FESTIWALEKONCERTY

Festiwal Geyer Music Factory już po raz 15. w Łodzi

Festiwale w Polsce

Od jazzu, przez utwory autorskie, po muzykę latynoską i pop.

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu Geyer Music Factory zagrają artyści, których koncerty cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności: Grohman Orchestra & Bartek Grzanek, Dorota Miśkiewicz, Atom String Quartet i Motion Trio. Usłyszymy muzykę filmową, brzmienia z gorącej Brazylii, wykonania klasyczne i nowoczesne inspirowane dźwiękami z różnych zakątków świata.

Wakacyjne piątkowe koncerty na dziedzińcu Białej Fabryki to już tradycja, która na stałe wpisała się w plan łódzkich wydarzeń. Ruszyła sprzedaż biletów na 15. edycję festiwalu „Geyer Music Factory”.

Tytuł nadchodzącej edycji „Ale to już było” nawiązuje do najlepszego i najbardziej lubianego przez publiczność repertuaru zaprezentowanego podczas wszystkich dotychczasowych edycji.

Tegoroczny festiwal obejmie szerokie spektrum kultury muzycznej: od koncertów kameralnych po brzmienia małej orkiestry rozrywkowej. Dodatkową atrakcję stanowić będą oprowadzania po wystawach znajdujących się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi: „Miasto-Moda-Maszyna”, „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” oraz, otwieranej 23 maja nowej wystawy czasowej „Fenomen polskiego kilimu”.

28 czerwca festiwal zainaugurują „Filmowe piosenki” w wykonaniu Grohman Orchestra & Bartek Grzanek. Zespół zaprezentuje wielkie przeboje z kasowych filmów m.in. Oh, Pretty Woman, Gorączka sobotniej nocy, Shrek, Czas Apokalipsy, Uwierz w ducha czy Blues Brothers. Utwory zaaranżowane przez Leszka Kołodziejskiego usłyszymy w brawurowym wykonaniu Grohman Orchestra gwarantującej rozrywkę na najwyższym poziomie artystycznym. W skład zespołu wchodzą instrumentaliści z Filharmonii Łódzkiej oraz wokalista Bartek Grzanek.

Tydzień później, 5 lipca podczas koncertu „Bons amigos” posłuchamy materiału z najnowszej płyty Doroty Miśkiewicz, nagranej w Rio de Janeiro z udziałem brazylijskich gwiazd: m.in. ze współliderem projektu, ikoną latin jazzu, gitarzystą Toninho Hortą. Po entuzjastycznie przyjętej trasie koncertowej z udziałem gości z Brazylii, która odbyła się we wrześniu 2023 r., Dorota Miśkiewicz powraca do muzyki południa, tym razem z towarzyszeniem polskiego zespołu w składzie: Dorota Miśkiewicz – wokal, Marek Napiórkowski – gitary, Robert Kubiszyn – bas, Łukasz Żyta – instrumenty perkusyjne.

W kolejny piątek, 12 lipca zagra dla nas Atom String Quartet – jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego z szeroko rozumianą improwizacją. W jego twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną. W programie koncertu pt. „Essence” znajdą się kompozycje muzyków kwartetu, w tym z ostatniej płyty „Universum” oraz utwory polskich kompozytorów (Chopin, Wieniawski, Karłowicz, Seifert, Komeda) w opracowaniu muzyków ASQ na improwizujący kwartet smyczkowy. W skład zespołu wchodzą skrzypkowie Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński, altowiolista – Michał Zaborski oraz wiolonczelista – Krzysztof Lenczowski.

Festiwal zakończy się 19 lipca koncertem „MOTION in motion” w wykonaniu akordeonistów z Motion Trio. W swej twórczości łączą ognistą muzykę o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka zespołu została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul. W skład zespołu wchodzą: Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn.

Każdemu z koncertów, jak co roku, towarzyszyć będą oprowadzania po wystawach dostępnych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi tematycznie związane z koncertami.

Geyer Music Factory (GMF) to cykl letnich koncertów plenerowych odbywających się na dziedzińcu XIX-wiecznej Białej Fabryki Ludwika Geyera – jednego z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej należącego do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zapoczątkowany w 2009 roku festiwal na stałe wpisał się w wakacyjny kalendarz łódzkich wydarzeń, przez lata zyskując renomę oraz grono swoich wiernych fanów. Do tej pory zorganizowano niemal 90 koncertów. Na scenie GMF występowali m.in.: Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak, Ania Rusowicz, Monika Kuszyńska, Waglewscy, Włodzimierz Nahorny, Kuba Badach, rodzina Miśkiewiczów, Domowe Melodie, Varius Manx czy Blue Cafe i inni.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button