CIEKAWOSTKI

Europejskie Stolice Kultury 2022. Kowno, Esch i Nowy Sad zapraszają

Europejska Stolica Kultury - European Capital of Culture

Program Europejskiej Stolicy Kultury ma na celu promowanie bogactwa i różnorodności kultur oraz wzmocnienie u obywateli poczucia przynależności do wspólnego, europejskiego obszaru kulturowego.

Tytuł ten jest szansą promocji miast i regionów, zaprezentowania ich wkładu kulturalnego i artystycznego w europejską kulturę i sztukę, jak również wpływu kultury i sztuki na ich rozwój; przyciągnięcia międzynarodowej publiczności i turystów, a także aktualizacji strategii rozwoju poprzez działalność kulturalną. Wybór danego miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury ma długofalowy i wielowymiarowy wpływ nie tylko na kulturę, lecz również na sytuację społeczną i gospodarczą zarówno samego miasta, jak i całego regionu.

W 2022 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury będą nosiły aż trzy miasta: Kowno (Litwa), Esch (Luksemburg) oraz Nowy Sad (Serbia).

Kowno – Litwa (fot. Andrius Aleksandravičius)

To, co czyni „Kowno 2022” wyjątkowym, to stworzenie nowego mitu dla miasta, aby pomóc mu zmienić jego ścieżkę. Temat przewodni to mityczna bestia z Kowna – projekt mający na celu stworzenie jednoczącej narracji dla miasta – rozwinie się w wielkiej mitycznej trylogii składającej się z: Zamieszania (19–23 stycznia), Zbiegu (20–22 maja) i Kontraktu (25-27 listopada).

Imponujące widowisko otwarcia odbędzie się w dniach 19-23 stycznia br. w Kownie i będzie to początek kulturalnego maratonu zmieniającego Kowno i rejon kowieński w jedną wielką europejską scenę. W ciągu całego roku w Kownie zaplanowano ok. 40 festiwali, ponad 60 wystaw, 250 imprez artystycznych, 150 koncertów.

Drugim miastem jest Esch. To tętniące życiem centrum innowacji, region, który niegdyś był napędzany przez wyjątkową tradycję przemysłową, a teraz zamienia się w przyszłościowe centrum wiedzy oraz innowacyjnych i kreatywnych technologii. Region dostosowuje się teraz do świata po Covid-19, pozostając jednocześnie wiernym swojej wyjątkowej tożsamości, na którą składa się głęboko zakorzeniona różnorodność kulturowa, która charakteryzuje się silnym poczuciem przynależności i wspólnoty.

Gala otwarcia ESK w Esch w Luksemburgu została zaplanowana na 26 lutego 2022 r. Miasto przygotowało ciekawy program kulturalny pod hasłem REMIX Culture, które ma na celu stworzenie synergii, zagwarantowanie zrównoważonego rozwoju i, co najważniejsze, zapewnienie aktywnego zaangażowania ogółu społeczeństwa.

Nowy Sad – Serbia (fot. pras.)

Do połowy 2022 roku swój program kulturalny będzie także kontynuowało serbskie miasto Nowy Sad.
(Creative Europe Desk Polska)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button