TRÓJMIASTO

Gdański Ogród Zoologiczny. Narodziny kapibar. To największe gryzonie na świecie

Gdański Ogród Zoologiczny

Gdański Ogród Zoologiczny z radością poinformował o nowych narodzinach. Dwa małe gryzonie to dzieci Ruby i Bajzla.

Wiadomość Gdański Ogród Zoologiczny podał na swoim społecznościowych profilu:

„Urodziły nam się dwie małe kapibarki! Widzieliście już? To dzieci Ruby i Bajzla.
Teraz są malutkie, ale jak dorosną będą największymi gryzoniami na świecie. Zaraz po urodzeniu maluchy przypominają dorosłe osobniki, mają szczeciniastą sierść, otwarte oczy i sprawnie się poruszają. W naturze zamieszkują tereny Ameryki Południowej.”

Kapibary w gdańskim zoo (fot. FB/Gdański Ogród Zoologiczny)

Wkrótce ruszy konkurs na imiona dla nowych mieszkańców zoo.

Historia kapibar w oliwskim zoo jest długa. Pierwsze osobniki przybyły z Rosario w Argentynie w 1962 roku wraz z większą „dostawą” innych egzotycznych gatunków zwierząt. W tych latach jednak przychówków nie było. Kolejne kapibary przyjechały w roku 1990 i od tej pory na dobre zadomowiły w gdańskim zoo. Przychówki były w latach 1998, 1999, 2004 i 2011. To właśnie urodzona w 2011 roku samica o imieniu Ruda została matką młodych. Jej partner – równolatek – przyjechał z opolskiego zoo. Ojcu jego opiekunowie nadali imię Bajzel.

Kapibary w gdańskim zoo (fot. FB/Gdański Ogród Zoologiczny)

Kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris) zamieszkuje tereny podmokłe, w pobliżu zbiorników wodnych. Jest świetnym pływakiem i potrafi przebywać pod wodą do pięciu minut. Żyje w grupach rodzinnych, składających się z 10-30 osobników. Młode przebywają we wspólnych „żłobkach”. Stado porozumiewa się za pomocą sygnałów dźwiękowych. Pokarm stanowią trawy, rośliny przybrzeżne i wodne, kora młodych drzew. Dorosła Kapibara osiąga wagę nawet do 66 kg! Znane są przypadki, że te inteligentne stworzenia po oswojeniu pełniły rolę przewodników osób niewidomych.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button