RÓŻNOŚCI

Druga rocznica wybuchu wojny na Ukrainie. Sikorski: „Rosyjski dyktator uznał, że to on decyduje…”

Inwazja Rosji na Ukrainę

24 lutego 2022 r. cały świat wstrzymał oddech.

Wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Setki tysięcy Ukraińców zaczęły uciekać z „piekła” i szukać schronienia w sąsiednich krajach.

Oświadczenie Ministra Sikorskiego w związku z 2. rocznicą rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę

Wrocław był jednym z głównych polskich miast, w którym znaleźli pomoc. Dziś mieszka tu i pracuje ok. 80 tys. Ukraińców.

Według szacunków miasta, w stolicy Dolnego Śląska mieszka i pracuje ich ok. 80 tysięcy, wzmacniając stutysięczną społeczność ukraińską, która mieszkała we Wrocławiu już przed wojną. Pierwszy rok to przede wszystkim organizacja i koordynacja pomocy na wielu płaszczyznach: w zakresie zbiórek, zakwaterowania, edukacji, pomocy prawnej, językowej, ale przede wszystkim ogromne wsparcie tysięcy wolontariuszy. W kulminacyjnym momencie do dyspozycji uchodźców we Wrocławiu były 3 tysiące miejsc noclegowych.

– Pamiętajmy, że ta wojna wciąż trwa. Za nami dwa lata pełnej mobilizacji, dwa lata tworzenia i rozwijania systemu pomocy, wielu akcji, projektów i inicjatyw, które wspierały naszych przyjaciół z Ukrainy. Dziś są z nami jako pełnoprawni mieszkańcy Wrocławia, którzy tak jak my, pracują, uczą się i budują lepszy Wrocław. To wspaniałe, że miasto w tak wielu obszarach pokazuje swoją siłę, jedność, empatię, szacunek i chęć niesienia pomocy. I tu przede wszystkim należą się podziękowania dla wszystkich mieszkańców – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Przez ostatnie dwa lata miasto udzieliło uchodźcom ponad 600 tysięcy noclegów. Obecnie – w miejskich punktach noclegowych przebywa około 300 obywateli Ukrainy.

Edukacja dzieci i młodzieży

We Wrocławiu do publicznych szkół i przedszkoli uczęszcza blisko 10 tysięcy ukraińskich uczniów. W mieście funkcjonuje 29 klas przygotowawczych, w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. W kulminacyjnym momencie było ich aż 75. To specjalne klasy dla uczniów przybywających z zagranicy, którzy nie znają języka polskiego lub znają go na poziomie niewystarczającym do nauki. Dodatkowo – we Wrocławiu działa 5 Centrów Nauki Zdalnej, w których uczniowie z Ukrainy łączą się online ze szkołami na Ukrainie – w ten sposób realizując obowiązek nauki w ukraińskim systemie edukacji.

– To były trudne dwa lata, pełne nowych wyzwań i zadań edukacyjnych. Przede wszystkim zależało nam, by zapewnić nowym uczniom poczucie bezpieczeństwa i jak największy komfort w naszych placówkach. I to się udało, za co jestem wdzięczny naszym dyrektorom i nauczycielom, bez zaangażowania których, by się to nie udało – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UMW. – Te zadania realizowaliśmy i realizujemy w dużej mierze dzięki wsparciu i ścisłej współpracy z UNICEF-em– dodaje Delewski.

Od 2022 roku Wrocław jeszcze mocniej wspiera również dzieci z Kijowa, organizując i finansujących dla nich dwutygodniowe kolonie letnie. Odwiedzając Wrocław dzieci mają zaplanowany każdy dzień. Uczestniczą w warsztatach artystycznych, zajęciach sportowych i zwiedzają miejskie atrakcje.

Wsparcie UNICEFU

W sumie Wrocław otrzymał z UNICEFu ponad 42 mln zł na działania i projekty pomocowe związane z uchodźcami z Ukrainy. Oprócz wsparcia finansowego na realizację zadań w takich obszarach jak edukacja, ochrona dzieci, zdrowie, polityka socjalna i kampanie społeczne, miasto odebrało pomoc rzeczową m.in. w postaci artykułów pierwszej potrzeby dla rodzin uchodźczych, mleka dla niemowląt oraz apteczek pierwszej pomocy.
(UMW)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button