POZOSTAŁE

Gdańsk. Medale Wolności Słowa przyznane

Nagrody dla tych, którzy kochają wolność

Ustanowiona została w trosce o dojrzałą debatę publiczną, utrzymanie w Polsce wolności słowa i promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz głoszących je osób.

Laureatami nagrody Fundacji Grand Press zostali Agnieszka Jankowiak–Maik, Adam Bodnar i Andrzej Poczobut. Specjalny Medal Wolności Słowa za świadectwo życia trafił do Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, historyka, dziennikarza i działacza społecznego.

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności przyznano Medale Wolności Słowa w trzech kategoriach: Media, Instytucja, Obywatel. Nagrodą mogły zostać uhonorowane osoby dbające w przestrzeni publicznej o dobro wspólne, zwłaszcza poprzez działalność: obywatelską, społeczną; publiczną, kulturalną, artystyczną, naukową; dziennikarską i publicystyczną.

Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności. Uczestniczyli w niej m.in. ludzie mediów, politycy i samorządowcy. Gdynię reprezentowali: prezydent Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Gala Medalu Wolności Słowa odbyła się po raz pierwszy. Wydarzenie promuje głoszenie mądrych słów w przestrzeni społecznej, dojrzałą debatę publiczną oraz utrzymanie wolności słowa w Polsce. Mottem spotkania były słowa Cypriana Kamila Norwida, które wyryto na rewersie medalu: „A jeśli wolność słowa kto znieważa, ten sam, co nią pomiatał, głośno się uskarży”.
 
Nagroda w postaci Medalu Wolności Słowa trafia do osób, które angażują się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in. obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną.
 
W ramach pierwszej odsłony wydarzenia medalami uhonorowano troje z dziewięciorga kandydatek i kandydatów, których wskazały polskie fundacje, stowarzyszenia, redakcje oraz internauci. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: „Media”, „Instytucja” oraz „Obywatel”.
 
Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Europejskim Centrum Solidarności. Wzięli w niej udział m.in. politycy, ludzie mediów czy samorządowcy, w tym prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała.
 
W kategorii „Instytucja” nagrodzono Adama Bodnara, byłego rzecznika praw obywatelskich, który pochylał się zarówno nad sprawami zwykłego obywatela, jak i fundamentalnymi kwestiami niezawisłości sądów, trójpodziału władzy oraz niezależności mediów. Medal Wolności Słowa wręczyła mu Vera Jourova – wiceszefowa Komisji Europejskiej.

Wśród kandydatów do medalu w tej kategorii byli też: Paweł Grzesiowski – ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, którego publiczne wypowiedzi wielokrotnie zmuszały rząd do korekty działań związanych z pandemią oraz Ewa Wrzosek – prokurator, członkini stowarzyszenia Lex Super Omnia, która odważnie stoi na straży Konstytucji i nie zgadza się, by władza stała ponad prawem.
 
Medal Wolności Słowa w kategorii „Media” trafił do Andrzeja Poczobuta – korespondenta „Gazety Wyborczej” na Białorusi, który nie ustaje w ujawnianiu działań reżimu Łukaszenki, za co białoruskie władze uwięziły go już po raz drugi. W imieniu dziennikarza nagrodę odebrał jego redakcyjny kolega – Bartosz Wieliński.

Z kolei w kategorii „Obywatel” uhonorowano Agnieszkę Jankowiak-Maik – nauczycielkę historii znaną jako Babka od histy, która uczy młodych ludzi, czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu. Medal wręczyli jej polscy samorządowcy, którzy wsparli organizację gali: Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Jacek Jaśkowiak – prezydent Poznania, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Arkadiusz Klimowicz – burmistrz Darłowa, Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Tadeusz Truskolaski – prezydent Białegostoku oraz Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska.

Wśród kandydatek do medalu w tej kategorii znalazły się też: Katarzyna Augustynek – aktywistka uliczna znaną jako Babcia Kasia, która broni praw kobiet, osób LGBT, nauczycieli, niezależnych sędziów i prokuratorów, kpiąc jednocześnie z opresyjnego państwa oraz Olga Tokarczuk – laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która zabiera głos w fundamentalnych kwestiach społecznych i nie boi się wskazywać nam mądrych rozwiązań.
 
Fundacja Grand Press przyznała również medal specjalny. Za bycie świadkiem i świadectwo życia otrzymał go Marian Turski – historyk, dziennikarz i działacz społeczny.

Wydarzenie uświetnili artyści: Ania Wyszkoni, Michał Szpak, Renata Przemyk, Cukier, Janusz Radek i Robert Janowski. Akompaniowała im Tarkowski Orkiestra.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button