TENIS

French Open 2022. Iga Świątek i Hubert Hurkacz powalczą o ćwierćfinały

Roland Garros. Alicja Rosolska w grze podwójnej z awansem do 1/8 finału

Iga Świątek i Hubert Hurkacz wygrali w sobotę mecze trzeciej rundy.

Obydwoje będą w poniedziałek walczyć o miejsca w ćwierćfinałach singla w 126. edycji wielkoszlemowego turnieju na kortach ziemnych im. Rolanda Garrosa. Do 1/8 finału, ale w grze podwójnej, dotarła także Alicja Rosolska.

Świątek, aktualna liderka rankingu WTA, pokonała w sobotę 6:3, 7:5 Dankę Kovinic z Czarnogóry, 95. na świecie. To było ich pierwsze spotkanie, a rywalizowały na korcie centralnym im. Philippe’a Chatriera przez 90 minut.

Był to jak na razie najtrudniejszy mecz dla Polki w tegorocznym Roland Garros. W dwóch poprzednich rundach oddawała rywalkom tylko po dwa gemy i wygrywała jednego seta do zera. W 1/8 finału rywalką Igi będzie 74. tenisistka świata Chinka Qinwen Zheng, z którą jeszcze nie miała okazji grać.

20-letnia Polka przedłużyła do 31. serię meczów bez porażki, a od 4 kwietnia prowadzi zdecydowanie w rankingu WTA. W tym sezonie wygrała już 4 turnieje rangi WTA 1000 – w Dausze, Indian Wells, Miami i Rzymie, a także imprezę WTA 500 w Stuttgarcie.

Niedawno otrzymała Billie Jean King Cup Heart Award (głosami kibiców), nagrodę za wzorową postawę i zaangażowanie w grze w reprezentacji narodowej. W kwietniu w Radomiu pomogła reprezentacji Polski w pokonaniu Rumunii 4-0 i wywalczeniu pierwszego awansu do finałowego turnieju o BJKC (8-13 listopada).

Późnym popołudniem do Świątek dołączył Hubert Hurkacz, rozstawiony z numerem 12, który wygrał z bardziej doświadczonym Belgiem Davidem Goffinem 7:5, 6:2, 6:1, w ciągu godziny i 49 minut. W ten sposób zrewanżował mu się za porażkę w dwóch setach z początku maja w turnieju ATP Masters 1000 w Rzymie. Teraz na drodze Polaka stanie w poniedziałek zwycięzca pojedynku turniejowej „ósemki” – Norwega Caspara Ruuda z Włochem Lorenzo Sonego (32.).

W sumie w głównych drabinkach singlowych Roland Garros 2022 znalazło się pięcioro Polaków. Pierwsze swoje mecze przegrali zawodnicy z PZT Team – Magdalena Fręch (KS Górnik Bytom) i Kamil Majchrzak (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Mazowiecki), a drugą rundę osiągnęła Magda Linette (AZS Poznań), po tym jak wyeliminowała w trzech setach Tunezyjkę Ons Jabeur, rozstawioną z numerem szóstym.

Jeszcze więcej, bo aż siedmioro reprezentantów Polski wystartowało w Paryżu w grze podwójnej. Prawie na półmetku dwutygodniowej imprezy w drabinkach pozostała już tylko Alicja Rosolska (KT Warszawianka, startująca z Nowozelandką Erin Routliffe. W sobotę, w drugiej rundzie wygrały z Amerykanką Kaitlyn Christian i Ludziją Morozawą 6:2, 6:2 i teraz o miejsce w ćwierćfinale powalczą z Węgierką Anną Bondar i Belgijką Greet Minnen.

Natomiast w trzeciej rundzie, nie powiodło się, zawodnikowi PZT Team – Janowi Zielińskiemu (Centralny Klub Tenisowy Grodzisk Maz.) i Hugo Nysowi z Monako. Odpadli w sobotę w 1/8 finału, przegrywając z Brytyjczykiem Lloydem Glasspoolem i Finem Harrim Heliovaarą 6:7 (7-9), 3:6.

Wcześniej z w grze podwójnej odpadli: w drugiej rundzie Łukasz Kubot (CKT Grodzisk Maz.), a w pierwszej Linette, Majchrzak, Katarzyna Piter (CKT Grodzisk Maz.), Katarzyna Kawa (BKT ADVANTAGE Bielsko-Biała) i Szymon Walków (PZT Team).

Kubot pożegnał się definitywnie z Roland Garros w sobotę, bowiem w drugiej rundzie miksta razem z Rosolską poniósł porażkę z kanadyjsko-australijskim duetem Gabriela Dabrowski i John Peers 1:6, 4:6.

W niedzielę na paryskich kortach im. Rolanda Garrosa będą rywalizować tylko dwaj polscy juniorzy. Olaf Pieczkowski spotka siew pierwszej rundzie z Francuzem Loanem Lestirem, a Martyn Pawelski – z Hiszpanem Martinem Landaluce (nr 15.).