POLSKA

Covid-19. 56 proc. Polaków chce zaszczepić się trzecią dawką. Większość chce wprowadzenia ograniczeń dla niezaszczepionych

Sondaż dot. szczepień przeciwko SARS-CoV-2

Z najnowszego sondażu opinii prowadzonego podczas pandemii SARS-CoV-2 wynika, że trzy czwarte Polaków obawia się kolejnej fali zachorowań na COVID-19.

i niemal tyle samo uważa, że szczepienia przeciwko COVID-19 mogą ograniczyć pandemię. 70% ankietowanych zadeklarowało w sondażu, że się zaszczepiło lub zarejestrowało na szczepienie. Z danych dotyczących stanu zaszczepienia wynika, że zaszczepionych jedną dawką i w pełnym schemacie jest odpowiednio 59,7% i 58,4% dorosłych Polaków. Tak więc wyniki sondażu pokazują, że ok. 10% deklaruje znaczenie szczepień, pomimo tego, że sami się nie zaszczepili. Grupa ta może pokazywać odsetek populacji, która może być skłonna do szczepienia przeciw COVID-19.

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadzono w okresie 28–30 sierpnia 2021 roku metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków przeprowadzony podczas pandemii przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat.

Co trzeci Polak nie zarejestrował się wciąż do szczepienia, a co czwarty w ogóle nie chce się szczepić. 56,4% ankietowanych chce przyjąć trzecią dawkę szczepionki. 45,3% respondentów uważa działania polskiego rządu w zwalczaniu pandemii za nieskuteczne.

73,3% Polaków uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 mogą doprowadzić do ograniczenia pandemii SARS-CoV-2.

W sumie już 50,8% uczestników najnowszego sondażu uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych.

Osoby nieszczepione stanowiły 43% uczestników sierpniowego sondażu BioStat. Niemal co czwarty ankietowany (24%) zadeklarował, że w ogóle nie zamierza zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wśród powodów takiej decyzji wskazano: obawę przed skutkami ubocznymi (59%), brak ochrony przed kolejnymi wariantami SARS-CoV-2 (50%), brak przekonania o skuteczności szczepionki (41%), niewiara w pandemię (21%).

41,8% rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zamierza je zaszczepić przeciw koronawirusowi. Aż 38,4% nie ma takiego zamiaru, natomiast 19,8% wciąż jest niezdecydowanych.

56% Polaków chce zaszczepić się trzecią dawką

Gotowość przyjęcia trzeciej dawki szczepionki – kiedy będzie to możliwe – zadeklarowało 56 proc. ankietowanych. 42% rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zamierza je zaszczepić. 38% rodziców nie planuje szczepienie dziecka, 20% jest niezdecydowanych.

41,8% rodziców dzieci w wieku powyżej 12 lat zamierza je zaszczepić przeciw koronawirusowi. Aż 38,4% nie ma takiego zamiaru, natomiast 19,8% wciąż jest niezdecydowanych.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button