ŚWIAT

Chicago. Agata Kornhauser-Duda spotkała się z przedstawicielami Gwardii Narodowej i Polonią podhalańską

USA

W trakcie wizyty w Chicago małżonka prezydenta, wspólnie z towarzyszącym jej Sekretarzem Stanu w KPRP, ministrem Adamem Kwiatkowskim, spotkała się z przedstawicielami Gwardii Narodowej Stanu Illinois oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois.

Spotkanie małżonki prezydenta z generałem dywizji Richardem R. Neelym, Dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois, podpułkownikiem Andrzejem Adamczykiem, Zastępcą Dyrektora ds. Planowania Strategicznego i Polityki (J5) w Sztabie GN oraz Christianem Mitchelem, Zastępcą Gubernatora stanu Illinois dotyczyło szeroko pojętej pomocy dla Ukrainy.

Gwardia Narodowa USA to ochotnicza formacja wspierająca regularną armię. Składa się z żołnierzy służących jej doraźnie, najczęściej w przypadkach klęsk żywiołowych lub obowiązywania stanu wyjątkowego. GN jest obecna we wszystkich 50 stanach USA, a także w Dystrykcie Kolumbii oraz terytoriach zależnych: Portoryko, Guam oraz Wyspach Dziewiczych.

Pierwsza Dama podziękowała przedstawicielom GN za blisko 30–letnie partnerstwo z Polską. Podczas rozmowy nawiązano m.in. do wizyty z maja 2018 r., gdy prezydent RP odwiedził bazę Gwardii Narodowej Illinois w Kankakee. Andrzej Duda spotkał się tam m.in. z amerykańskimi żołnierzami polskiego pochodzenia, z którymi rozmawiał o pogłębieniu współpracy między Gwardią Narodową, a Wojskami Obrony Terytorialnej. W ramach współpracy między Polską a GN IL w kwietniu 2020 roku Polska wysłała 15–osobowy specjalistyczny Wojskowy Zespół Wsparcia Medycznego COVID–19 do Chicago, w celu wymiany doświadczeń i wsparcia stanu Illinois w walce z pandemią.

Dzisiaj Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na trwające trzy dekady partnerstwo pomiędzy Gwardią Narodową Illinois, a Rzeczpospolitą Polską, określając jego znaczenie jako kluczowe.

– Wzajemne relacje budowane przez tak wiele lat opierają się przede wszystkim na zaufaniu i bezpośrednich kontaktach – mówiła.

Wobec kryzysu w Ukrainie konieczne jest wykorzystanie tych kanałów komunikacji. Dzięki unikalnej dla Gwardii Narodowej zdolności jednoczesnego angażowania wszystkich struktur władzy udało się dostarczyć poprzez Polskę na Ukrainę wyposażenie medyczne, leki i karetki medyczne. Gwardia Narodowa Illinois we współpracy z Legionem Młodych Polek w Chicago przekazała do Ukrainy blisko 16 ton darów, w tym środki pierwszej pomocy, namioty, śpiwory i koce, środki higieny, pieluszki i pokarm dla dzieci. Pomoc rzeczowa, jak również środki finansowe, które posłużyły na zakup wyposażenia medycznego i artykułów pierwszej potrzeby trafiły do Ukrainy poprzez polskie organizacje pomocowe. GN przekazała też karetki pogotowia, środki ochronne i pomoc finansową.

We wtorek rozmawiano o kontynuacji działań pomocowych oraz zakresie potrzeb Ukraińców. Małżonka prezydenta, która pozostaje w stałym kontakcie z Polakami oraz Ukraińcami polskiego pochodzenia przebywającymi w ogarniętym wojną kraju relacjonowała swoje rozmowy na temat sytuacji w poszczególnych regionach kraju, podjęte dotychczas działania oraz omówiła bieżące oraz spodziewane potrzeby w tym zakresie. Przypomniała też o konieczności zaplanowania długofalowej pomocy w odbudowie Ukrainy jak i wsparciu uchodźców, którzy nie będą mogli wrócić do swoich dawnych domów.

Chicago. Agata Kornhauser-Duda. Spotkanie z przedstawicielami Gwardii Narodowej oraz Wicegubernatorem Stanu Illinois (fot. KPRP)

Chicago. Spotkanie z polonijnymi działaczkami poświęcone pomocy dla Ukrainy

Małżonka prezydenta, na zaproszenie doktor Kornelii Król–Prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych, spotkała się z zaangażowanymi w działalność społeczną kobietami mieszkającymi w aglomeracji Chicago.

Pierwsza Dama podziękowała wszystkim obecnym na spotkaniu kobietom: polonijnym lekarkom, prawniczkom, właścicielkom firm, managerkom, przedstawicielkom środowiska naukowego, businesswoman, filantropkom, za „solidarność, wrażliwość i głębokie zrozumienie potrzeby niesienia pomocy Ukrainie”.

Spotkanie poświęcone było wypracowaniu form i dróg pomocy uchodźcom przebywającym w Polsce, jak i przekazywaniu pomocy humanitarnej do ogarniętego wojną kraju. Małżonka prezydenta podkreślała, że od wybuchu wojny w Ukrainie Polacy otworzyli przed ofiarami rosyjskiej agresji swoje serca i domy, ale także amerykańska Polonia podjęła szereg inicjatyw na ich rzecz. Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych skupia kluby i stowarzyszenia działające na całym świecie, również w Ukrainie w takich miastach jak Lwów, Wołyń, Zakarpacie, Berdiansk, Winnica. We wszystkich pracują lekarze polskiego pochodzenia, którzy swoją pracą wystawiają Polsce i Polakom znakomite świadectwo.

Agata Kornhauser–Duda podziękowała za solidarność, podkreślając, że działania te objęły bardzo różnorodne obszary. – To było pozyskiwanie funduszy, zakupy niezbędnego sprzętu medycznego i lekarstw, środków higieny osobistej i artykułów codziennego użytku, ale i wsparcie pracujących w Ukrainie lekarzy, personelu medycznego, wolontariuszy. – Za szczodrość i wielkie serca bardzo serdecznie dziękuję. Często spotykam się z Ukrainkami w Polsce i wiem, jak ważne jest dla nich otrzymywane wsparcie, ale także świadomość, że ich mężowie, ojcowie, bracia i synowie, którzy walczą o wolność ojczyzny nie pozostają sami – mówiła.

Dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych, od lat prowadzona przez Kancelarię Prezydenta pod nazwą „Pomoc Polakom na Wschodzie” akcja została rozszerzona i obecnie trafia do wszystkich potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy. Agata Kornhauser–Duda uczestniczyła w przygotowaniach transportów w Polsce oraz odwiedziła Kamieniec Podolski, by tam spotkać się z uchodźcami oraz zamieszkującymi te tereny Polakami i osobami polskiego pochodzenia. Dziś w Chicago Agata Kornhauser–Duda podzieliła się z uczestniczkami spotkania własnymi doświadczeniami z zakresu koordynacji pomocy humanitarnej, potrzebami mieszkańców Ukrainy i uchodźców przebywających w Polsce. Zwracała uwagę także na konieczność podjęcia opieki nad uciekającymi z Ukrainy osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi czy sierotami.

Pierwsza Dama uczestniczyła w ewakuacji głęboko upośledzonych sierot czy małych pacjentów onkologicznych, którzy dzięki współpracy międzynarodowej znaleźli się w polskich i zagranicznych szpitalach, wokół których zakwaterowanie zapewniono także ich bliskim. Dzisiaj rozmawiano też o koordynacji wszelkich działań pomocowych, o zmieniających się potrzebach pozostających w Ukrainie mieszkańców, jak również o planach pomocy długofalowej.

Chicago. Agata Kornhauser-Duda. Spotkanie z polonijnymi działaczkami poświęcone pomocy dla Ukrainy (fot. KPRP)

Chicago: Spotkanie z Zarządem Związku Podhalan

– Dziękuję za waszą codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi – mówiła w poniedziałek Agata Kornhauser–Duda w Domu Podhalan. Spotkaniem z Zarządem Związku Podhalan w Północnej Ameryce Pierwsza Dama rozpoczęła wizytę w Chicago.

Podczas poniedziałkowej rozmowy z przedstawicielami Polonii małżonka prezydenta wyraziła radość z możliwości ponownego spotkania. – Z wdzięcznością wspominam nasze spotkanie z 2018 roku, kiedy to wspólnie mogliśmy świętować obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – akcentowała Pierwsza Dama. Wówczas w Millennium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podczas tej samej wizyty Pierwsza Dama wzięła udział w spotkaniu z członkami ZPPA w Domu Podhalan. – Cieszę się, że kolejny raz mogę być gościem w Domu Podhalan i zobaczyć znajome twarze – dodała w poniedziałek Pierwsza Dama. – Realizując kolejną wizytę w Chicago nie mogło mnie u Państwa zabraknąć – podkreśliła.

Dzisiaj rozmawiano o codziennej działalności utworzonego w 1929 r. Związku Podhalan, promocji Polski, kultywowaniu tradycji i dumie z pochodzenia. W ostatnich latach znaczące ograniczenie migracji z Polski do USA powodują zmiany w środowiskach polonijnych. Ubywa dzieci dobrze władających językiem polskim, a przybywa tych, dla których język polski jest drugim językiem lub nawet językiem obcym. W związku z tym bardzo ważna staje się promocja dwujęzyczności i promocja nauczania języka polskiego jako obcego na rozległym terytorium chicagowskiego okręgu konsularnego. Podkreślano dzisiaj wagę i znaczenie pielęgnowania bogatych tradycji kulturowych, krzewienia polskości i języka oraz wychowywania kolejnych pokoleń w poszanowaniu tradycji dwóch kultur: kraju zamieszkania i kraju pochodzenia.

– Dziękuję za Państwa codzienną, społeczną pracę, którą podejmujecie dla zachowania polskości tu na amerykańskiej ziemi. Bardzo dziękuję za godne naśladowania przywiązanie do wielowiekowej spuścizny przodków, za krzewienie polskości w USA przez muzykę, taniec i śpiew, za wychowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży w duchu wartości patriotycznych i chrześcijańskich – powiedziała Agata Kornhauser-Duda.

Podczas spotkania małżonka prezydenta oraz minister Adam Kwiatkowski otrzymali honorowe członkostwo Związku Podhalan w Ameryce Północnej. – Przyjmujemy je jako wyróżnienie, ale też zobowiązanie do dalszego wspierania działalności związku – oświadczyła Pierwsza Dama.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button