TRÓJMIASTO

Gdański Ogród Zoologiczny. Narodziny kapibar. To największe gryzonie na świecie

Gdański Ogród Zoologiczny

Gdański Ogród Zoologiczny z radością poinformował o nowych narodzinach. Dwa małe gryzonie to dzieci Ruby i Bajzla.

Wiadomość Gdański Ogród Zoologiczny podał na swoim społecznościowych profilu:

„Urodziły nam się dwie małe kapibarki! Widzieliście już? To dzieci Ruby i Bajzla.
Teraz są malutkie, ale jak dorosną będą największymi gryzoniami na świecie. Zaraz po urodzeniu maluchy przypominają dorosłe osobniki, mają szczeciniastą sierść, otwarte oczy i sprawnie się poruszają. W naturze zamieszkują tereny Ameryki Południowej.”

Kapibary w gdańskim zoo (fot. FB/Gdański Ogród Zoologiczny)

Wkrótce ruszy konkurs na imiona dla nowych mieszkańców zoo.

Historia kapibar w oliwskim zoo jest długa. Pierwsze osobniki przybyły z Rosario w Argentynie w 1962 roku wraz z większą „dostawą” innych egzotycznych gatunków zwierząt. W tych latach jednak przychówków nie było. Kolejne kapibary przyjechały w roku 1990 i od tej pory na dobre zadomowiły w gdańskim zoo. Przychówki były w latach 1998, 1999, 2004 i 2011. To właśnie urodzona w 2011 roku samica o imieniu Ruda została matką młodych. Jej partner – równolatek – przyjechał z opolskiego zoo. Ojcu jego opiekunowie nadali imię Bajzel.

Kapibary w gdańskim zoo (fot. FB/Gdański Ogród Zoologiczny)

Kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris) zamieszkuje tereny podmokłe, w pobliżu zbiorników wodnych. Jest świetnym pływakiem i potrafi przebywać pod wodą do pięciu minut. Żyje w grupach rodzinnych, składających się z 10-30 osobników. Młode przebywają we wspólnych „żłobkach”. Stado porozumiewa się za pomocą sygnałów dźwiękowych. Pokarm stanowią trawy, rośliny przybrzeżne i wodne, kora młodych drzew. Dorosła Kapibara osiąga wagę nawet do 66 kg! Znane są przypadki, że te inteligentne stworzenia po oswojeniu pełniły rolę przewodników osób niewidomych.
(UMG)

Tagi
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

avatar
Back to top button
Close