POLSKA

Ćwiczenia Dragon-19. Prezydent odwiedził poligon w Orzyszu. Polska odpowiedzialna za szpicę NATO

Dragon-19

W przyszłym roku Polska po raz pierwszy będzie dowodzić siłami natychmiastowego reagowania NATO VJTF, tzw. szpicą.

Na poligonie w Orzyszu Prezydent RP spotkał się z żołnierzami 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, na bazie której powstanie dowództwo szpicy.

W tutejszym Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Andrzej Duda wręczył akty mianowania na stopnie generalskie dwóm oficerom Wojska Polskiego.

Wizyta Prezydenta w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich szkolącej się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu (fot. Jakub Szymczuk/KPRP)

– Jak każda nominacja generalska, tak i te są również nie tylko osobistym świętem Panów Generałów i ich najbliższych, lecz jest to święto całego polskiego wojska – podkreślił prezydent.

Wizyta Prezydenta była związana z zakończeniem największego w tym roku ćwiczenia DRAGON 19 – w którym wzięło udział ok. 18 000 żołnierzy i 2 500 jednostek sprzętu wojskowego – oraz objęciem po raz pierwszy przez Polskę dowodzenia sojuszniczymi siłami natychmiastowego reagowania (VJTF) w 2020 r. Prezydentowi towarzyszył Szef BBN Paweł Soloch oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Finał największych tegorocznych ćwiczeń Dragon-19 (fot. st.szer. Wojciech Król/CO MON)

W ramach ćwiczenia przeprowadzono certyfikację Dowództwa Brygady VJTF-20 (Very High Readiness Joint Task Force) oraz Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR – CJ CBRND TF (Combat Joint CBRN Defence Task Force), które wejdą w skład zestawu Sił Odpowiedzi NATO 2020. Trzon VJTF-20 stanowią żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, natomiast 4. pułk chemiczny stanowi zasadniczy wkład Połączonych Sił Zadaniowych OPBMR.

Polska po raz pierwszy pełni rolę państwa ramowego komponentu lądowego VJTF. W ćwiczeniu uczestniczą elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, czyli natowskiej grupy bojowej stacjonującej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności.
(KPRP,MON)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button