KOLARSTWO

„Górale” w 2019 roku. Gdynia gospodarzem Mistrzostw Polski w maratonie MTB

14. edycja 7R CST MTB Gdynia Maraton

Malownicze i niezwykle wymagające trasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, fantastyczny nadmorski klimat oraz wielkie doświadczenie w organizacji imprez najwyższego szczebla.

Polski Związek Kolarski zdecydował, że kolejna odsłona mistrzostw Polski w maratonie MTB zagości w mieście z morza i marzeń. Wydarzenie zaplanowane na 7 i 8 września 2019 roku odbędzie się w ramach 14. edycji 7R CST MTB Gdynia Maraton.

Koszykarska stolica Polski, żeglarskie eldorado, najważniejsze miejsce na biegowej mapie Pomorza. Podobne określenia można mnożyć w nieskończoność, ponieważ Gdynia od lat uważana jest za miejsce oddychające sportem, gdzie szeroko rozumiana aktywność fizyczna funkcjonuje nie tylko w wielkich arenach, ale również przestrzeni miejskiej. Do długiej listy dyscyplin, które pokochały nasze miasto od niedawna można zaliczyć również kolarstwo.

W czerwcu 2017 roku nad morzem pojawiły się największe gwiazdy krajowego peletonu z Rafałem Majką na czele. Wszystko po to, aby rozstrzygnąć kwestie mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym. Bój o medale rozegrał na ulicach Gdyni, a ze złotych krążków cieszyli się wówczas Karolina Karasiewicz oraz Adrian Kurek.

Dwa lata później mieszkańcy ponownie będą mogli z zapartym tchem śledzić losy rywalizacji mistrzów dwóch kółek. W tym razem w nadmorskiej scenerii zaprezentują się specjaliści MTB.

– Wizyta najlepszych „górali” w kraju to jedno z najważniejszych wydarzeń w kolarskim kalendarzu. Cieszę się, że w 2019 roku ich gospodarzem będzie Gdynia. Jesteśmy gotowi, by sprostać kolejnemu wyzwaniu – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

W ramach zmagań rozegrane zostaną wyścigi mistrzowskie elity, kolarzy do lat 23 (80 km) oraz juniorów (60 km).

A to wszystko pod szyldem 14. edycji 7R CST MTB Gdynia Maraton, który co roku cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców regionu, a na starcie oprócz profesjonalnych zawodników można spotkać amatorów w każdym wieku.

Co ciekawe, poprzednia odsłona gdyńskiej rywalizacji padła łupem Rity Malinkiewicz oraz, aktualnego mistrza Polski w maratonie MTB, Dariusza Batka. Kolarze grupy 7R CST MTB Team z pewnością i tym razem będą należeli do grona głównych faworytów wyścigu.

– Ostatnie dwa lata mistrzostwa Polski w maratonie MTB gościły na południu Polski. Najwyższy czas przenieść się na północ. I niech nikogo nie zwiedzie że to Gdynia, morze i plaże. W roku 2018 startowałem w tym wyścigu na naprawdę ciężkiej trasie i na pewno lekko nie będzie. Organizacyjnie wszystko było dopięte na ostatni guzik, a samo miejsce gdzie start i meta zlokalizowane są przy Stadionie Miejskim robi wrażenie – mówi Dariusz Batek. – Termin też nie jest przypadkowy, ponieważ chwile później rozegrane zostaną mistrzostwa świata w maratonie MTB i będzie to ostatni sprawdzian polskiej czołówki przed światowym czempionatem – dodaje.

Trasa ponownie zlokalizowana zostanie w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i – jak zapewniają organizatorzy – będzie niezwykle urozmaicona. Można liczyć na wiele stromych zjazdów oraz podjazdy wymagające niesamowitego wysiłku.

Pierwsze mistrzostwa Polski w maratonie MTB odbyły się w 2003 roku w Świeradowie-Zdroju. Następnie impreza rozgrywana była m.in. w Wałbrzychu, Jeleniej Górze czy Obiszowie, a w 2018 gospodarzem zmagań była Wisła.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button