POLSKAŚWIAT

Francuskie głowice nuklearne w Polsce? Trump straszy Rosją. Putin grozi Polsce

We are NATO

Donald Tusk o możliwości wprowadzenia wspólnego europejskiego mechanizmu odstraszania nuklearnego.

Premier, będąc z wizytą w Berlinie powiedział, że „kwestia zagrożenia nuklearnego ze strony Rosji nie jest abstrakcją i należy poważnie potraktować wszystkie pomysły związane z naszym bezpieczeństwem.”

12 stycznia Tusk rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu oraz niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.

Szef polskiego rządu stwierdził, że „Putin straszy od czasu do czasu możliwością użycia broni nuklearnej. W okręgu królewieckim arsenał nuklearny Rosji został zmodernizowany. Zarówno Warszawa jak Berlin są w zasięgu iskanderów. To jest sto głowic nuklearnych, może więcej. Z jakiegoś powodu zostały one zmodernizowane, z jakiegoś powodu w ostatnim czasie pojawiło się ich więcej.”

Chodzi też o wypowiedzi Trumpa, który zaznaczył, że gdy ponownie zostanie prezydentem USA to nie będzie bronił przed potencjalną rosyjską agresją na kraje NATO, które nie wypełniają swoich zobowiązań finansowych wobec Sojuszu. Zaś Rosja może zrobić z takim państwem co chce.

„Musimy serio traktować każdą tego typu wypowiedź, ale też zrobić wszystko, by współpraca transatlantycka była nadal fundamentem naszego bezpieczeństwa” – dodał premier.

Macron powiedział, że Francja może przekazać całej Europie swój potencjał nuklearny.

Było także możliwe przeniesienie francuskich głowic nuklearnych na terytorium Polski.

Rosja boi się NATO i Polski

Rosjanie straszą trzecią wojną światową. Chodzi o plany rozmieszczenia głowic nuklearnych w Polsce (NATO Nuclear Sharing).

Rosyjska propaganda twierdzi, że rozmieszczenie tych głowic na terytorium Polski byłby to atak na rosyjskie bezpieczeństwo.

– Wobec zagrożenia dla bezpieczeństwa Europy ze strony Rosji oraz możliwego ponownego objęcia przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, czas dać Polsce broń jądrową” – mówił Dalibor Rohac z think tanku American Enterprise Institute (AEI) dla brytyjskiego tygodnika „The Spectator”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button