POLITYKAPOLSKA

„Exposé ws. Polexitu”. Praworządność w UE. Morawiecki w Sejmie: nie damy się szantażować

Premier Mateusz Morawiecki w Sejmie

Premier Mateusz Morawiecki wystąpił w Sejmie. Brzmiało to prawie jak exposé ws. Polexitu.

Szef rządu bronił swojej racji dot. weta do budżetu Unii Europejskiej. Przypominamy, że Polska przez PiS może stracić aż ok. 60 mld euro przez to, że nie przestrzega praworządności, którą dostrzega cały świat!

Premier porównał Unię Europejską do… Związku Radzieckiego.

„Premier Morawiecki tyle razy skłamał w dzisiejszych wystąpieniu, że czasu nie wystarczy, by prostować te wszystkie kłamstwa. Ale chcę z tego miejsca powiedzieć, że dzisiaj każdy, kto grozi wetem w stosunku do dobrego budżetu dla Polski, zdradza polski interes narodowy.
Dla utrzymania się na stanowisku, dla wewnętrznej pozycji jest w stanie zawetować budżet, o którym 22 lipca mówił, że to najlepszy budżet dla Polski. To szczyt, hipokryzja i zdrada stanu” – Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Stanowisko partii rządzącej

„Polska odrzuca mechanizm warunkowości w budżecie Unii Europejskiej. Nie akceptujemy uznaniowych przepisów, które są oparte na arbitralnych i politycznych kryteriach. Ich przyjęcie może doprowadzić do stosowania podwójnych standardów i odmiennego traktowania państw UE. Nasz kraj opowiada się natomiast za równością wszystkich państw wobec prawa oraz przestrzeganiem unijnych traktatów” – powiedział Morawiecki.

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, przyjęcie rozporządzenia w sprawie warunkowości, które mogłoby być dowolnie interpretowane, groziłoby na późniejszych etapach rozpadem Unii Europejskiej.

„UE musi się opierać na fundamencie prawa i pewności prawa. Bez tej zasady, Unia Europejska będzie tylko mechanizmem podejmowania arbitralnych decyzji przez eurokratów, a de facto przez europejską oligarchię” – podkreślił szef rządu. „Mówimy głośne “tak” dla UE, ale głośne “nie” dla karcących nas – niczym dzieci – mechanizmów, które nierówno traktują Polskę i inne kraje UE” – dodał.

Od strony gospodarczej Unia Europejska to zbiór państw, które są związane dwustronnymi zależnościami. UE czerpie z członkostwa Polski w wiele korzyści. Ok. 2 mln Polaków wyjechało z naszego kraju i pracuje u naszych partnerów w UE. Inną korzyścią jest np. swoboda przepływu kapitału.

„Nie może być tak, że są francuskie sklepy, holenderskie firmy i niemieckie media, a polskim transportowcom odmawia się traktatowej zasady świadczenia usług. Chcemy, by UE była mechanizmem sprawiedliwym” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Polską i unijną racją stanu jest dbać o to, żeby europejskie zasady i wartości były przestrzegane” – wyjaśnił.

Jak podkreślił premier, Unia Europejska jest wielka, kiedy jest Europą Ojczyzn i kiedy potrafi współpracować.

„Drzwi UE powinny być otwarte dla wszystkich. Powinien być szacunek dla różnorodności dotyczącej np. modeli fiskalnych czy sprawiedliwości” – zaznaczył szef rządu. „Dlatego też walczymy jednocześnie o Polskę oraz o przyszłość UE. Walczymy o dobry budżet, ale i o zasady oraz wartości” – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu poinformował, że przedstawi Sejmowi uchwałę dotyczącą stanowiska Polski w sprawie unijnego budżetu.

„Z tą uchwałą będą mogli się zapoznać Polacy. Wtedy będzie wiadomo, jakie mechanizmy służą utrwalaniu UE, a jakie grożą jej rozpadowi” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Jesteśmy za silną, zasobną Europą. I za silną Polską w silnej Europie” – dodał.
(własne, KPRM)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button