WARSZAWA

Trakt Królewski świątecznym deptakiem. Stołeczna komunikacja miejska – zmiany

Warszawska komunikacja miejska

Od 24 grudnia do 1 stycznia Trakt Królewski będzie deptakiem.

Dzięki temu warszawiacy i turyści odwiedzający nasze miasto jeszcze pełniej będą mogli cieszyć się ze świątecznej iluminacji. Przypominamy również, że w tym samym okresie komunikacja miejska będzie kursować według zmienionych rozkładów.

Trakt Królewski świątecznym deptakiem

Główną osią zimowej iluminacji jest Trakt Królewski – od placu Zamkowego przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie do Belwederu. Dodatkowo świąteczne dekoracje zdobią też Stare Miasto, Al. Jerozolimskie wraz z mostem Józefa Poniatowskiego, al. „Solidarności” oraz most Śląsko-Dąbrowski, plac Bankowy, ulice Marszałkowską, Świętokrzyską, Miodową, Mokotowską i Targową.

W okresie pomiędzy Bożym Narodzeniem i sylwestrem warszawiacy będą mogli rozprostować nogi, wybierając się na spacer Traktem Królewskim. Od nocy z niedzieli na poniedziałek, z 23 na 24 grudnia, zamknięte dla samochodów będą ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście od ronda gen. Ch. de Gaulle’a do Miodowej (dopuszczony będzie ruch rowerów). Ponownie ruch wróci tam w nocy z wtorku na środę, z 1 na 2 stycznia. Przejezdna pozostanie ul. Świętokrzyska przez skrzyżowanie z ul. Nowy Świat. Ulice poprzeczne: Ossolińskich, Karowa i Królewska nie będą miały wyjazdu. Z kolei na ul. Bednarskiej dopuszczony będzie wyłącznie dojazd do posesji (nie będzie można również zaparkować na tej ulicy).

Ponadto, wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela na ul. Moliera (na wysokości pl. Teatralnego) i w zatoce na ul. Wierzbowej przed pl. marsz. J. Piłsudskiego.

Autobusy linii: 102, 105, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518, E-2 i nocnej N44, będą jeździły objazdami. W kierunkach północnych autobusy linii 102, 105, 178, pojadą objazdem ulicami: Świętokrzyska – Mazowiecka – Królewska, natomiast linii: E-2, 111, 116, 180, 222, 503, 518: Krucza – Szpitalna- Mazowiecka – Królewska. Te same linie (poza 102, 105, 128, 175, 178 i N44), jadąc w przeciwną stronę, będą kursowały: pl. S. Małachowskiego – Kredytowa – Jasna – Zgoda – Krucza i dalej swoimi trasami. Autobusy wspomnianych linii 128 i 175 pojadą ulicami: Królewska, Marszałkowska i Al. Jerozolimskie, natomiast 102, 105 i 178 będą skręcały w ul. Świętokrzyską.

Komunikacja miejska w okresie świąteczno-noworocznym

W okresie świąt i sylwestra autobusy, tramwaje, metro i pociągi SKM będą kursowały według zmienionych rozkładów jazdy. Planując dojazd do rodziny i przyjaciół warto wcześniej zaplanować podróż, gdyż kursowanie autobusów wybranych linii zostanie zawieszone, a niektóre z nich będą podjeżdżały na przystanki rzadziej. Poniżej ważniejsze informacje:

  • W sobotę i niedzielę, 22-23 grudnia, dla autobusów i tramwajów będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, a dodatkowo na ulice wyjadą autobusy linii C40 dowożącej warszawiaków pod wszystkie bramy cmentarza Północnego. Linie nocne, metro i SKM będą kursować bez zmian.
  • W Wigilię, 24 grudnia, autobusy i tramwaje będą kursowały według sobotniego rozkładu jazdy, jednakże część z nich zostanie zawieszona. Aby ułatwić przemieszczanie się warszawiakom w godzinach przedpołudniowych kilkanaście linii zostanie wzmocnionych dodatkowymi autobusami. Od około godz. 16.00 część autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego zakończy kursowanie, a autobusy linii przyspieszonych będą zatrzymywać się na żądanie pasażerów na wszystkich napotkanych przystankach na trasie.
  • W pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 25 i 26 grudnia, komunikacja miejska będzie kursować według rozkładów dnia świątecznego. W tym czasie zawieszonych będzie kilka linii autobusowych i tramwajowych, a autobusy części z nich będą podjeżdżały na przystanki rzadziej.
  • W sobotę, 29 grudnia i w niedzielę, 30 grudnia, będą obowiązywały odpowiednio sobotni i świąteczny rozkład jazdy. W tych dniach zawieszona będzie część linii  o charakterze uzupełniającym i lokalnym, a swoje trasy zmienią autobusy linii 156, 157 i 228.
  • W sylwestra, 31 grudnia będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, dodatkowo jednak uruchomiona zostanie część linii okresowych – np. 317, 326, 331,401 czy E-9. Część linii w dalszym ciągu będzie zawieszona, a inne w godzinach szczytu zasilone dodatkowym taborem. Sprawny dojazd na imprezy sylwestrowe i powrót z nich zapewnią linie nocne, obsługiwane autobusami przegubowymi i będą podjeżdżały na przystanki częściej. Dodatkowo przez całą noc metro (linii M1 i M2) będzie jeździło co 15 minut.
  • W Nowy Rok, 1 stycznia, będzie obowiązywał świąteczny rozkład jazdy na takich samych zasadach jak 25 i 26 grudnia.

Szczegółowe informacje o zmianach w rozkładach jazdy i przebiegach linii Warszawskiego Transportu Publicznego można znaleźć tutaj. Informacje o utrudnieniach w ruchu oraz zmianach w komunikacji miejskiej w rejonie miejskiej imprezy sylwestrowej na pl. Bankowym dostępne są tutaj.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button