FESTIWALEKONCERTY

Flamenco, electropop i hip hop na Colours of Ostrava 2019. Rosalia wystąpi na czeskim festiwalu

Colours of Ostrava 2019

Flamenco i electropop – dwa różne, niemające ze sobą nic wspólnego gatunki muzyczne.

Dwudziestosześcioletnia piosenkarka, autorka tekstów, tancerka i producentka – Rosalía Vila Tobella – przełamuje ten stereotyp, nadając muzycznemu skarbowi Andaluzji oryginalny, nowoczesny wymiar. Poprzez wykorzystanie elektroniki w swojej twórczości stawia na estetykę reggaeton, R&B i hip&hop. 

Współpracowała z wenezuelskim czarodziejem muzyki elektronicznej – Arcou, także z Jamesem Blakiem (zaśpiewała gościnnie na ostatnim albumie artysty „Assume Form”), a z megagwiazdą J. Balvinem zrealizowała hit “Brillo”, który odniósł nieprawdopodobny sukces. Spędziła sporo czasu w studiu Pharella Williamsa wspierana przez Duę Lipę i producenta El Guincha, znanego ze współpracy z Björk, której Rosalia dziękowała za inspiracje podczas gali wręczenia nagród Grammy.

Rosalia to rodowita Katalonka z przemysłowego miasta Sant Esteve Sesrovires leżącego w okolicy Barcelony. Pochodzi z niemuzycznej rodziny, a flamenco studiowała przez osiem lat pod okiem słynnego El chiquiho. “Nauczyłam się wszystkiego o tradycji, zasadach, technice i historii, które są dla mnie ważną podstawą. Chcę jednak móc rozumieć flamenco w swój własny sposób, tu i teraz. Nie mam zamiaru zmieniać statusu que tego gatunku, ale tworzyć go tak, jak go czuję. Wiem że sporo ryzykuję, ale nie mam wyboru – muszę być wierna sobie i swoim odczuciom”

Jej ekspresyjny głos magnetyzuje od pierwszej chwili, a innowacyjne połączenie hiszpańskiej tradycji z nowoczesną muzyką elektroniczną brzmi jak coś absolutnie naturalnego. Gdyby tak nie było, a inspiracja flamenco była tylko sztuczką mającą na celu przyciągnąć uwagę – nie koncertowałaby z największymi mistrzami flamenco. “Jest przeciwieństwem artysty ukształtowanego przez show biznes. Rosalia jest autentyczna i oryginalna” – tak o artystce powiedział reżyser Pedro Almodovar zapraszając ją do udziału w swoim filmie “Dolor y Gloria”.

Po debiutanckim albumie “Los Angeles” zawierającym intymne akustyczne piosenki nagrane z rockowym gitarzystą Raülem Refrée, wydała krążek “El Mal Querer” wyprodukowany przez El Guinchę. Muzyka elektroniczna, r&b, reggaeton, instrumenty smyczkowe, sample Justina Timberlake’a, dźwięki motorów i policyjnych syren… do tego oszałamiający głos i perfekcyjne teledyski do 11 miłosnych historii – to podsumowanie pracy absolwenckiej Rosalii, inspirowane manuskryptem z XIII wieku o dziewczynie Flamence.

Rosalia wystąpi podczas Colours of Ostrava 2019.
(org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button