MOTOSPORT

F1. GP Abu Dhabi. Rekordowy 15. triumf Verstappena na koniec sezonu. Sebastian Vettel zakończył karierę

Formuła 1

Max Verstappen w 2022 roku zdominował Formułę 1. Wygrał po raz piętnasty w tym roku!

Holender był bezkonkurencyjny w finale sezonu 2022 – GP Abu Dhabi.

Chociaż nic nie musiał już udowadniać, Max Verstappen nie zamierzał odpuszczać podczas finału sezonu na torze Yas Marina. Do wyścigu o GP Abu Dhabi Holender przystępował w roli murowanego faworyta po tym, jak zgarnął trzecie z rzędu pole position na tym obiekcie. Verstappen już wcześniej przypieczętował tegoroczny tytuł mistrza świata, a także pobił rekord największej w historii liczby triumfów w jednym sezonie F1.

Max świetnie wystartował z pole position, ale atakować próbował po wewnętrznej pierwszego zakrętu jego team-partner Sergio Perez. Meksykanin w kwalifikacjach był drugi, a w wyścigu chciał za wszelką cenę finiszować Charlesem Leclerkiem. Między Checo a Monakijczykiem toczyła się bowiem zacięta walka o tytuł wicemistrzowski – przed rundą w Abu Zabi zrównali się punktami, ale na korzyść kierowcy Ferrari przemawiała większa liczba zwycięstw w tym roku.

Na Yas Marina Circuit Robert Kubica uczestniczył w treningu.

F1. GP Abu Dhabi. Robert Kubica uczestniczył w treningu (fot. pras.)

Na 45. okrążeniu Perez dojechał do Lewisa Hamiltona i bez problemu go wyprzedził. Wtedy jednak Brytyjczyk skontrował na kolejnej prostej. Na następnym okrążeniu Checo celowo wstrzymał się z atakiem w pierwszej strefie DRS-u, by w drugiej bez problemu wyprzedzić Hamiltona i nie dać mu szans na kontratak. Strata #11 do Leclerka wynosiła jednak w tym momencie dziewięć sekund, a do końca pozostawało 11 okrążeń.

Na czele z kolei Max Verstappen nie popełniał błędów i pewnie minął linię mety jako zwycięzca. Była to jego piętnasta wygrana w tym sezonie, czym jeszcze bardziej „podkręcił” swój i tak już wyśrubowany rekord. Holender, triumfując po raz trzeci z rzędu w GP Abu Zabi, pobił też rekord największej liczby punktów wywalczonych w jednym sezonie – od teraz wynosi on 454 punkty.

Tymczasem Perez urywał kolejne sekundy ze straty do Leclerca. Symulacje przeprowadzane na żywo sugerowały, że Checo dogoni swojego rywala na ostatnim okrążeniu wyścigu. Ostatecznie okazało się jednak, że Meksykaninowi zabrakło czasu i finiszował na trzecim miejscu. Tym samym wywalczył trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej, ustępując Leclerkowi o zaledwie trzy punkty.

Dla ekipy Oracle Red Bull Racing był to jednak ósmy raz w tym roku, gdy zarówno Max, jak i Checo razem stanęli na podium. Team wywalczył w tym sezonie w sumie aż 28 finiszów w TOP3, co jest nowym, zespołowym rekordem.

W trakcie weekendu w Abu Zabi doszło też do oficjalnego pożegnania Sebastiana Vettela, który zakończył karierę w Formule 1. Czterokrotny mistrz świata wraz z Red Bull Racing odszedł z królowej sportów motorowych po 16 latach rywalizacji, w trakcie których wygrał 53 wyścigi, 122 razy stał na podium i 57-krotnie startował z pole position.

F1. Sebastian Vettel kończy karierę (fot. Getty Images/Red Bull Content Pool)

Sezon 2023 Formuły 1 wystartuje już w niedzielę 5 marca 2023 roku w Bahrajnie.