LUBLIN

Dorohusk. Ukrył ponad 440 numizmatów z XVII-XIX wieku w laptopie

Przemyt na przejściu granicznym w Dorohusku

Ponad 440 numizmatów pochodzących z XVII-XIX w. zatrzymali funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z drogowego przejścia granicznego w Dorohusku.

Zabezpieczone monety, na niektórych widoczny zielony osad (fot. KAS)

49-letni obywatel Ukrainy, pasażer autokaru z Kijowa do Poznania, ukrył w laptopie (w miejscu twardego dysku) 442 monety, pamiątkowy medal i element ozdobny, który jest prawdopodobnie częścią odznaczenia.

Wśród ukrytych monet znajdowały się m.in. talary holenderskie (zwane lewkowymi) z 1648 r., 159 XVII-wiecznych szelągów, m.in. Gustawa Augusta.

Kolejne to 261 szt. monet z XVII, XVIII i XIX wieku – półtoraki, orty i grosze z okresu panowania m.in. Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego czy Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Wśród monet znajdują się „3 grosze” polskie z 1831 r. – moneta Królestwa Polskiego okresu powstania listopadowego, bita stemplami przygotowanymi w wyniku decyzji Rządu Tymczasowego z 10 lutego 1831 r.

Całość kolekcji uzupełnia 17 monet rzymskich, tzw. denarów. W laptopie znaleziono również pamiątkowy medal z XIX w. z napisem Wystawa Rękodzielniczo-Przemysłowa w Krakowie 1872.

Wartość kolekcjonerską i rynkową oraz autentyczność wszystkich zatrzymanych obiektów oszacuje rzeczoznawca.
(KAS)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button