CIEKAWOSTKI

Europejskie Stolice Kultury 2020: Rijeka „portem różnorodności”, a Galway „wywoła fale”

Europejska Stolica Kultury

Dwa nadmorskie miasta, tj. irlandzkie Galway i chorwacka Rijeka są Europejskimi Stolicami Kultury w 2020 roku.

Rozpoczęta w 1985 r. inicjatywa Europejskich Stolic Kultury podkreśla bogactwo i różnorodność europejskiej kultury, jednocześnie pomagając zwiększyć rozpoznawalność regionów miejskich na arenie międzynarodowej. Taki tytuł ma długotrwały wpływ nie tylko pod względem kulturalnym, ale także społecznym i ekonomicznym.

„Żywe i dynamiczne miasto na krańcu Europy”

Galway, największe miasto w zachodniej prowincji Connacht w Irlandii, jest trzecim irlandzkim miastem, któremu przyznano tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Program wydarzeń kulturalnych Galway 2020 z hasłem „Wywoływać fale” zaczyna się w lutym, aby uwzględnić starożytny kalendarz celtycki, którego ważnym elementem są cztery celtyckie święta: Imbolc, Bealtaine, Lughnasa i Samhain.

Zważywszy, że co czwarty mieszkaniec miasta urodził się poza Irlandią, migracja oraz krajobraz i język to trzy główne tematy programu Galway 2020. Według pierwszej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europoejskiego Mairead McGuinness, której okręg wyborczy obejmuje Galway, to miasto to synonim kultury: „Galway ma bogatą tradycję literacką, artystyczną i muzyczną – kultywuje język irlandzki. Jest jednocześnie w pełni nowoczesne i globalne – to centrum technologiczne i przemysłu wyrobów medycznych. Cieszę się, że to tętniące życiem i dynamiczne miasto na krańcu Europy będzie miało szansę zaprezentować się całemu kontynentowi”.

„Wspaniały przykład tolerancji i wielokulturowości”

Galway dzieli tytuł stolicy kultury 2020 z Rijeką, chorwackim miastem na wybrzeżu Adriatyku, znanym z artystycznej atmosfery i wielu festiwali. Rijeka, która jest największym portem w kraju, to pierwsze chorwackie miasto, któremu przyznano tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Pod hasłem „Port różnorodności” program Rijeka 2020 skoncentruje się na trzech tematach przewodnich: wodzie, pracy i migracji. Chorwacki poseł do PE z grupy Renew Europe Valter Flego pogratulował miastu, w którym studiował, roku z tytułem Stolicy Kultury: „Rijeka to wspaniały przykład tolerancji i wielokulturowości dla wszystkich europejskich miast. Jestem pewien, że wypromuje to w odpowiedni sposób. Serdecznie gratuluję tego prestiżowego wyróżnienia miastu, w którym studiowałem”.
(PE)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button