KATOWICE

Częstochowa. Odblaskowe „ludki” na przejściach dla pieszych

Śląskie

Kilkanaście przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych w Częstochowie zostało objętych pracami, które poprawią bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Niektóre z nich to rozwiązania innowacyjne w skali kraju.

Prace zlecone przez częstochowski MZD polegały m.in. na montażu dodatkowego oświetlenia słabo widocznych przejść w dwóch miejscach i na instalacji dodatkowego oznakowania poziomego w kilku kolejnych. W pięciu newralgicznych lokalizacjach, przy przejściach dla pieszych, zostały zamontowane odblaskowe postacie imitujące pieszych, po jednym dla każdego kierunku jazdy. W mieście pojawiło się 11 takich instalacji, a dodatkowa postać imitująca osobę niepełnosprawną została zainstalowana na Rakowie. Częstochowa jest pierwszym polskim miastem, w którym zastosowano takie rozwiązanie. Wcześniej pojedyncze sztuki były testowane rotacyjnie na terenie miasta. Decyzja o ostatecznych lokalizacjach została poprzedzona analizami inżynierów ruchu drogowego.

Część prac była możliwa do realizacji ze względu na dofinansowanie, które miasto uzyskało w ramach projektu koordynowanego przez WORD i Śląski Urząd Marszałkowski (do 50% kosztów każdego z elementów). Reszta to zadania realizowane już w pełni ze środków własnych Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

– Najważniejsza dla naszego bezpieczeństwa jest ostrożność i uwaga skierowana na innych uczestników ruchu drogowego. Istotne są także projekty inwestycyjne sukcesywnie poprawiające warunki poruszania się po mieście – podkreśla prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i dodaje: – Dobrze, że udaje się to robić nie tylko w ramach realizacji dużych zadań drogowych, ale także poprzez nowe inicjatywy podejmowane przez służby miejskie oraz dzięki wykorzystaniu dofinansowania zewnętrznego dedykowanego bezpieczeństwu m.in. pieszych.

Czestochowa. Odblaskowe postacie imitujące pieszych (fot. UMCz)

Lista lokalizacji z instalacją dodatkowego oznakowania i doświetleniem przejść dla pieszych

  • Oznakowanie poziome przejść i przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu św. Rocha ze św. Krzysztofa
  • II – Okulickiego z Bialską
  • II – Okulickiego z Dekabrystów
  • II – Okulickiego z Łódzką
  • II – Okulickiego z Mazowiecką
  • II – Okulickiego ze św. Krzysztofa
  • Doświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. Dekabrystów przy Parku Wodnym
  • Doświetlenie przejścia dla pieszych przez ul. PCK na wysokości szpitala

Lista przejść dla pieszych, przy których zamontowano nowoczesne oznakowanie odblaskowe imitujące zarysy postaci pieszych:

· Łódzka przy Sikorskiego (2 szt.)

· Fieldorfa–Nila przy Bacewicz (2 szt.)

· Pułaskiego przy św. Augustyna (2 szt.)

· Jesienna przy szkole (2 szt.)

· Kiedrzyńska przy Zapolskiej (2 szt.)

· Aleja Pokoju przy Iłłakowiczówny – instalacja imitująca postać osoby niepełnosprawnej (1 szt.)

W przyszłorocznym sezonie budowlanym dopełnieniem powyższych działań będzie dostosowanie przejść dla pieszych do potrzeb osób niepełnosprawnych w siedmiu lokalizacjach głównie w obrębie centrum miasta (m.in. poprzez montaż specjalnych wypustek oznaczających krawędzi przejść). Koszt wszystkich wymienionych inwestycji to ok. 580 tys. zł.
(UMCz)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button