CIEKAWOSTKI

E-Polak. Prawie 350 tysięcy elektronicznych zgłoszeń narodzin dziecka

Noworodek

Noworodek w domu to nowe (miłe) obowiązki i mało czasu.

A ten jest cenny – zwłaszcza, że na zgłoszenie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia.

– Dzięki naszej e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka można to zrobić wygodnie i szybko – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Coraz więcej e-Polaków

Zanim podpowiemy Wam jak z e-usługi skorzystać – oto garść najświeższych danych. Tylko w tym roku przez internet rodzice zgłosili już przyjście na świat dokładnie 115 158 dzieci. Najwięcej – w marcu (15 721). 

Wynik z tegorocznego marca jest drugim najlepszym wynikiem w historii e-usługi (ruszyła 1 czerwca 2018 r.). Więcej dzieci zgłoszono online tylko w kwietniu 2020 r. – 17 231. 

Co ciekawe – biorąc pod uwagę inne kryterium, a dokładnie procent zgłoszonych online dzieci do ogólnej liczby narodzin – w takim przypadku, w tym roku wygrywa kwiecień. W czwartym miesiącu tego roku przez internet zgłoszono 55% wszystkich urodzonych wtedy maluchów.

Pod tym względem najlepszym miesiącem w historii e-usługi był także kwiecień 2020 r. Wtedy online rodzice zgłosili narodziny ponad 60% wszystkich dzieci, które w tamtym miesiącu przyszły na świat.

Na koniec – od początku uruchomienia tej e-usługi, dzięki niej zarejestrowano narodziny dokładnie 330 618 najmłodszych Polaków.

Do dzieła!

Przejdźmy do rzeczy – oto jak skorzystać z e-usługi.

Po pierwsze i najważniejsze – to bardzo proste. Cały proces zgłaszania to tylko pięć prostych kroków! Sprawdźcie, jak to zrobić.

Przede wszystkim – zdecydujcie, który rodzic zgłasza narodziny malucha. Gdy decyzja zapadnie, mama lub tata musi mieć dostęp do internetu, smartfon lub komputer i co najważniejsze – profil zaufany (PZ). 

Jeśli nie macie profilu zaufanego, możecie założyć go od ręki.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda jeszcze nie raz. Dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, a także załatwicie online wiele innych urzędowych spraw.

Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.

Wejdźcie na portal GOV.pl. W prawym górnym rogu strony znajdziecie wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka.  

Czas na wspomniane już pięć prostych kroków: 

•    Krok 1: Oświadcz, że jesteś rodzicem.
•    Krok 2: Sprawdź poprawność swoich danych oraz wprowadź dane drugiego rodzica.
•    Krok 3: Uzupełnij dane dziecka (w tym imię).
•    Krok 4: Wybierz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.
•    Krok 5: Sprawdź wszystkie informacje we wniosku i podpisz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień. 

Za jednym razem

– Co ważne, nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin dziecka, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty – jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i – jeśli dziecko zostanie zameldowane – także zaświadczenie o zameldowaniu. Wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną – tłumaczy minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button