POLSKA

Dariusz Matecki z klubu PiS na dachu Sejmu. Poseł zostanie ukarany

Kadry z kamery sejmowej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował o niebezpiecznym incydencie, do jakiego doszło 13 czerwca ok. godz. 3:30 na terenie pozostającym w zarządzie Kancelarii Sejmu.

Jak wynika z notatki służbowej przekazanej marszałkowi przez komendanta Straży Marszałkowskiej, poseł Dariusz Matecki wyszedł przez okno pokoju w Domu Poselskim na dach budynku F. Następnie przez przejście techniczne przemieścił się na dach budynku S, gdzie został zauważony przez zastępcę dowódcy zmiany Straży Marszałkowskiej, który poinstruował posła o niebezpieczeństwie i nakazał natychmiastowe opuszczenie tego miejsca. Poseł nie skorzystał z propozycji pomocy w odprowadzeniu i sam powrócił do pokoju hotelowego na IV piętrze. Marszałek Sejmu w obecności komendanta SM zapoznał się też z nagraniami z zajścia, które potwierdziły treść notatki.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu (fot. Kancelaria Sejmu)

– Po uzyskaniu notatki i materiałów wideo stwierdzam, że doszło do poważnego naruszenia porządku na terenie zarządzanym przez Kancelarię Sejmu, to jest art. 22b Regulaminu Sejmu, i w związku z powyższym skieruję odpowiedni wniosek o ukaranie pana posła do Prezydium Sejmu. Prezydium Sejmu może podjąć decyzję o wymiarze kary finansowej, która się z tym wiąże. Maksymalnie widełki to od ok. 12 do ok. 18 tys. zł., może to też być kara niższa – poinformował marszałek Sejmu.


Jak zaznaczył Szymon Hołownia, na dachach budynków sejmowych znajdują się instalacje, które dla osoby niewprawionej i poruszającej się bez przewodnika mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. W tych miejscach są wyznaczone specjalne trakty, którymi w razie konieczności poruszają się jedynie odpowiednio przeszkoleni pracownicy techniczni.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu (fot. Kancelaria Sejmu)

– Poruszanie się w półmroku po dachu, na którym można potknąć się o piorunochron, o instalacje, może skończyć się utratą zdrowia albo życia i bardzo poważnymi konsekwencjami – podkreślił marszałek Sejmu.

Dariusz Matecki to poseł Suwerennej Polski (poprzednio Solidarna Polska) i tak wciągnięta jest w swoje szeregi przez PiS.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button