ŚWIAT

Estonia. Andrzej Duda. Spotkanie świąteczne z polskimi lotnikami

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złożyli wizytę w bazie lotniczej w estońskim Ämari, gdzie odbyło się spotkanie wigilijne ze stacjonującymi tam polskimi lotnikami.

Polskiej Parze Prezydenckiej towarzyszył prezydent Estonii Alar Karis i jego małżonka.

W spotkaniu wzięli udział żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, którzy stacjonują w Estonii od początku grudnia. PKW Orlik to polski wkład w misję NATO Baltic Air Policing – polscy lotnicy wraz z kontyngentami innych państw sojuszniczych rotacyjnie od 2005 roku biorą udział w patrolowaniu i ochronie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, które nie posiadają własnego lotnictwa bojowego.

Duda powiedział podczas wydarzenia, że spotkanie w bazie lotniczej PKW Orlik 12 to sposobność do rozmowy o bieżących sprawach z prezydentem Alarem Karisem, ale przede wszystkim możliwość złożenia życzeń świątecznych wszystkim żołnierzom stacjonującym w Ämari.

– Rozmawiamy o kwestiach bezpieczeństwa, ostatnich decyzjach Rady Europejskiej związanych z negocjacjami akcesyjnymi Ukrainy i Mołdawii, jak również o sytuacji na granicach naszych krajów z Białorusią – mówił Duda, odnosząc się do rozmowy z estońskim przywódcą.

Prezydent podczas spotkania złożył życzenia wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy przebywają na służbie, także w kontyngentach poza granicami naszego kraju. Jak podkreślił, „służba, która odbywa się z dala od rodzinnych stron, jest niezwykle trudna”.

– Przyjmijcie Państwo nasze szczególne wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia w tym przedświątecznym czasie, by święta Bożego Narodzenia były dla Was spokojne, by były tymi, które – mimo oddalenia, różnego zagrożenia, w którym często jesteście – niosą pokój w serca i niosą pokój dusz – powiedział Andrzej Duda.

Wskazał, że żołnierze wykonują niezwykle ważną służbę dla bezpieczeństwa kraju, m.in. w obliczu trwającej wojny na Ukrainie i ataków hybrydowych prowadzonych od ponad dwóch lat na naszą wschodnią granicę.

– Dziękuję za solidarność i służbę sojuszniczą. To niezwykle ważne zadanie i piękne reprezentowanie Rzeczypospolitej – powiedział.

Zapewnił, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych będzie czuwał nad sprawami wszystkich polskich żołnierzy.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda wskazała, że rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała jak ważnymi wartościami jest jedność i międzynarodowa solidarność.

– Chcę wyrazić swoją ogromną wdzięczność wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom służącym poza granicami i w kraju, za zaangażowanie i wysiłki na rzecz budowania bezpieczeństwa. Bardzo dziękuję za wsparcie logistyczne, transportowe i merytoryczne przy organizowaniu pomocy dla naszych sąsiadów z Ukrainy – powiedziała.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button