KATOWICE

Częstochowa. Ojczym kopał i bił kablem 9-latka. Matka chłopca przyglądała się

Śląskie

25 października b.r. przypadkowi świadkowie zawiadomili Policję o pobiciu dziecka przez mężczyznę w jednym z mieszkań w centrum Częstochowy na osiedlu Trzech Wieszczów.

Policjanci, którzy udali się na miejsce zabezpieczyli od świadków wykonane telefonem komórkowym przez okno nagranie, które dokumentuje przebieg zdarzenia. Na nagraniu widać mężczyznę bijącego przewodem i kopiącego kilkuletniego chłopca. Ponadto z analizy zapisu wynika, że kobieta, znajdująca się w mieszkaniu, nie reagowała na zachowanie sprawcy przestępstwa.

W trakcie podjętych niezwłocznie czynności stwierdzono, że pokrzywdzonym jest 9-letni chłopiec, sprawcą przestępstwa jego 31-letni ojczym Kamil I., a kobietą matka pokrzywdzonego. Przesłuchany przez sąd na wniosek prokuratora chłopiec zeznał, że ojczym od 5 lat bił go rękami i przewodem po całym ciele, a także krzyczał na niego i wyzywał go.

Ponadto na podstawie opinii biegłego lekarza ustalono, że 25 października b.r. mężczyzna spowodował u pokrzywdzonego obrażenia ciała w postaci licznych podbiegnięć krwawych i otarć skóry.

Prokurator przedstawił Kamilowi I. zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad nieporadnym ze względu na wiek i niepełnosprawność pasierbem. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Kamil I. przyznał się jedynie do pobicia chłopca 25 października b.r. Ponadto prokurator przedstawił matce pokrzywdzonego zarzut narażenia syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia i pomocnictwa do przestępstwa znęcania.

Zgodnie z kodeksem karnym odpowiada za pomocnictwo kto wbrew prawnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia jego popełnienie. Obowiązek opieki matki nad małoletnim dzieckiem wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

27 października b.r. prokurator złożył Sądu Rejonowego w Częstochowie wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwu podejrzanych. 28 października b.r. sąd nie uwzględnił wniosków prokuratora. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ złoży zażalenia na postanowienia sądu.

Przestępstwo znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na wiek, stan psychiczny lub fizyczny jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
(PR)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button