FILM I SERIALEKONCERTYMUZYKAPOZOSTAŁE

Ennio Morricone nie żyje. 10 mniej znanych faktów o legendarnym kompozytorze

Ennio Morricone

Ennio Morricone zmarł 6 lipca 2020 roku w rodzinnym Rzymie, mając 91 lat.

Zdobywca dwóch Oscarów kilka dni temu upadł i złamał kość udową.

Legendarny włoski kompozytor muzyki filmowej ma na swoim koncie ponad 500 muzycznych motywów do tych produkcji. Znany był z m.in. „Dawno temu w Ameryce”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Cinema Paradiso”, „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Misja” czy „Nietykalni”.

10 mniej znanych faktów o Ennio Morricone

Ennio Morricone udzielił dziesiątki wywiadów, napisano o nim już chyba wszystko. Ciągle są jednak fakty, o których nie wszyscy wiedzą, albo nie pamiętają. Oto mniej znane informacje dotyczące jednego z największych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej.

1. Od lat mieszka w centrum Rzymu, blisko Colosseum. Tutaj też pracuje. Wyłącznie w swoich apartamentach udziela dziennikarzom wywiadów. Dom opuszcza rzadko, nigdy też nie nauczył się mówić w języku w angielskim. Po statuetkę Oscara w 2015 roku stawił się jednak osobiście, a tradycyjne podziękowanie wygłosił po włosku.

2. Wprawdzie znany jest z tworzenia muzyki filmowej, niemniej na swoim koncie ma – w co może trudno uwierzyć – wiele przebojowych piosenek. Pisał je m.in. dla Paula Anki, czy Mirelle Mathieu. Współpracował nawet z duetem Pet Shop Boys, dla którego napisał utwór „It Couldn’t Happen Here”. Na drugim biegunie niefilmowych „produkcji” znajduje się muzyka klasyczna, np. kantata stworzona na cześć Jana Pawła II. Utworów, które nie są ścieżkami dźwiękowymi do obrazów kinowych, stworzył ponad setkę.

3. W latach 50. podjął współpracę z RAI. Przepracował tam jednak zaledwie pół dnia, gdy dowiedział się, że jako zatrudnionemu nie wolno odtwarzać swoich utworów.

4. Od 1964 roku, czyli od początku powstania należał do awangardowego zespołu Gruppo di Improvisazione Nuova Consonanza, nazywanego w skrócie The Group. Grał w nim na trąbce.

5. Bardzo cenią go fani zespołu Metallika. Sama formacja ma także wiele szacunku dla Ennio Morricone, dlatego też każdy ich koncert rozpoczyna się wykonaniem jednego z utworów wielkiego mistrza.

6. Dobrze wyraża się o naszym kraju: – Za każdym razem, kiedy jestem tutaj, dochodzę do wniosku, że Polska jest krajem, który można podziwiać. Mam wielki szacunek do Polski i do Polaków – przyznaje Morricone.

7. Kompozycje Włocha ma w swoim repertuarze tak wiele współczesnych gwiazd muzycznych, że łatwiej pewnie byłoby wymienić tych, którzy jego utworów nie wykonują. Spróbujmy jednak przytoczyć chociaż kilka nazwisk powiązanych z Ennio Morricone. Są to: Sting, Celine Dion, Barbra Streisand, Andrea Bocelli, Michael Jackson, Bruce Springsteen, Il Volo, a nawet Metallica czy The Prodigy i Slash.

8. Maestro potrafił jednocześnie pisać muzykę do kilku filmów naraz, i to zarówno do wielkich hollywoodzkich produkcji, jak również drugorzędnych filmów klasy B czy nawet horrorów.

9. Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Nienawistna ósemka” Ennio Morricone dostał 5 lata temu, ale, jak przyznał, obrazu w reżyserii Quentina Tarantino nawet… nie oglądał! Muzykę zaś napisał w oparciu o przeczytany scenariusz. Pierwszą statuetkę otrzymał w 2007 r. za całokształt twórczości.

10. Mistrz Morricone komponował dla największych reżyserów na całym świecie, ale jednemu z nich odmówił: Clintowi Eastwoodowi. I dzisiaj tego żałuje. Przyznał jednak, że „nie” powiedział z szacunku dla twórczości Sergio Leone, w którego filmach aktor zyskał sławę, a Morricone komponował muzykę.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button