TRÓJMIASTO

Gdańsk. Superszpital UCM gotowy na przyjęcie pacjentów

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

Ta ogromna inwestycja, finansowana przede wszystkim z budżetu państwa, kosztowała 592 mln zł.

W budynku znajdą się m.in Kliniki Kardiochirurgii, Neurologii, Psychiatrii, Internistyczne, Nefrologii. W nowoczesnym budynku pacjenci będą mieli do dyspozycji 300 łóżek i supernowoczesny sprzęt: dwa tomografy komputerowe, dwa rezonanse magnetyczne i trzy angiografy.

– Ten budynek jeszcze tydzień temu właściwie tutaj nie istniał – mówił dyrektor Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdynia o powstającym w UCMMiT modułowym szpitalu.

Na 540 m² rozmieszczonych zostanie 12 dodatkowych łóżek dla pacjentów, w tym część w izolowanych salach chorych, a także osobna rejestracja i punkt pobierania wymazów.

25 sierpnia 2021 roku w nowej część budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku władze szpitala i uczelni spotkali się dziennikarzami. Zwiedzanie budynku zorganizowano pod koniec wakacji, ponieważ już na początku września do nowej części szpitala przeniosą się kliniki, a co za tym idzie, pojawią się w niej pierwsi pacjenci.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku (fot. Sylwia Mierzewska/UCK)

Inwestycje modułowe w UCMMiT

W Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni (UCMMiT) trwają prace budowlane i montażowe związane z realizacją działań polegających na zapobieganiu i przeciwdziałaniu COVID-19. W ramach inwestycji w szpitalu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed) w systemie modułowym powstaje budynek kliniczny nr 2, który posiada na parterze nową izbę przyjęć oraz trzy kondygnacje z izolatkami, rejestracją i pobieralnią wymazów od osób podejrzanych o zakażenie koronawiruem.

Każda z kondygnacji ma trzy izolowane sale chorych z własnym węzłem sanitarnym, śluzą wejściową oraz wentylacją mechaniczną. Będzie to łącznie 12 nowych łózek szpitalnych, z możliwością monitorowania chorych i dostępem do gazów medycznych – mówił prof. Marcin Renke, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. – Inwestycja powinna zostać zakończona do 30 listopada 2021 r.

Łączna powierzchnia budynku to 540 m², z czego 180 m² wynosi powierzchnia parteru, a po 120 m² każdego z pięter. Do nowej izby przyjęć będzie prowadziło osobne wejście. Na poziome przyziemia przewidziano łącznik, który ma zapewnić pacjentom z pozytywnym wynikiem testu bezpośrednią komunikację między izbą przyjęć a zespołem wind zlokalizowanych w istniejącym budynku.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi niemal 6 mln zł, z czego ponad 3 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, pozostałą kwotę pokryto ze środków własnych UCMMiT. Dodatkowe fundusze Zarząd Województwa Pomorskiego w przeznaczył na pomoc szpitalom z Pomorza zaangażowanym w walkę z pandemią wywołaną wirusem SARS CoV-2.

O budowie CMN mówili: prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed, Marek Langowski, kanclerz uczelni oraz przedstawiciele UCK: Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny, Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych i Aleksandra Talaśka, kierownik Działu Zaopatrzenia i Transportu.

– To jest najnowocześniejszy kompleks kliniczny w Polsce – powiedziała profesor Edyta Szurowska, prorektor ds. medycznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Jesteśmy w przededniu oddania drugiej części inwestycji, Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, pierwsza została zrealizowana i oddana w 2018 roku. Za kilkanaście dni wprowadzą się tu pacjenci. CMN to największa obecnie inwestycja realizowana przez GUMed, była ona finansowana głównie z budżetu państwa, kosztowała ponad 592 mln zł. To miejsce, w którym nie tylko leczymy chorych, to nie tylko szpital, ale także miejsce kształcenia studentów, pracowników zawodów medycznych, prowadzenia badań naukowych. To bardzo innowacyjne miejsce wyposażone w niezmiernie nowoczesny sprzęt. Cieszymy się, że trafiają tu pacjenci nie tylko z Pomorza, ale i całej Polski.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku (fot. Sylwia Mierzewska/UCK)

Szpital UCK w Gdańsku na drugim miejscu w Polsce w rankingu World’s Best Hospitals 2021

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku zajęło drugie miejsce w kraju w rankingu World’s Best Hospitals 2021. Wyprzedziło je jedynie Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Cała inwestycja – czyli budowa najpierw Centrum Medycyny Inwazyjnej, potem Nieinwazyjnej – została podzielona na dwa etapy, ponieważ uzyskanie przestrzeni pod drugą część obiektu wymagało wyburzenia kilku starych budynków, z których wcześniej trzeba było “wyprowadzić” funkcjonujące w nich kliniki i przenieść je w nowe lokalizacje.

W zestawieniu World’s Best Hospitals 2021 znalazło się 2 tysiące instytucji medycznych z 25 krajów.

Na pierwszym miejscu w Polsce znalazło się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a za gdańskim szpitalem uplasowały się Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. i Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

Najlepszym szpitalem na świecie według rankingu jest Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych.

Przy tworzeniu rankingu pod uwagę brane były dane z trzech źródeł:

 • rekomendacji ekspertów medycznych (lekarzy, dyrektorów szpitali, pracowników służby zdrowia)
 • wynikach ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów
 • medycznych wskaźnikach KPI dotyczących szpitali

Lista rankingowa World’s Best Hospitals 2021 przedstawia szpitale z 25 krajów, wybranych głównie na podstawie standardu życia/średniej długości życia, wielkości populacji, liczby szpitali i dostępności danych.

Szpitale, które znalazły się w rankingu to placówki ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Japonii, Korei Południowej, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Brazylii, Kanady, Indii, Australii, Meksyku, Holandii, Polski, Austrii, Tajlandii, Szwajcarii, Szwecji, Belgii, Finlandii, Norwegii, Danii, Izraela i Singapuru.

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku (fot. Sylwia Mierzewska/UCK)

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku

W ramach realizacji pierwszego etapu w latach 2015-2018 powstały budynki B, C i D wraz z dwoma łącznikami do Centrum Medycyny Inwazyjnej, w których mieszczą się m.in.:

 • Klinika Alergologii i Pneumonologii;
 • Klinika Dermatologii, Wenerologii i Alergologii;
 • Klinika Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej;
 • Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
 • Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii;
 • Klinika Położnictwa;
 • Klinika Neonatologii;
 • Klinika Onkologii i Radioterapii.I część CMI oddano do użytku pod koniec 2018 roku.

W drugim etapie, który właśnie się zakończył, powstał budynek A i trzeci łącznik do budynku Centrum Medycyny Inwazyjnej. W nowej przestrzeni zlokalizowane są następujące jednostki:

 • I Klinika Kardiologii;
 • II Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca;
 • Klinika Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii;
 • Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych;
 • Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej;
 • Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych;
 • Klinika Neurologii Dorosłych;
 • Klinika Psychiatrii Dorosłych,
 • Zakład Radiologii
 • administracja UCK.

– Pomimo pandemii bez istotnych opóźnień udało się zakończyć budowę i wyposażanie CMN – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. – Z początkiem września 2021 roku przeprowadzą się tu pierwsze kliniki, które mają do dyspozycji od 270 do 300 łóżek na leczenie chorych w trybie stacjonarnym i na krótkie, jednodniowe hospitalizacje. Inwestycja planowana była na pięć – sześć lat, przez ten czas musieliśmy dołożyć 55 mln zł, które szpitalowi udało się wypracować. Pozyskaliśmy też finansowanie ze środków unijnych – 12 mln zł, wzięliśmy pożyczkę z Agencji Rozwoju Przemysłu – 18 mln, był też wkład własny uczelni, około 40 mln zł. Dziś oddziały CMN, które oddajemy pacjentom i personelowi, zajmują się leczeniem wysokospecjalistycznym, często unikatowym w skali całego makroregionu, z nowoczesnym sprzętem. Dziś jesteśmy najnowocześniejszym szpitalem w regionie, a może i w Polsce, w którym wszystkie dziedziny działają w nowoczesnej XXI wiecznej infrastrukturze. 

Centrum Medycyny Nieinwazyjnej UCK w Gdańsku (fot. Sylwia Mierzewska/UCK)

Jak mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora UCK ds. administracyjno-technicznych budowę szpitala prowadzono w trudnym okresie wzrostów kosztów budowlanych i robocizny. 

– Budowa CMN przebiegała też w środku normalnie funkcjonującego szpitala – tłumaczy dyrektor Lendzion. – To było poważne utrudnienie. Obiekt którego budowę właśnie zakończyliśmy jest bardzo nowoczesny, jest kolejnym etapem naszej inwestycji, powiązany z pierwszym etapem, czyli budową Centrum Medycyny Inwazyjnej. Są w nim zastosowane rozwiązania techniczne tożsame z pierwszym etapem, a to oznacza łatwość eksploatacji obiektu, bezpieczeństwo pacjenta i korzyści dla personelu. Przed nami dalsze inwestycje, myślimy o stworzeniu specjalistycznego centrum pediatrycznego.  

Połączone budynki Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) i Inwazyjnej (CMI) tworzą najnowocześniejszy w Polsce kompleks medyczny, w którym pacjenci mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia i sprzętu medycznego na najwyższym światowym poziomie. Koszt całej inwestycji (CMN) wyniósł ok. 691,6 mln zł (526 mln zł to koszt kubatury i infrastruktury, a 165,6 mln zł wyposażenia). Większość środków – ok. 590 mln zł – pochodzi z budżetu państwa, 55 mln zł to środki własne UCK, 12 mln zł to środki unijne, natomiast pozostała kwota to środki zapewnione przez Gdański Uniwersytet Medyczny.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button