TRÓJMIASTO

Gdańskie antywojenne murale. Witalij Kliczko pokazał je na Twitterze

Trójmiasto

Dwa znakomite gdańskie murale – jeden przeciwko agresji Putina i drugi ze wsparciem dla Ukraińców – obiegły świat za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Teraz pokazał je na swoim Twitterze Witalij Kliczko, który najwyraźniej ucieszył się nie tylko z ich wysokiej artystycznej jakości, ale też z powodu podobizn, jakie tam znalazł.

Gdańsk. Antywojenne murale (fot. Pomorska Kolej Metropolitalna)

Wpis Witalija Kliczki, byłego znakomitego boksera, obecnie mera Kijowa, ukazał się na Twitterze. Treść dotyczy dwóch murali, które powstały na murze kolei przy przystanku PKM Gdańsk Jasień. Pierwszy przedstawia Putina w towarzystwie Stalina i Hitlera, a cała trójka ma – jak na zbrodniarzy przystało – oczy zasłonięte opaską, na której znajduje się napis „No more time” (Nigdy więcej).


Tuż obok powstał drugi mural, który przedstawia braci Witalija i Władimira Kliczków. Obaj są jednymi z najlepszych bokserów w historii tej dyscypliny sportu, a dzisiaj bronią Ukrainy przed rosyjską inwazją. Nad braćmi widnieje napis: „Together we stand” (Trzymamy się razem).

Murale to wspólna inicjatywa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pomorskiego samorządu i znanego artysty Tuse. Około 300 metrowy, wysoki prawie na trzy metry mur, znajduje się niedaleko przystanku PKM Gdańsk Jasień.

Mer Kijowa Witalij Kliczko jest najpopularniejszym, obok prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, ukraińskim przywódcą w dniach wojny obronnej przeciwko Rosji. Jest gotów bronić miasta z karabinem w ręku.

Gdańsk. Antywojenne murale (fot. Pomorska Kolej Metropolitalna)

Gdańsk nie jest dla Witalija Kliczki obcym miastem. Mer Kijowa gościł tutaj w 2014 roku jako jeden z liderów delegacji ukraińskiego ruchu społecznego Euromajdan, który został laureatem VII edycji Nagrody Lecha Wałęsy.

Witalij Kliczko gościł też w Gdańsku w roku 2016 w Ergo Arenie, podczas Polsat Boxing Night, gdzie odbył się pojedynek pięściarski Głowacki vs Usyk.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button