POLSKAŚWIAT

Chorwacja. Wypadek polskiego autokaru. 12 osób na żyje

Tragiczne zdarzenie

Dzisiaj rano, tj. 6 sierpnia w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Varazdin w Chorwacji zginęło 12 osób.

Zaś 34 są ranne i hospitalizowane. Byli to pielgrzymi, którzy zmierzali do Medjugorie.

Autobus wyjechał z miejscowości pod Warszawą.

Do wypadku doszło około godziny 5.40 na 62 kilometrze autostrady A4 na północ od stolicy Chorwacji, Zagrzebia między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec.

Pojazd zjechał z drogi i wpadł do rowu.

AKTUALIZACJA! Według ostatnich informacji nie żyje 12 osób, a ponad 30 zostało rannych.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził, że zmarła dwunasta ofiara wypadku.

Pięć osób przewiezionych do szpitali jest w stanie ciężkim.

Prawdopodobnie kierowca zasnął za kierownicą.

– Chcę przekazać moje najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin ofiar.
O szczegółach tragedii rozmawiałem dziś rano z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem, który zapewnił o pełnym wsparciu chorwackich służb medycznych. Poleciłem naszym służbom konsularnym organizację wsparcia dla rodzin uczestników wypadku – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Do Chorwacji na moje polecenie udają się dziś minister zdrowia Adam Niedzielski. wiceminister MSZ Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Medycznej – dodał szef rządu.

„W związku z tragicznym wypadkiem polskiego autokaru w Chorwacji, w wyniku którego zginęło 11 osób a 34 są ranne, we współpracy z chorwackimi służbami ratowniczymi i władzami podejmujemy wszelkie możliwe działania aby pomóc naszym Rodakom. Rodzinom Ofiar składam wyrazy współczucia” – napisał prezydent Andrzej Duda.

Premier Chorwacji Andrej Plenković:

„Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie strasznego wypadku komunikacyjnego pod Brezniczkim Humem, w którym zginęło 12 obywateli Polski. W imieniu Rządu Republiki Chorwacji złożyłem kondolencje rodzinom ofiar, informując o zaangażowaniu wszystkich służb, a rannym udzielana jest pomoc.”

Adam Niedzielski: Łączę się w bólu z wszystkimi rodzinami ofiar tragicznego wypadku autobusu w Chorwacji. Jesteśmy w kontakcie ze służbami chorwackimi. Wraz z dyrektorem LPR udajemy się pilnie na miejsce wypadku i do szpitali, gdzie przebywają poszkodowani Polacy.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau: „Składam głębokie kondolencje rodzinom ofiar wypadku autokaru w Chorwacji. Rozmawiałem z Ministrem SZ Chorwacji Gordanem Radmanem o sytuacji i podziękowałem chorwackim służbom państwowym i społeczeństwu za okazaną pomoc.”

Komunikat MSZ ws. wypadku polskiego autokaru w Chorwacji

„Dziś w godzinach porannych na trasie A-4, ok. 30 km na północ od Zagrzebia miał miejsce wypadek polskiego autobusu z pielgrzymami podróżującymi do Medjugorie.

Według ostatnich potwierdzonych informacji śmierć poniosło 11 osób, a 34 zostały ranne i hospitalizowane. Polskie służby konsularne są na miejscu i udzielają niezbędnej pomocy. Do Chorwacji na polecenie Premiera RP Mateusza Morawieckiego i Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Raua udają się dzisiaj Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz, a także medycy i psychologowie z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Ambasada RP w Zagrzebiu uruchomiła infolinię + 385 148 99 414, pod którą członkowie rodzin ofiar mogą uzyskać informacje.”

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury

„Dzisiaj, tj. 6 sierpnia 2022 r. doszło do tragicznego wypadku polskiego autokaru na terenie Chorwacji. W jego wyniku śmierć poniosło 12 osób.

Pojazd był zarejestrowany w Polsce i posiadał wszystkie wymagane prawem przeglądy. Badanie techniczne zostało wykonane w czerwcu br. i było ważne do 13 grudnia 2022 r. Autokar został wyprodukowany w 2011 roku. Więcej informacji na temat przebiegu wypadku będzie można uzyskać po analizie urządzeń rejestrujących obecnych w autobusie.

Składamy wyrazy głębokiego współczucia Rodzinom ofiar. Polskie służby, w tym Inspekcja Transportu Drogowego, pracują, aby ustalić przyczyny wypadku i upewnić się, że takie wypadki nie będą się zdarzały w przyszłości.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button