojazdów.

W pierwszej strefie działań trwa dogaszanie i dostarczanie wody do zbiorników z których tankują się śmigłowce, natomiast w drugiej strefie strażacy dozorują pogorzelisko oraz dokonują rozpoznania operacyjnego przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego.

Wieczorem w bazie operacji odbyła się odprawa modułu GFFFV z dowództwem. Na oba sektory działań udała się podmiana ratowników na nocne dozorowanie. W rejonie występuje 5. najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, wiatr oraz wysoka temperatura, co może przyczynić się do powstania i szybkiego rozwoju pożaru.

Polscy strażacy z pomocą Grecji w walce z pożarami lasów (fot. Pisz/PSP)

21.07.2023

Po noclegu w stolicy Bułgarii, ok. godz. 7 rano moduł GFFFV wyruszył w dalszą drogę zmierzając w kierunku granicy z Grecją. Przybycie do bazy operacji planowane jest na późne godziny wieczorne.
Ok. 11:30 polskiego czasu grupa wjechała na teren Grecji i skierowała się w kierunku Aten. Okloło godziny 20:00 dowództwo grupy dotarło do miejscowości Villia, gdzie powitał ich oficer łacznikowy strony greckiej. Przed godziną 22:00 na miejsce dotarła reszta modułu i przed noclegiem odbyła się jeszcze odprawa z dowództwem w bazie polskich strażaków, która znajduje się w siedzibie byłej szkoły pożarniczej.

20.07.2023

W czwartek w godzinach porannych po noclegu w miejscowości Gödöllö, w pobliżu Budapesztu, moduł GFFFV wyruszył w dalszą drogę, zmierzając w kierunku Serbii a następnie do Bułgarii na ostatni nocleg przed metą.

19.07.2023

W środę 19 lipca 2023 r. ok. godz. 14.00. na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 5 nastąpiła koncentracja sił i środków modułu GFFFV. Zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła przeprowadził odprawę polskiej grupy i ok. godz. 16.00 strażacy wyruszyli do Grecji, kierując się w rejon Attyki.

„Decyzja o zgłoszeniu pomocy w postaci dwóch modułów zapadła po ok. 20 minutach od otrzymanego zapotrzebowania, to pokazuje jak sprawnie działa Państwowa Straż Pożarna i krajowy system ratowniczo – gaśniczy… Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim strażakom za Waszą gotowość i dyspozycyjność.
To już 18 misja zagraniczna a 7 misja ratownicza (od 2020 r.). Po raz drugi jedziemy do Grecji, będziecie tam jako strażacy ale też jako ambasadorzy Polski” – podkreślił podczas konferencji prasowej nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

W skład modułu GFFFV weszły siły i środki (149 strażaków i 49 pojazdów) z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP.

Czas trwania akcji ratowniczej zaplanowano do 2 sierpnia 2023 r. a dowodzenie grupą objęli:

  • bryg. Grzegorz Borowiec – dowódca grupy,
  • mł. bryg. Jakub Siczek – zastępca dowódcy grupy, obaj pełniący na co dzień służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

18.07.2023

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów).

Komendant główny PSP gen. Brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem RP Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnetrznych i administracji Mariuszem Kamińskim podjęli decyzję o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. W godzinach wieczornych rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy polskich strażaków modułu GFFFV. 149 strażaków i 49 pojazdów wyruszy do walki z pożarami lasów w Grecji. Koncentracja sił i środków nastąpi w środę rano, w Krakowie, skąd strażacy wyruszą do celu.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button