CIEKAWOSTKIRÓŻNOŚCI

Dzień Papieża Jana Pawła II. Znaczek pocztowy i okolicznościowa ekspozycja monet

Papież Jan Paweł II

16 października przypada szczególne święto: Dzień Papieża Jana Pawła II.

W 2005 roku specjalną ustawą ustanowił je Sejm „w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. obchodzono stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II.

ZOBACZ TAKŻE: Papież Jan Paweł II – 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły [ZDJĘCIA]

Arkusz „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II” (fot. Poczta Polska)

Papieski znaczek pocztowy

W piątek, 16 października br., w Dzień Papieski, Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy z przywieszką emisji „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II”. To kolejna wspólna inicjatywa Polski i Watykanu w ramach wydawnictw filatelistycznych.

Autorka projektu, Agnieszka Sobczyńska, przedstawiła na znaczku wizerunek Świętego Jana Pawła II w aureoli, na tle elementu zdobniczego – fragmentu haftu siostry Łucji dos Santos (portugalskiej zakonnicy, świadka objawień maryjnych w Fátimie w 1917). W lewym dolnym rogu przywieszki do znaczka widnieje napis 100, wpisany w herb papieski – dwa klucze. Przywieszka występuje w trzech wersjach graficznych i przedstawia kolejno: Karola Wojtyłę z Mamą; Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i Kardynała Karola Wojtyłę i ostatnia – papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie.

ZOBACZ TAKŻE: 40. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Koperta i znaczek

– Poczta Polska od samego początku pontyfikatu Papieża Polaka honorowała go swoimi wydawnictwami i propagowała w ten sposób Jego nauczanie. Były to walory filatelistyczne ukazujące polskiego papieża na tle historycznych wydarzeń, na tle historii Polski, Europy i świata. W tych wydawnictwach również prowadził nas swoim nauczaniem. A my staraliśmy się, by nasze znaczki były symbolem głębokiego szacunku i podziękowania za lata Jego posługi kapłańskiej oraz stanowiły swoiste kompendium życia Wielkiego Polaka na tle Jego Ojczyzny. Po odejściu Jana Pawła II nasze wydawnictwa nie tylko wyrażają naszą tęsknotę i przywiązanie, ale też nadzieję, że nauczanie Świętego Jana Pawła II jest i nadal będzie w sercach swoich rodaków. Że będziemy pielęgnowali Jego spuściznę, propagowali Jego nauczanie i nowe pokolenia Polaków poznają Go i także pokochają Jego mądre słowa – powiedział Mariusz Dawid, dyrektor Biura Filatelistyki Poczty Polskiej.

Oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na niej zdjęcie młodego Karola Wojtyły ze zbiorów Muzeum Dom Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz jeden z cytatów papieża Polaka.

To już drugi w tym roku znaczek upamiętniający 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. W maju do obiegu trafił walor wydany wspólnie z Pocztą Słowacką. Przedstawiono na nim papieża Jana Pawła II na tle jego domu rodzinnego w Wadowicach. Na przywieszce natomiast znalazły się sylwetki polskiego papieża oraz słowackiego kardynała Jana Chryzostoma Koreca, podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Słowację, która miała miejsce w 1995 r.

O znaczku:

wartość: 5 zł

nakład: 210 000 szt.

data wprowadzenia do obiegu: 16 października 2020 r.

Znaczki – „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II” (fot. Poczta Polska)

Okolicznościowa ekspozycja NBP na 100-lecie urodzin papieża Jana Pawła II

Z okazji 100. rocznicy urodzin papieża Polaka Narodowy Bank Polski prezentuje monety okolicznościowe z wizerunkiem Jana Pawła II.

Narodowy Bank Polski 16 października 2020 r. otwiera okolicznościową ekspozycję artystyczno-multimedialną, prezentującą monety kolekcjonerskie z wizerunkiem papieża Jana Pawła II. Bank centralny wyemitował dotychczas 56 monet kolekcjonerskich z wizerunkiem Jana Pawła II, w tym 31 złotych, 21 srebrnych i 4 w stopie Nordic Gold, oraz pierwszy w historii Polski banknot kolekcjonerski z wizerunkiem papieża Polaka.

ZOBACZ TAKŻE: 100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II – złota i srebrne monety kolekcjonerskie

16 października 2020 r. przypada 42. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na biskupa Rzymu. Jan Paweł II był pierwszym papieżem z Polski i pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, który nie był Włochem. Mając 58 lat, został najmłodszym zwierzchnikiem Kościoła katolickiego w historii Watykanu.

Ekspozycję emitowanych przez NBP monet kolekcjonerskich dedykowanych świętemu Janowi Pawłowi II można zobaczyć od 16 października do 17 listopada br. w siedzibie Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, które mieści się przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Koperta – „100. rocznica urodzin Świętego Jana Pawła II” (fot. Poczta Polska)

Jan Paweł II

100 lat temu, 18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła. Arcybiskup, metropolita krakowski, kardynał, 16 października 1978 r. wybrany na papieża, beatyfikowany w 2011 r., kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. Wybór krakowskiego metropolity na papieża był zaskoczeniem dla całego świata. Zaskoczenie było tym większe, że nowy papież pochodził ze słowiańskiego kraju, który w tamtym czasie należał do bloku sowieckiego.

Duchowny, ale też poeta, aktor i pedagog. ˝Nie lękajcie się˝ – przesłanie Jana Pawła II rozbrzmiewa w sercach do dziś i do dziś przywołuje uśmiech na twarze wiernych, ale nie tylko.

Podczas swej 26-letniej posługi Jan Paweł II zapisał się w dziejach jako najbardziej aktywny papież, który odbył ponad 100 podróży zagranicznych. Został nawet nazwany Papieżem Pielgrzymem.

Jan Paweł II wzywał do zaniechania przemocy w wielkich konfliktach na świecie, takich jak wojny w Zatoce Perskiej, Libanie i Bośni. Był również przeciw stosowaniu jako środków nacisku blokad ekonomicznych, ponieważ uważał je za represje godzące głównie w niewinną ludność.

Przemawiał do świata podczas licznych podróży, ale również przez encykliki, ukazując fundamenty chrześcijańskiego posłannictwa, problemy pracy i sprawiedliwości społecznej. Zdecydowanie bronił życia ludzkiego od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Po ukończeniu gimnazjum wraz z ojcem przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wybuchu II wojny światowej i zamknięciu uczelni przez hitlerowców młody Wojtyła pracował jako robotnik w kamieniołomach, a następnie w zakładach chemicznych pod Krakowem.

Podczas okupacji Karol Wojtyła zorganizował w Krakowie konspiracyjny Teatr Rapsodyczny. Był jego pierwszym aktorem i reżyserem. Studiował filozofię na tajnym Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po ukończeniu studiów teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie. Później przez 2 lata kontynuował studia filozoficzne w Rzymie. Był wykładowcą w krakowskim seminarium duchownym i na Wydziale Filozofii KUL.

W lipcu 1958 r. papież Pius XII mianował go biskupem tytularnym – biskupem pomocniczym abp. archidiecezji krakowskiej Eugeniusza Baziaka. W wieku 38 lat został najmłodszym członkiem Episkopatu Polski. Po śmierci abp. Baziaka kapituła metropolitalna wybrała go na stanowisko wikariusza kapitulnego archidiecezji krakowskiej. Rok później, w grudniu 1963 r., został mianowany przez papieża Pawła VI arcybiskupem metropolitą krakowskim, zaś w czerwcu 1967 otrzymał kapelusz kardynalski.

16 października 1978 r. 111-osobowe konklawe wybrało arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kard. Karola Wojtyłę na papieża. Przybrał imię Jan Paweł II na znak kontynuacji przerwanego nagłą śmiercią pontyfikatu swego poprzednika Jana Pawła I.

Niespełna 3 lata po wyborze na papieża, 13 maja 1981 r., na placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu na jego życie. Do dziś tło tego zamachu nie zostało wyjaśnione.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. Następnego dnia, w homilii wygłoszonej podczas żałobnej mszy św. na placu św. Piotra kard. Angelo Sodano nazwał naszego rodaka Wielkim.

l maja 2011 r. został beatyfikowany przez Benedykta XVI, a 27 maja 2014 r. kanonizowany przez papieża Franciszka.
(własne, CIS, Poseł Waldemar Andzel)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button