TRÓJMIASTO

Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy w TOP 3 w Europie

Romantyczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

Po Budapeszcie i Wiedniu Gdańsk został wybrany jako najatrakcyjniejsze europejskie miasto organizujące Jarmark Bożonarodzeniowy.

O gdańskim jarmarku napisano, że jest prawdopodobnie najbardziej romantycznym jarmarkiem bożonarodzeniowym w Europie, gdyż ma nawet specjalne miejsce, gdzie kochankowie całują się pod jemiołą, mając nadzieję że ich miłość przetrwa.

Od 2009 roku najczęściej odwiedzany przez podróżujących po Europie portal internetowy – stronę śledzi 6 mln podróżników – European Best Destinations (Najlepsze Europejskie Destynacje) organizuje cenione wśród turystów, biur podróży i organizatorów wypoczynku konkursy promujące turystykę i kulturę w Europie. Zarówno portal jak i konkursy to wynik partnerstwa z ponad 300 biurami podróży w Europie i sieci Eden utworzonej przez Komisję Europejską. To takie konkursy jak najlepsze miejsce w Europie, najlepsze plaże, ośrodki narciarskie, destynacje romantyczne czy … świąteczne jarmarki.

Best Christmas Markets jest konkursem tradycyjnie wywołującym wiele emocji. W tym roku aby promować szeroką gamę jarmarków bożonarodzeniowych w Europie wybrano 9 nowych lokalizacji – w tym Gdańsk. Do ustalenia rankingu spośród 24 zgłoszonych do konkursu jarmarków bożonarodzeniowych było tylko 10 dni na głosowanie online – od 29 listopada do 10 grudnia 2019 r.

W tym roku zwycięzcą konkursu został Budapeszt (Węgry), uzyskując rekordową wśród dotychczasowych edycji 39 448 głosów. Drugie miejsce zajął Wiedeń (Austria) z 31 811 głosami, a zaszczytne trzecie – Gdańsk uzyskując 30 178 głosów.

Zajęcie tak dobrego miejsca w wirtualnym świecie to oczywiście ogromny prestiż, ale także szansa na wymierne efekty w „realnej” rzeczywistości. Jak wskazują badania – miasta z nagrodzonymi destynacjami odnotowują znaczący wzrost odwiedzających je turystów. Przykładowo Wrocław z nagrodą European Best Destinations w 2018 r. odnotował 11 proc. wzrost liczby turystów, a Zagrzeb, który w 2016 zdobył miano organizatora najlepszego jarmarku bożonarodzeniowego – wzrost o 41 proc.

W tym roku w plebiscycie łącznie oddano ponad 280 tysięcy głosów z 116 krajów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button