POLSKAŚWIAT

Forsowana granica polsko-białoruska. Morawiecki: reżim Łukaszenki używa cywili jako broni

Granica z Polską

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Mamy do czynienia ze zorganizowanym niszczeniem umocnień granicznych.

Dochodzi również do bezpośrednich ataków na polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji oraz żołnierzy.


Duża grupa białoruskich funkcjonariuszy zbliża się w okolice obozowiska migrantów w Kuźnicy.

Dziś na granicy jest ponad 12 tysięcy żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb. Jest zapora tymczasowa, będzie budowana zapora o charakterze stałym. Jest wsparcie sojuszników zarówno jeżeli chodzi o Unię Europejską, jak i NATO.

Wczoraj służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Są cały czas pilnowani przez białoruskie służby. Wszystkie działania migrantów odbywają się pod okiem i kontrolą białoruskich żołnierzy.


Wczoraj odnotowano 309 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymanych zostało 17 osób (głównie obywateli Iraku). Wydano 85 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano 6 osób.

Premier Mateusz Morawiecki wizytował w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy Białostockiej i na terenach przygranicznych.

Kuźnica Białostocka. Granica Polski z Białorusią (fot. Adam Guz/KPRM)

Wypowiedź Morawieckiego do funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy:

„Czołem żołnierze, czołem funkcjonariusze, dziękuję bardzo, dziękuję za Waszą służbę, dziękuję za to co robicie. Miarą suwerenności państwa jest zdolność do obrony granic. To co widziałem tutaj przed chwilą – odebrałem meldunki pana ministra, panów generałów, panów pułkowników – to bardzo profesjonalna służba, bardzo dobrze zorganizowane działanie. Bardzo dobrze zorganizowane działania na każdym odcinku.

Kto by pomyślał jeszcze miesiąc, dwa miesiące temu, trzy miesiące temu, że będziemy się mierzyć z działaniami o charakterze żywych tarcz, bo reżim Łukaszenki używa cywili jako broni współczesnej wojny hybrydowej. To co widzimy dzisiaj to nowe metody.

Wy jesteście jednocześnie dla nas kluczowym bastionem, kluczową redutą, która ma bronić przed tymi nowymi metodami. I robicie to znakomicie. Robicie to nie tylko profesjonalnie, ale także z pełnym poszanowaniem godności człowieka, po jednej i po drugiej stronie granicy.

Przesyłamy jeden konwój humanitarny za drugim. One się odbijają od granicy. Jednocześnie też wiemy doskonale, (panowie generałowie poinformowali mnie o warunkach panujących po drugiej stronie), wiemy, że jest to w pełni zaplanowana akcja, która ma na celu naruszyć suwerenność naszego państwa. Dla nas to jest absolutnie jasne. Wiemy doskonale, że jest poszukiwanie słabych punktów.

I dziękuję także za połączenie tych wszystkich działań – logistycznych, typowo wojskowych, aprowizacyjnych, organizacyjnych i operacyjnych. To wszystko świadczy o znakomitej organizacji, o Waszej gotowości nie tylko do służby, ale gotowości do obrony, do skutecznej obrony naszej granicy.

Granica Polski, granica na wschodzie jest granicą też Unii Europejskiej. Wczoraj rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej, z premierami kilku państw. Każdy przesyła Wam wyrazy najwyższego szacunku, podziękowania za Wasze działania, za Waszą odwagę, za Waszą gotowość do służenia w każdej minucie, w każdej godzinie doby. To jest coś na co patrzą wszyscy.

I dziękuję Wam, że nie tylko jesteście tutaj na miejscu, ale też dostosowujecie się do zmieniających się warunków. Nie wiemy, co wymyśli jeszcze reżim Łukaszenki. Taka jest rzeczywistość. Ale jesteśmy wdzięczni, że w takiej też kooperacji – dziękuję panu ministrowi obrony narodowej, panu komendantowi Państwowej Straży Pożarnej, państwowej Straży Granicznej, komendantowi Policji, komendantom straży pożarnej, wszystkim służbom i oczywiście wszystkim żołnierzom, funkcjonariuszom, którzy tutaj są.

Jesteście na pierwszej linii frontu. Cała Polska jest Wam za to bardzo wdzięczna.

Dziękuję.”

Wszystkie działania migrantów odbywają się pod okiem i kontrolą białoruskich żołnierzy (fot. MON)

Białoruś eskaluje sytuację. Oświadczenie

„Obecna sytuacja na granicy białorusko-polskiej to wynik celowego eskalowania napięcia przez stronę białoruską. W rejonie naszej granicy znalazły się duże grupy migrantów, które są w pełni kontrolowane przez służby i wojsko białoruskie. Rozpoczęła się właśnie skoordynowana próba masowego wkroczenia na teren RP migrantów wykorzystywanych przez Białoruś do ataku hybrydowego przeciwko Polsce.

Obserwowane działania to konsekwencja obranej przez Łukaszenkę formy zemsty na Polsce, Litwie i Łotwie. Tworząc sztuczny szlak migracyjny, wykorzystując cynicznie migrantów, Łukaszenka stara się destabilizować Polskę, Litwę i Łotwę, a także zmusić Unię Europejską do zniesienia sankcji nałożonych na reżim w Mińsku.

Łukaszenka chce doprowadzić także do rezygnacji z popierania opozycji demokratycznej na Białorusi. Kryzys na granicy białorusko-polskiej ma charakter polityczny i został wytworzony przez struktury państwowe Białorusi przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie.

W odniesieniu do Polski działania Łukaszenki mają charakter celowej destabilizacji granicy, ale również są uzupełniane przez metody walki informacyjnej. Białorusini prowadzą działania dezinformacyjne, stosują szantaż emocjonalny eksponując w grupach migrantów dzieci i kobiety, choć stanowią oni mniejszość wśród migrantów. Białoruś liczy na to, że opinia publiczna w Polsce i na Zachodzie będzie wywierała dodatkową presję na polski rząd, by ugiął się pod naciskiem i zaakceptował utworzenie stałego szlaku migracyjnego przez terytorium RP. Migranci w zdecydowanej większości są zainteresowani dostaniem się przez Polskę dalej na Zachód.

Polska podejmuje adekwatne działania zmierzające do obrony granicy Polski, będącej jednocześnie granicą zewnętrzną NATO oraz Unii Europejskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami – zarówno w NATO jak i UE. Nasi Sojusznicy kilkakrotnie wyrażali poparcie dla działań Polski obliczonych na zabezpieczenie naszej granicy. Takie działania popierają również Polscy, którzy od władz Polski oczekują przede wszystkim ochrony granicy PL.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button