POLITYKAPOLSKA

Zatrzymanie Romana Giertycha. Donald Tusk: „nie myliłem się”. Żona: „stan zdrowia męża zagraża jego życiu”

Adwokat Roman Giertych zatrzymany przez CBA

„Nie myliłem się, niestety. Za dobrze ich znam” – napisał na Twitterze Donald Tusk.

Były premier skomentował zatrzymanie Romana Giertycha przez CBA.

Tusk przypomniał inny wpis z lutego: „Roman Giertych naraził się władzy ujawniając jej korupcyjny charakter i broniąc jej oponentów. Dziś po raz kolejny obnażył też istotę jej bezprawnych działań w wymiarze sprawiedliwości. Nie darują mu tego. Możemy się z nim różnić, ale w tej sprawie bądźmy z nim solidarni.”

15 października adwokat Roman Giertych został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. W trakcie przeszukania jego willi w Józefowie zemdlał i zabrała go karetka do szpitala.

„Zostałem dziś zatrzymany pod zarzutem działania na szkodę jakiejś spółki, skuto mnie kajdankami w przeddzień sprawy aresztowej L. Czarneckiego, którego jestem jedynym obrońcą. Nie pozwólcie, żeby moje zatrzymanie przykryło katastrofę epidemiczną rządu PiS, bo taki jest tego cel” – czytamy we wpisie na Twitterze Romana Giertycha.

„Wbrew temu co twierdzi Stanisław Żaryn ja po rozmowie z lekarzami dowiedziałam się, że stan zdrowia Romana jest poważny, zagrażający zdrowiu i życiu.
Jak obecna władza musi się bać Giertycha, że robi taką pokazówkę?” – napisał na Twitterze Barbara Giertych, żona Romana.

„Dzień (piątek – red.) zaczynam bez informacji o stanie zdrowia taty, natomiast chciałabym przywołać jego słowa jeszcze z wczorajszego przeszukania: Oni są gorsi niż komuniści, bo komuniści przynajmniej się nie kryli z tym, że zamykają kogoś za politykę. Dla wszystkich było jasne, że ktoś jest więźniem politycznym. Teraz szukają tylko czegoś, jakiegoś wymyślonego zarzutu żeby kogoś zamknąć i zgnoić.

Tata trafił do szpitala po tym jak zemdlał w obecności funkcjonariusza CBA w łazience. Wcześniej czuł się dobrze i mówił, że po jego odpowiedzi „nie” na pytanie funkcjonariuszy o to czy ma myśli samobójcze wybuchli oni śmiechem. Nie chcę myśleć co się stało. Dziękuje za wsparcie.

Podczas przeszukania (które odbyło sie wczoraj – red.) tata powiedział, że ma nadzieje iż to bezprawie, które się dzieje z krzywdą dla niego i jego rodziny przyczyni się do upadku reżimu Jarosława Kaczyńskiego” – napisała Maria Giertych, córka Romana.

„W związku z doniesieniami medialnymi informuję, że stan zdrowia zatrzymanego przez CBA Romana G. jest dobry. W tej chwili wykonywane są rutynowe badania lekarskie” – napisał Stanisław Żaryn, Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

W piątek w rozmowie z nami Stanisław Żaryn poinformował, że Giertych ciągle jest pod obserwacją lekarzy i w tym momencie nie może nic powiedzieć tak naprawdę jak czuje się mecenas.

Dzisiaj Giertych miał wziąć udział w rozprawie, na której sąd miał zadecydować o aresztowaniu biznesmena Leszka Czarneckiego. Adwokat miał przedstawić – w czasie posiedzenia – dowody na interwencję w tej sprawie polityków PiS.

Mecenas krytykował rządy Prawa i Sprawiedliwości. Roman Giertych był obrońcą Donalda Tuska.

Oświadczenie RPO w związku z zatrzymaniem mec. Romana Giertycha

„Okoliczności i styl zatrzymania mecenasa Romana Giertycha przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego muszą budzić najwyższy niepokój i wymagają wyjaśnień. Przede wszystkim chodzi o zdrowie zatrzymanego, który w trakcie czynności funkcjonariuszy zasłabł i został odwieziony do szpitala przez karetkę pogotowia.

Rodzą się w związku tym pytania: jakie okoliczności uzasadniają takie a nie inne postepowanie CBA wobec adwokata, który jest osobą publiczną, wykonywującą na co dzień swoją pracę, dostępną i nie odmawiającą współpracy z upoważnionymi organami państwa? Tym bardziej, że – według doniesień mediów – prokuratura wskazuje na sprawę sprzed kilku lat?

Należy w tym kontekście przypomnieć, że Biuro RPO kilkukrotnie już podejmowało sprawy, w których zachowanie funkcjonariuszy państwowych w trakcie zatrzymania powodowało naruszenie godności lub zdrowia zatrzymanego. A czasami kończyło się wręcz tragicznie, jak choćby w przypadku zatrzymania Barbary Blidy. Dlatego i w tej sprawie będziemy domagać się wyjaśnień od właściwych organów państwa.

Jako Rzecznik Praw Obywatelskich, działający w ramach swoich uprawnień ustawowych, nie odnoszę się do powodów merytorycznych dotyczących zatrzymania, starając się nie wkraczać w kompetencje innych uprawnionych instytucji państwa. Jednak mam obowiązek przypomnieć, że w świetle polskiego i europejskiego prawa, od momentu zatrzymania to państwo przejmuje pełną odpowiedzialność za zdrowie i stan zatrzymanego.

Pragnę panu mecenasowi Romanowi Giertychowi życzyć szybkiego powrotu do zdrowia. Chciałem też zapewnić opinię publiczną, że Biuro RPO będzie uważnie monitorowało cała tę sprawę pod kątem zachowania wobec zatrzymanych obowiązujących przepisów prawa, ich godnego traktowania oraz przestrzegania praw człowieka i praw obywatelskich.

Adam Bodnar”

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozbili grupę, która wyrządziła szkodę spółce giełdowej na kwotę ponad 90 mln zł. Wśród zatrzymanych są biznesmen Ryszard Krauze oraz były poseł Roman Giertych.
Postępowanie dotyczy działań na szkodę spółki notowanej na GPW. Szkoda w mieniu wynosi ponad 90 mln zł.

Ze zgromadzonego przez CBA materiału wynika, że zatrzymani brali udział w zorganizowanym procederze polegającym na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki, przywłaszczeniu i praniu pieniędzy.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button