POLITYKAPOLSKA

Czarna księga 5 lat rządów PiS. „Polska w ruinie”

Czarna księga 5 lat rządów PiS

Mija rok, od kiedy rząd Mateusza Morawieckiego uzyskał wotum zaufania i 5 lat, od kiedy PiS doszedł do władzy.

Koalicja Obywatelska podsumowała ten czas. Przygotowano księgę, w której opisują, jak PiS wprowadzał w Polsce chaos i dezorganizację.

Czarna Księga 5 lat rządów PiS to obraz nędzy i rozpaczy. Nikt nie przypuszczał, że „Polska w ruinie” stanie się hasłem przewodnim tej władzy. PiS poniósł klęskę w każdej dziedzinie, za którą jest odpowiedzialny. Publikacja pokazuje zaniedbania rządu PiS we wszystkich możliwych obszarach.

W ciągu 6 lat swoich rządów, PiS zadłuży Polskę na 600 mld zł.

Czarna księga 5 lat rządów PiS – w skrócie:

 • Mimo dodatkowych wpływów budżetowych, dług publiczny wzrósł o 500 mld zł. Dynamika jego wzrostu w czasie pandemii jest znacząco wyższa niż w innych krajach UE, a deficyt sektora finansów publicznych jest najwyższy w całej Unii.
 • Największy w historii deficyt i dług – łączny deficyt budżetu ma wynieść w ciągu dwóch lat prawie 200 mld zł, ale łączny deficyt całego sektora finansów publicznych aż 410 mld zł.
 • Kilkadziesiąt nowych lub podniesionych podatków, opłat i danin – w ciągu 5 lat wprowadzono kilkadziesiąt nowych lub podwyższonych danin i podatków, jak np. podatek bankowy, handlowy, cukrowy, „galeryjny” przekształcony w katastralny od nieruchomości komercyjnych, zlikwidowano też kwotę wolną dla części podatników, wprowadzono opłatę emisyjną, recyklingową, denną od przystani, wodną, przejściową, mocową, jakościową za badanie techniczne pojazdów i wiele innych.
 • Lekceważenie dialogu społecznego
 • Kłamstwo VAT-owskie i zniszczenie kontroli skarbowej
 • PiS obiecywał Polakom poprawę dostępności do ochrony zdrowia, która miała wynikać m.in. ze znaczącego wzrostu wydatków na ten cel, z 4,7% do 6% PKB.
  Mimo dobrej koniunktury i niskiego bezrobocia, które skutkowało wyższymi wpłatami na NFZ ze składek pracujących Polaków, rząd oszukuje Polaków ustalając wydatki na zdrowie w relacji do PKB sprzed dwóch lat! Zafałszowuje w ten sposób statystyki. Zasada „n minus 2” pozwala zaoszczędzić na zdrowiu Polaków 7,6 mld zł i pokryć nominalny wzrost wydatków niemal w całości z wyższych składek na NFZ.
 • Skutkiem tej nieudanej reformy było doprowadzenie do zadłużenia szpitali na koniec 2019 roku na blisko 15 miliardów złotych i pogorszenie dostępu do pomocy lekarskiej dla pacjentów.
 • Nie skrócono kolejek do lekarzy specjalistów. Wręcz przeciwnie – poza pojedynczymi procedurami, nastąpiło ich znaczne, kilkukrotne wydłużenie. Czas oczekiwania na wizytę do endokrynologa to 2 lata, do neurologa – 9 miesięcy, do neurologa dziecięcego 2 lata, a do okulisty, internisty i pediatry trzeba czekać 4 tygodnie.
 • Pandemia COVID-19 w pełni obnażyła katastrofalny stan systemu ochrony zdrowia po pięciu latach rządów PiS oraz całkowity brak kompetencji władz w zakresie zabezpieczenia zdrowia i życia Polaków.
 • Edukacyjne pomysły byłej minister Anny Zalewskiej jak i jej następcy, to nie tylko likwidacja gimnazjów, ale cały zestaw szkodliwych działań, ze skutkami których zmagają się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. Ciężar wprowadzenia zmian został przerzucony na szkoły i władze samorządowe, a ich finansowanie na lokalne społeczności. Największym grzechem Ministerstwa Edukacji w okresie 5 lat rządów PiS była chaotyczna i bezmyślna likwidacja gimnazjów.
 • Tuż po wygranych wyborach partia rządząca szybko pokazała, że prawdziwym celem jest nie tylko kontrola Trybunału Konstytucyjnego i Krajowej Rady Sądownictwa, ale całego wymiaru sprawiedliwości.

Czarną Księgą 5 lat rządów PiS można pobrać TUTAJ.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button