POLSKAŚWIAT

Fort Knox. Generał Adam Joks zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA

Generał dywizji Adam Joks został zastępcą dowódcy V Korpusu US Army. Będzie pełnił obowiązki w Fort Knox w USA.

– Generał dywizji Adam Joks to doświadczony żołnierz. To dowódca, który daje gwarancje, że swoje obowiązki będzie wypełniał rzetelnie jak na dobrego żołnierza przystało. To jest dowódca świadomy wyzwań przed jakimi stoi Polska i cała wschodnia flanka NATO – mówił minister Mariusz Błaszczak.

15 lipca br. w Poznaniu, szef MON uczestniczył w uroczystości pożegnania gen. dyw. Adama Joksa, obejmującego obowiązki zastępcy dowódcy V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox.

– Funkcja, którą obejmuje generał Joks niewątpliwie pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo państw wschodniej flanki NATO. Generał Adam Joks jest pierwszym dowódcą, Polakiem, który obejmuje tak wysokie stanowisko w dowództwie US Army po Kazimierzu Pułaskim i Tadeuszu Kościuszce. To jest wydarzenie historyczne. Serdecznie gratuluję generałowi i życzę, aby służył na rzecz bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Pod koniec marca minister Mariusz Błaszczak poinformował, że gen. dyw. Adam Joks zostanie zastępcą dowódcy V Korpusu Sił Lądowych US Army. Będzie pełnił obowiązki w Fort Knox w USA. Gen. dyw. Adam Joks był dowódcą Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (Joint Force Training Centre – JFTC) w Bydgoszczy. Wcześniej był zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP.

Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce, w Poznaniu (V Corps Headquarters Fwd) jest jedyną strukturą tego szczebla dowodzenia rozmieszczoną w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA dyslokowanymi w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z naszymi siłami zbrojnymi. To realnie podnosi interoperacyjność naszych wojsk.

– Dzisiejsza uroczystość jest kolejnym, ważnym krokiem na drodze do zacieśniania sojuszu pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Do budowania współpracy między wojskiem Polski i USA. Ważnym wydarzeniem na drodze budowy, tych ścisłych relacji w dziedzinie obronności była podpisana w ubiegłym roku, 15 sierpnia umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską, a Stanami Zjednoczonymi. Data nie była przypadkowa. To data upamiętniająca zwycięską bitwę Wojska Polskiego, przed stu laty, kiedy to żołnierze Wojska Polskiego zatrzymali ofensywę bolszewików idącą na Zachód, idącą na Europę – zaznaczył szef MON.

– Podpisanie tej umowy było wydarzeniem na tyle istotnym, że razem pracujemy nad stworzeniem warunków do tego, żeby nawet 20 tys. żołnierzy Stanów Zjednoczonych mogło przybyć tu na polską ziemię jeżeli będzie taka potrzeba – podkreślił minister. Żołnierze, jeżeli będzie taka potrzeba, będą dowodzeni właśnie z Poznania z Wysuniętego Dowództwa V Korpusu. To bardzo ważne miejsce. To miejsce, to dowództwo, z którego dowodzeni są żołnierze Stanów Zjednoczonych przebywający w Polsce i w środkowo-wschodniej Europie – dodał minister.

Minister podczas spotkania z polskimi i amerykańskimi dowódcami przypomniał także o procesie modernizacji technicznej wojska, w tym o zakupie czołgów dla wojsk lądowych. – Żeby budować interoperacyjność naszych wojsk doposażamy żołnierzy Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt. Wczoraj ogłosiliśmy zakup najnowocześniejszych czołgów Abrams – mówił minister Błaszczak.

– To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Powierzenie tak wysokiego stanowiska w strukturach armii Stanów Zjednoczonych jest wyrazem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej Polski i USA – mówił z kolei gen. dyw. Adam Joks, który w trakcie spotkania otrzymał z rąk ministra decyzję wyznaczającą na stanowisko zastępcy V Korpusu US Army. – Stanowisko, które obejmuje jest dla mnie wielkim wyzwaniem. Jestem świadomy odpowiedzialności, zadań i oczekiwań jakie stoją przede mną. Dziękuję panie ministrze za zaufanie wyznaczając mnie na to stanowisko – podkreślił generał.

Dowództwo V Korpusu US Army w Fort Knox zostało reaktywowane w lutym 2020 r., ma docelowo liczyć ponad 600 żołnierzy, z czego 200 ma służyć w wysuniętym stanowisku dowodzenia, które zainaugurowało działalność jesienią ub. r. w Poznaniu. To jedna z korzyści z podpisania umowy EDCA (o wzmocnionej współpracy obronnej) w 2020 roku przez prezydentów Polski i USA. Dzięki niej możliwe będzie trwałe zwiększenie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Polsce o około tysiąca żołnierzy. Obecnie gościmy w Polsce ok. 5,5 tys. żołnierzy.
(MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button