POLSKA

Granice Polski. Ile było odmów wjazdu dla Rosjan? Podsumowanie 9 miesięcy

Straż Graniczna

Od 19 września funkcjonariusze Straży Granicznej nie wpuścili do Polski ponad trzystu rosyjskich obywateli.

Przez przejścia drogowe, lotnicze i morskie wjechało 3907 obywateli Rosji. To osoby z tytułami pobytowymi na terytorium Unii Europejskiej i posiadające wizy pracownicze. Od 19 września wyjechało 4381 Rosjan.

Ruch graniczny – podsumowanie 9 miesięcy na granicach Polski

W tym roku funkcjonariusze SG odprawiali średnio na dobę 103 tys. podróżnych, to ponad dwa razy więcej niż rok temu, kiedy dziennie odprawiano 49,5 tys. osób.

Ruch na granicach Polski, będących granicami zewnętrznymi UE, wzrósł o 108 % w porównaniu z rokiem ubiegłym. W tym roku funkcjonariusze SG odprawili łącznie ponad 28 mln podróżnych (na obu kierunkach), w analogicznym okresie rok temu – 13,5 mln.

Wśród podróżnych najwięcej było ob. Ukrainy – ponad 46 % wśród wszystkich podróżnych, najmniej ob. Rosji o 0,9 %., ob. Polski to 33% wśród wszystkich podróżnych.

Od początku roku na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono prawie 15 mln podróżnych (53,4 % całego ruchu na granicy), a na wyjazdowym – 13 mln (46,6 %). Znacznie częściej niż w roku ubiegłym granice przekraczali obywatele Polski, w tym roku stanowili 33 % wszystkich odprawionych podróżnych (tj. 9,3 mln osób) , w 2021 r. – 4,6 mln to ob. Polski.

Najwięcej osób w tym roku odprawiono w sierpniu – 4,2 mln podróżnych (na obu kierunkach) to o wiele więcej niż w marcu – 3,5 mln podróżnych, kiedy mieliśmy falę uchodźców ewakuujących się do Polski z Ukrainy. Rok wcześniej, w sierpniu 2021, odprawiono na granicach zewnętrznych 2,6 mln podróżnych (na obu kierunkach).

Ma to związek z ożywieniem ruchu wakacyjnego, po złagodzeniu obostrzeń covidowych, przywrócono wiele połączeń lotniczych, podróżni znacznie chętniej niż w ubiegłym roku odpoczywali poza granicami kraju, ale nie jest jeszcze to ta skala ruchu jaka miała miejsce przed covidem np. w 2019 r.

Wśród osób, które w tym roku przekraczały granice na wszystkich rodzajach przejść (drogowe, morskie i lotnicze) najwięcej było obywateli Ukrainy – łącznie na obu kierunkach 13 mln tj. 46,2 % całego ruchu, na drugim miejscu byli obywatele Polski 9,2 mln tj. 33 % całego ruchu. Natomiast w samych przejściach lotniczych ponad 70 % całego ruchu to obywatele Polski, natomiast obywatele Ukrainy stanowili tylko 6 % ruchu.

Na granicy z obwodem kaliningradzkim – wśród podróżnych – 40,7% to ob., Rosji, ale aż 38 % ob. Państw UE i strefy Schengen, a 9,8% ob. Polski (na obu kierunkach).

Na granicach zewnętrznych wzrósł również ruch środków transportu (samochody osobowe, ciężarowe, autobusy, motocykle itd.) z 3,7 mln środków transportu w 2021 r. do ponad 4 mln w tym roku, w tym tylko w przejściach drogowych z 3,6 mln w roku ubiegłym do 3,9 mln w tym roku.

Najbardziej wzrósł ruch statków powietrznych w przejściach lotniczych. W 2021 r. odprawiono 48,2 tys. statków powietrznych (samoloty i śmigłowce) w tym roku – 82,6 tys. (wzrost o 71,5 %).

Najwięcej osób odprawili funkcjonariusze SG z przejścia lotniczego Warszawa-Okęcie – ponad 4 mln podróżnych, na drugim miejscu funkcjonariusze SG z przejścia granicznego w Medyce – 3,1 mln, na trzecim w Korczowej – 2,1 mln. Najbardziej w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrósł ruch w przejściu granicznym Zosin-Ustiług (granica z Ukrainą), aż o 995% (z 97 tys. podróżnych w 2021 r. do 1 mln podróżnych w br).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button