CIEKAWOSTKI

Charlotte w USA najbardziej zielonym miastem świata. W rankingu są trzy polskie miejscowości

Ranking najbardziej zielonych miast świata!

Kraków zajął piąte miejsce na świecie i trzecie w Europie w rankingu stworzonym przez Husqvarna Urban Green Space Index (HUGSI).

Lista została wykonana na podstawie obrazów satelitarnych i procentowego udziału zieleni w metropoliach.

W pierwszej dziesiątce najbardziej zielonych miast znalazły się:

Charlotte (USA), Durban (RPA), Wilno (Litwa), Dortmund (Niemcy), Kraków, Stuttgart (Niemcy), Austin (USA), Wurzburg (Niemcy), Zurych (Szwajcaria) i Heidelberg (Niemcy).

W rankingu oprócz Krakowa znalazły się także inne duże polskie miasta:

Wrocław (na 22. pozycji na świecie i 16. w Europie), a zaraz za nim Warszawa (na miejscu 23. na świecie oraz 17. w Europie).

Metodologia badania polegała na wykorzystaniu obrazów satelitarnych oraz wizji komputerowej do oceny zielonej powierzchni miasta. Zgodnie z szacunkami, ok. 36 proc. powierzchni Krakowa zajmują drzewa, a 20 proc. trawa.

Badanie pokazało, że w Krakowie na mieszkańca przypada ponad 207 m² terenów zielonych. Dla porównania, w Pradze jest to ok. 180 m².

Kraków prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju, poprzez podejmowanie działań mających zapewnić lepszy komfort życia mieszkańcom. Tylko od 2015 r. miasto pozyskało 105 hektarów działek z przeznaczeniem pod zieleń za kwotę ponad 135 mln zł. Celem Krakowa na kolejne lata jest pozyskiwanie działek z przeznaczeniem pod zieleń tam, gdzie jest jej niewiele. Założenie jest takie, by każdy krakowianin mógł znaleźć się w parku, na skwerze lub łące w krótkim czasie od wyjścia z domu czy mieszkania.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button