TRÓJMIASTO

Gdańsk. Popularne i rzadkie imiona nadawane dzieciom w 2023 roku

Trójmiasto

O statystykach urodzeń i imionach nadawanym dzieciom zarejestrowanym w 2023 roku w USC w Gdańsku.

Czy i jak możemy zmienić imię dziecka, albo – swoje? Jakie imiona nadawano maluchom najczęściej i ile dzieci przyszło na świat w naszym mieście?

Jak liczone są statystyki urodzeń z danych Urzędu Stanu Cywilnego?

Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku ma obowiązek sporządzić akty urodzenia dla wszystkich dzieci, które przyszły na świat w gdańskich szpitalach i domach. Nie wszystkie te noworodki są małymi gdańszczanami i gdańszczankami. Na porodówkach w naszym mieście rodzą się także dzieci mieszkańców innych gmin – trzeba pamiętać, że także one są ujęte w przedstawionych statystykach aktów urodzenia, także jeśli chodzi o imiona.

Liczba dzieci urodzonych w Gdańsku spadła niestety czwarty rok z rzędu. Maluchów było o 613 mniej niż w roku 2022 i aż o 2063 mniej niż w roku 2019.

Popularne imiona dla dziewczynki

W pierwszej dziesiątce imion żeńskich niewiele się zmienia. W czołówce w większości od lat pozostają te same imiona, raz sięgając podium, raz z niego spadając. Np. najczęściej wybierana w roku ubiegłym Laura, w 2022 roku była zaledwie na miejscu czwartym. Z kolei “królowa” roku 2022 – Zuzanna, rok później nie była już tak często wybierana (spadek na 3 pozycję, ex aequo z Julią). Natomiast Zofia i Maja w ubiegłym roku tylko wymieniły się miejscami na “pudle (Zosia w 2022 roku była na drugim, a Maja na trzecim miejscu).

Nowością wśród najpopularniejszych imion żeńskich jest Alicja, ze stawki wypadła zaś póki co Klara.

  1. Laura – imię nadano 122 razy
  2. Zofia – 107
  3. Zuzanna oraz Julia – 103
  4. Maja – 101
  5. Helena i Oliwia – 83
  6. Hanna – 74
  7. Liliana – 73
  8. Alicja – 71

Popularne imiona dla chłopca

W męskich imionach nastąpiły bardziej dynamiczne zmiany. Jakub, od lat piastujący pozycje w pierwszej trójce najchętniej wybieranych imion dla chłopców, w 2023 roku wypadł całkowicie z pierwszej dziesiątki, podobnie jak inny wieloletni “ulubieniec” – Nikodem. Natomiast imię Jan, które w 2022 rok temu zamykało pierwszą dziesiątkę, rok później ją otwiera (i to nie po raz pierwszy w ostatnich latach). Do grona faworytów z największym impetem wkroczył zaś Filip – na piątą lokatę, świeżo upieczonym rodzicom w zeszłym roku podobało się także imię Maksymilian.

  1. Jan – imię nadano 150 razy
  2. Leon – 134
  3. Aleksander – 119
  4. Antoni – 113
  5. Filip – 112
  6. Ignacy – 111
  7. Stanisław – 105
  8. Franciszek i Mikołaj – 95
  9. Maksymilian – 86

Imiona rzadkie nadane w Gdańsku

Oto imiona, które w 2023 roku zostały nadane przynajmniej dwa razy w naszym mieście

  • Żeńskie: Pelagia, Luna, Rufina, Kiara, Simina, Melissa
  • Męskie: Rafan, Platon, August, Arsen, Naron, Damazy

Nie wszystkie brzmią znajomo…

– Nie ma czegoś takiego jak rejestr imion dozwolonych w Polsce. Rodzice mogą również nadawać imiona, które nie mają tradycji w naszym kraju i takie, które nie wskazują jednoznacznie na płeć – mówi Grażyna Gorczyca, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku. – Jeżeli pracownicy urzędu mają wątpliwości, czy imię wskazane przez rodziców rzeczywiście jest imieniem, zwracamy się z prośbą o opinię do Rady Języka Polskiego. Rada zawsze służy nam pomocą, na podstawie jej opinii podejmujemy wówczas decyzję. Coraz częściej rodzice wybierają formy imienia, tradycyjnie uznawane za zdrobnienia. O ile Magda, Ola, Tola czy Kuba są już przez Radę uznane za odrębne imiona, o tyle Marysia, czy Marysieńka już nie i wówczas w akcie urodzenia wpisana może być wyłącznie Maria.

Grażyna Gorczyca przyznaje, że czasem wyobraźnia rodziców przychodzących zarejestrować malucha w USC przekracza wyobraźnię pracowników urzędu.

– Na szczęście nasi klienci są naprawdę fantastyczni i jeśli przychodzą z jakimś “mocnym” pomysłem na imię, w trosce o dziecko najczęściej udaje się nam ich przekonać, żeby odłożyli na bok swój rodzicielski atrybut jakim jest przywilej nadania imienia dziecku i pomyśleli co będzie, kiedy syn, czy córka z takim “mocnym” imieniem pójdzie do przedszkola i szkoły – opowiada kierownik USC.

Jak zmienić imię?

Niezbyt udany wybór imienia jest odwracalny w następujący sposób:

  • do sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka można zmienić mu imię, czy też imiona, na podstawie oświadczenia złożonego w USC;
  • po upływie tego czasu pozostaje zmiana imienia w trybie administracyjnym, również w USC. Musi to być wniosek przemyślany, wsparty obszernym uzasadnieniem pisemnym.

Grażyna i Janusz? Lepiej nie…

Praktyka gdańskiego USC pokazuje, że rodzice decydują się na zmianę imienia dziecka najczęściej właśnie przed jego pójściem do przedszkola.

– Weźmy imiona Grażyna i Janusz (ja mam na imię Grażyna i bardzo się z tego cieszę!). Nie są to generalnie imiona ośmieszające, ale jeśli weźmiemy pod uwagę popularność dowcipów o Grażynie i Januszu, można się spodziewać, że dzieci obdarzone tymi imionami, będą narażone na wyśmianie – tłumaczy Grażyna Gorczyca. – Kiedy dwa lata temu pojawili się rodzice z pomysłem nazwania dziewczynki Grażyna, stanęło na tym, że dostała to imię jako drugie. Ale Janusza zmieniano już w Gdańsku kilka razy – między innymi na Jana.

Dorosły też może zmienić imię. I nazwisko

Jeśli dorosły człowiek nie utożsamia się z imieniem, które nadali mu rodzice i od lat używa innego, jest to wystarczający powód (wskazany wprost w odpowiedniej ustawie), by je zmienić. Osoba pełnoletnia może również wystąpić o zmianę nazwiska.

Kilka lat temu mocno już starsza gdańska seniorka, która według aktu urodzenia miała na imię Zofia (imię losowe), poprosiła o zmianę imienia na Anna, ponieważ całe życie tak na nią mówiono. “Chciałabym tę Annę mieć na nagrobku, bo całe życie nią byłam” – napisała kobieta w uzasadnieniu wniosku. Imię zostało zmienione.

W 2023 roku kierownik USC w Gdańsku podjął łącznie 734 decyzje administracyjne dotyczące zmiany imienia lub nazwiska – przy czym nie wszystkie były pozytywne.

Statystyki urodzeń w Gdańsku w 2023 roku

Na terenie Gdańska rodzi się coraz mniej dzieci – rok 2023 był czwartym z rzędu ze znacznym spadkiem liczby urodzeń, przy czym:

Na terenie Gdańska rodzi się coraz mniej dzieci – rok 2023 był czwartym z rzędu ze znacznym spadkiem liczby urodzeń, przy czym:

  • największy spadek liczby noworodków rok do roku miał miejsce między rokiem 2021 a 22: liczba urodzeń spadła wówczas o 859;
  • różnica rok do roku między rokiem 2023 a 22 jest nieco niższa – wynosi 613
  • jeśli odniesiemy dane urodzeń za rok 2023 do ostatniego roku wzrostu (był nim rok 2019) różnica wyniesie już 2063

W 2023 roku roku w Gdańsku 145 razy urodziły się bliźnięta (rok temu – 164), a 6 razy trojaczki (5 razy w 2022 roku).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button