POLSKA

Dożynki Prezydenckie w Spale. Konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”

Dożynki Prezydenckie w Spale

Para prezydencka uczestniczyła w dożynkach w Spale.

– To właśnie dzięki pracy polskiego rolnika, codziennemu trudowi, także dzięki jego ryzyku – bo przecież jest oddany na łaskę i niełaskę przyrody, żywiołów – dzięki temu właśnie jesteśmy w Polsce bezpieczni, mamy polską żywność, nie jesteśmy w tym zakresie od nikogo zależni – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Parze Prezydenckiej towarzyszyli na scenie artyści z zespołu „Mazowsze”.

W drugiej części uroczystości odbył się korowód wieńców dożynkowych. Jako ostatni wniesiony został zwycięski wieniec – w tym roku przygotowany przez mieszkańców Poręby Radlnej z województwa małopolskiego.

Prezydent w wystąpieniu dziękował za wieńce, które rolnicy przygotowali na tegoroczne dożynki.

– Wasze dary to symbol tradycji i głębokiej wiary, która zawsze była częścią, nieodłącznym elementem życia ludzi, którzy pracowali na roli – mówił.

Podkreślał, że tej wiary nie udało się nigdy odebrać. – Ani w czasie zaborów, ani okupacji, ani komunizmu – wymieniał.

Andrzej Duda zaznaczył, że właśnie ze względu na wielkie zasługi polskich rolników, zdecydował się wraz z Kapitułą Orderu Orła Białego w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uhonorować między innymi Stanisława Mierzwę i Macieja Rataja.

Odnosząc się do współczesności, Andrzej Duda podkreślał, że dzisiaj polskie rolnictwo jest doceniane. Wymieniał zasługi polskiego rządu w tej dziedzinie i składał podziękowania na ręce obecnego na uroczystościach Ministra Rolnictwa Jana Ardanowskiego.

– W ciągu ostatnich dwóch lat eksport polskiej żywności wzrósł trzykrotnie i stanowi obecnie 13 procent całego naszego eksportu. To jest ogromna gałąź naszej polskiej gospodarki – zauważył Prezydent.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszyły liczne imprezy, m.in. kiermasze i występy zespołów muzycznych. Można było też skosztować regionalnych potraw.

Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach – Bronisław Komorowski, a teraz jest nim Andrzej Duda.

Pierwsze miejsce na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” (fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/KPRP)

Wyniki Konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy

Głównym wydarzeniem pierwszego dnia uroczystości był konkurs na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Pierwsze miejsce zajął wieniec województwa małopolskiego, przygotowany przez gminę Tarnów, miejscowość Poręba Radlna,

Drugie miejsce wieniec województwa wielkopolskiego, przygotowany przez gminę Raszków, miejscowość Moszczanka,

Trzecie miejsce wieniec województwa lubelskiego, przygotowany przez gminę Nowodwór, miejscowość Grabów Rycki.
(KP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button