ŚWIAT

Delegacja Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych w Kijowie. Ursula von der Leyen: Rosja upadnie! Ukraina maszeruje ku UE

Wojna na Ukrainie

Do Kijowa pociągiem przyjechała delegacja Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych.

W jej skład znalazło się 35 członków parlamentów narodowych oraz europosłów z 11 krajów UE, w tym Ryszard Czarnecki (PiS) i Kosma Złotowski (PiS).

Kijów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i delegacja KE (fot. Ursula von der Leyen/Twitter)

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen także udała się do Kijowa.

Przewodnicząca KE: – Wasza walka jest naszą walką. Europa jest po Waszej stronie. Rosja upadnie, podczas gdy Ukraina maszeruje w kierunku europejskiej przyszłości.
To przesłanie przekazałam w Kijowie prezydentowi Zełenskiemu i narodowi ukraińskiemu.


UE przeznaczyła 1 mld euro na broń dla ukraińskich sił zbrojnych. Zaproponuje kolejne 500 mln euro na ich wsparcie.
Ukraińcy trzymają pochodnię wolności dla nas wszystkich.

Bucza. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (fot. Ursula von der Leyen/Twitter)

Oświadczenie prezydent KE von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Zełenskim w Kijowie

„Dziękuję, drogi Volodymyr,

Zacznę od stwierdzenia, że ​​dzisiejszy poranny atak rakietowy na stację kolejową służącą do ewakuacji ludności cywilnej jest nikczemny. Jestem zbulwersowana utratą życia i składam głębokie kondolencje rodzinom ofiar i wszystkim, którzy stracili bliskich.

Zależało mi na tym, aby dzisiaj rozpocząć moją wizytę w Buczy. Bo w Buczy rozbiło się nasze człowieczeństwo. I to jest słuszne i sprawiedliwe, że świat głosował za zawieszeniem Rosji w Radzie Praw Człowieka. Ta wojna jest wyzwaniem dla całej społeczności międzynarodowej. I to jest decydujący moment. Czy zwycięży ohydne zniszczenie, czy ludzkość zwycięży? Czy dominować będzie prawo potęgi, czy też rządy prawa? Czy będzie ciągły konflikt i walka, czy przyszłość wspólnego dobrobytu?

Twoja walka jest naszą walką. Jestem dziś z wami w Kijowie, aby powiedzieć wam, że Europa jest po Waszej stronie. Oto przesłanie, które chcę dziś przekazać narodowi ukraińskiemu.

Właśnie rozmawialiśmy o tym, jak zwiększyć wsparcie Europy. Powiem jasno: nigdy nie dorównamy poświęceniu narodu ukraińskiego. Ale mobilizujemy naszą siłę gospodarczą, aby Putin zapłacił wysoką cenę. Nałożyliśmy na Rosję pięć fal bezprecedensowych sankcji. A my już przygotowujemy kolejną. Wchodzimy teraz w system sankcji kroczących. A te sankcje są ostre. Eksport towarów do Rosji spadł o prawie 71%. Inflacja wynosi około 20% – i rośnie. Zaufanie przedsiębiorstw do Rosji jest na najniższym poziomie od 1995 roku. A najlepsze i najzdolniejsze umysły opuszczają kraj, wraz z ponad 700 prywatnymi firmami. Ponadto państwa członkowskie od początku wojny zamroziły już 225 mld EUR prywatnych rosyjskich aktywów w UE. Rosja będzie przyzwoita w zapaści gospodarczej, finansowej i technologicznej. Podczas gdy Ukraina maszeruje w kierunku europejskiej przyszłości.

Jesteśmy z Wami, gdy bronicie swojego kraju. Ukraińcy podtrzymują dla nas wszystkich pochodnię wolności. Unia Europejska wysyła broń do Twojego kraju. Przeznaczyliśmy 1 miliard euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych. I będzie więcej. Jestem wdzięczna, że wysoka przedstawiciel zaproponuje teraz kolejne 500 milionów euro. Ponadto państwa członkowskie UE dostarczają sprzęt wojskowy na niespotykaną dotąd skalę. Słowacja jest tego doskonałym przykładem. W ten sposób wspieramy dzielnych żołnierzy ukraińskich, walczących o wolność Ukrainy. I o wolność wszystkich.

Po trzecie, wzmacniamy naszą pomoc finansową dla Ukrainy. Dziś przekazujemy 1 miliard euro wsparcia. Suma ta składa się z trzech różnych pakietów finansowych. Jak mówimy, przekazujemy 120 mln euro wsparcia budżetowego. Już teraz udostępnimy 330 milionów euro z naszego pakietu ratunkowego. Oba są stypendiami. Przyspieszamy drugą połowę pakietu pomocy makrofinansowej z 600 mln euro.

Po czwarte, jesteśmy z Ukraińcami, którzy szukają schronienia w naszych granicach. I obiecuję ci: będziemy się nimi dobrze opiekować, dopóki nie będzie można bezpiecznie wrócić do domu. Dbamy o to, aby mieli dostęp do mieszkań, szkół, opieki medycznej i pracy. Odważni ludzie Ukrainy nie zasługują na nic mniej. Wraz z premierem Kanady Justinem Trudeau zwołujemy jutro w Warszawie uroczystą konferencję. Naszą kampania to „Wstań w obronie Ukrainy – Stand up for Ukraine”. Zmobilizujemy wsparcie dla osób uciekających przed wojną na Ukrainie i poza nią. Ta kampania jest kolejnym dowodem na to, że sprawa Ukrainy jest dziś sprawą świata.

Bucza. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen (fot. Ursula von der Leyen/Twitter)

Moje dzisiejsze przesłanie jest jasne: Ukraina należy do rodziny europejskiej. Wysłuchaliśmy Twojej prośby, głośno i wyraźnie. A dzisiaj jesteśmy tutaj, aby udzielić pierwszej, pozytywnej odpowiedzi. W tej kopercie, drogi Wołodymyrze, jest ważny krok w kierunku członkostwa w UE. Tu zaczyna się Twoja droga do Unii Europejskiej. Będziemy do Państwa dyspozycji 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby pracować na tych wspólnych zasadach. Ukraina to przyjaciel, dobrze o tym wiemy. Ukraina podziela nasze wartości. A dzięki naszemu układowi stowarzyszeniowemu Ukraina jest już ściśle powiązana z naszą Unią. Przyspieszymy więc ten proces tak bardzo, jak to możliwe, zapewniając jednocześnie przestrzeganie wszystkich warunków.

W pierwszym dniu swojej kadencji powiedziałeś: „Wybraliśmy Europę jako nasz kierunek”, powiedziałeś, „Europa nie jest gdzie indziej. Europa jest w naszej pamięci. A kiedy myślimy o Europie, Europa też przyjdzie do Waszego kraju”.

Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, Europa jest tutaj. Europa jest z Tobą.

Sława Ukraina. Slava Ukraini”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button