INNEWODNY

Chorwacja. Kadra Polski w walce o medale ME w maratonie kajakowym

Mistrzostwa Europy

Siedmioro polskich zawodników wystartuje w mistrzostwach Europy w maratonie kajakowym, które w czwartek rozpoczęły się w chorwackim Slavonskim Brodzie.

– W kadrze mamy kilka mocnych punktów, które z pewnością stać na wysokie miejsca – mówi Mateusz Rynkiewicz, opiekun naszej kadry.

W składzie biało-czerwonych na bałkański czempionat znaleźli się medaliści zeszłorocznych mistrzostw Europy z Silkeborga. W Danii złoto w C1 na dystansie 3,4 kilometra wywalczył Mateusz Borgieł, który wspólnie z Mateuszem Zuchorą (obaj AZS Politechnika Opolska) sięgnęli także po srebro w C2 na 26,2 km. Obaj staną przed następną medalową szansą.

–  W tym roku liczę na kolejne złoto i mam nadzieję, że uda się nam to osiągnąć w C2 26,2 km. W dwójce przypłynęliśmy tuż za Hiszpanami. W przeszłości już byliśmy mistrzami Europy i fajnie byłoby to powtórzyć – nie ukrywa Borgieł. – Te zawody to dla nas także okazja, aby sprawdzić, czy jesteśmy w dobrej dyspozycji przed mistrzostwami świata w duńskim Vejen Kolding (31 sierpnia – 3 września), które będą dla nas ważniejszą imprezą i na której celujemy w złoto – uzupełnia.

– W Chorwacji sprawdzimy siebie w jedynce, która w programie jest dzień przed zmaganiami dwójek. Zobaczymy przed MŚ, czy jesteśmy w stanie płynąć dzień po dniu na równym poziomie, czy jeszcze wymaga to od nas mocniejszego przygotowania – dopowiada z kolei Zuchora.

Poza nimi wystąpią także inni ubiegłoroczni medaliści ME z Warty Poznań. Przed rokiem w Silkeborgu brąz w C1 na 15,4 km zdobyła Paulina Grzelkiewicz, a najlepszy w C1 19 km wśród juniorów został Eryk Wilga, który tym razem wystartuje już wśród młodzieżowców. W Chorwacji zobaczymy też ich klubowych kolegów – Aleksa Wilgę i Krystiana Kubicę. Grono polskich reprezentantów uzupełnia Igor Wyszkowski (AZS AWF Poznań).

– W kadrze mamy kilka mocnych punktów, które z pewnością stać na wysokie miejsca. Tacy zawodnicy jak Borgieł czy Zuchora przez lata startów wyrobili sobie markę w europejskim i światowym maratonie. Z ich strony należy się spodziewać rezultatów na zeszłorocznym poziomie. Zobaczymy, czy zbudowana forma wystarczy do medali – mówi Mateusz Rynkiewicz, trener reprezentacji Polski w maratonie kajakowym. – Na treningach bardzo prezentował się junior Krystian Kubica, który wystartuje w C1 i C2 z Aleksem Wilgą. Z kolei Igor Wyszkowski, inny z juniorów, wystąpi w rozgrywanej pierwszy raz konkurencji K1 short race i na długim dystansie.

Jak przyznają nasi reprezentanci, na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźny wzrost zainteresowania maratonem kajakowym. –  Na świecie to coraz bardziej popularna odmiana kajakarstwa. To ciekawa rywalizacja, cały czas coś się dzieje. Co kółko jest przenoska i ludzi to bardzo interesuje. Na trybunach podczas ostatnich MŚ w Portugalii było ponad 20 tysięcy widzów – przypomina Borgieł. – Jako reprezentacja również cały czas się rozwijamy. Zdobywamy coraz więcej medali w maratonie, osiągając z roku na rok coraz lepsze wyniki. Zaczynamy się liczyć ze światową czołówką w klasyfikacji medalowej. To dobry prognostyk na przyszłość – uważa Zuchora.

Pierwsze wyścigi w ramach ME w maratonie kajakowym w Slavonskim Brodzie w czwartek, 12 lipca. Koniec regat zaplanowano na niedzielę, 16 lipca.

Kadra reprezentacji Polski na ME w maratonie kajakowym w Slavonskim Brodzie (Chorwacja)

Igor Wyszkowski (AZS AWF Poznań), Alex Wilga, Krystian Kubica, Paulina Grzelkiewicz, Eryk Wilga (wszyscy Warta Poznań), Mateusz Borgieł, Mateusz Zuchora (AZS Politechnika Opolska)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button