FESTIWALEKONCERTYMUZYKA

Daniel Olbrychski gwiazdą Euro Chamber Music Festival 2020 w Gdańsku

IX Euro Chamber Music Festival Gdańsk

Aktor Daniel Olbrychski będzie gwiazdą 9. edycji największego w Polsce północnej festiwalu muzyki kameralnej Euro Chamber Music Festival Gdańsk.

Artysta wystąpi z towarzyszeniem zespołu Duo del Gesù – wspólnie zaprezentują spektakl muzyczny z listami i muzyką wielkiego kompozytora Ludwiga van Beethovena. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 12 listopada, online, jest biletowane.

– Od kilku lat udaje nam się zaprosić wybitnych, bardzo znanych artystów polskiej kultury. W tym roku światowej sławy aktor Daniel Olbrychski zgodził się wystąpić w naszym przedsięwzięciu. Współpracowaliśmy już w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Wystąpił w roli narratora w utworze Felixa Mendelssohna „Sen nocy letniej”. Wydarzenie okazało się sukcesem, publiczność była zafascynowana i zachwycona jego opowieścią. Stąd pomysł, by artystę zaprosić do Gdańska – mówi Arnaud Kaminski, dyrektor Euro Chamber Music Festival.

Aktor, znany między innymi z takich legendarnych filmów, jak „Ziemia obiecana”, „Potop”, „Panny z Wilka”, czy oscarowy niemiecki „Blaszany bębenek”, wystąpi z programem „Listy Ludwiga van Beethovena – Daniel Olbrychski i Duo del Gesú” w czwartek, 12 listopada, o godzinie 19:00, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego – siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Będzie to uteatralizowana lektura wybranych listów Beethovena, które pokazują różne oblicza wielkiego kompozytora. Nieprzypadkowo właśnie to nazwisko znalazło się w programie – w tym roku Beethoven obchodzi 250. rocznicę urodzin.

– Będzie to okazja, by poznać tę postać bliżej – pojawią się wątki miłosne, sylwetki jego przyjaciół, opowieść o bratanku, którym bezdzietny kompozytor się opiekował. Wśród poruszanych w czytaniu motywów z jego życia będzie utrata słuchu, która dla muzyka jest największą tragedią. Całość pozwoli nam poznać Beethovena od innej strony niż ta, którą kojarzymy najczęściej – jako autora V Symfonii, „Ody do radości”, która jest hymnem Unii Europejskiej, i innych słynnych utworów fortepianowych. Zależało nam na tym, żeby pokazać jego życie i inne aspekty jego geniuszu – dodaje dyrektor festiwalu.

Czytania będą przeplatane specjalnymi aranżacjami duetu smyczkowego Duo del Gesù, który Arnaud Kaminski tworzy z Krzysztofem Komendarkiem-Tymendorfem, należącym do grona czołowych polskich altowiolistów swojego pokolenia. W ramach 10-lecia zespołu muzycy przygotowali specjalne aranżacje utworów Beethovena.

Wydarzenie miało odbyć się z udziałem publiczności, niestety w związku z nowym, rządowym nakazem zamknięcia wszystkich instytucji kultury co najmniej do 29 listopada, organizatorzy zmuszeni byli przenieść projekt do internetu – spektakl będzie transmitowany online, na żywo z Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

IX edycja Euro Chamber Music Festival rozpoczęła się w piątek, 16 października i potrwa do niedzieli, 22 listopada. W piątek, 13 listopada, o godzinie, odbędzie się transmisja koncertu Petry Jablonski (sopran) i Patrika Jablonski (fortepian) z siedziby Nadbałtyckiego Centrum Kultury – Ratusza Staromiejskiego. W programie: Sibelius, Grieg, Nystroem. W niedzielę, 15 listopada, o tej samej godzinie w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury – wystąpi: Quatuor Adastra. W programie: Haydn, Lekeu i Borodine. Natomiast na zakończenie festiwalu – w niedzielę, 22 listopada – o godzinie 19:00 również w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury, wystąpi Split Guitar Quartet. W programie: Sunko, Božičević i Machado.
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź również
Close
Back to top button