INNE

Igrzyska europejskie 2023 w Polsce zagrożone? Kraków żąda rządowych gwarancji finansowych

Igrzyska europejskie 2023

Czasu coraz mniej, by zorganizować igrzyska europejskie w Polsce.

– Kraków podtrzymuje chęć współorganizowania igrzysk europejskich, ale pod warunkiem otrzymania rządowych gwarancji finansowych zawartych na piśmie – tak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odniósł się do wypowiedzi ministra Jacka Sasina.

– Nie oczekuję, żeby rząd w czymkolwiek wyręczał Kraków. Oczekuję, że igrzyska europejskie zostaną zorganizowane wspólnie: z rządem, z Europejskim Komitetem Olimpijskim, przy współpracy Polskiego Komitetu Olimpijskiego i z województwem małopolskim – powiedział Jacek Majchrowski.

Kraków od samego początku konsekwentnie i bardzo wyraźnie mówił, pod jakimi warunkami może przystąpić do organizacji igrzysk. Zorganizowanie ich będzie możliwe tylko pod warunkiem, że rząd udzieli pisemnych gwarancji sfinansowania inwestycji potrzebnych do organizacji wydarzenia. Dzięki tym środkom inwestycje będzie można zrealizować szybciej, z korzyścią dla mieszkańców i samego miasta.

– Jeżeli otrzymamy gwarancje rządowe mówiące o tym, że środki, jakie otrzyma miasto, nie tylko na inwestycje sportowe związane z igrzyskami, ale także na infrastrukturę miejską służącą wszystkim mieszkańcom, będą co najmniej równoważne do kosztów, które musimy ponieść – zorganizujemy te igrzyska – podkreślił prezydent.

Prezydent dodał, że jeśli do końca pierwszego kwartału scpeustawa w sprawie igrzysk nie zostanie przyjęta przez rząd, nie będzie już fizycznej możliwości zrealizowania potrzebnych inwestycji, ponieważ zabraknie na to czasu.

Opóźnione są także działania Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. Choć pierwotnie mówiono o 24 dyscyplinach sportowych, do dziś podpisano umowy jedynie z sześcioma federacjami na organizację rywalizacji w siedmiu dyscyplinach sportowych. Bez ostatecznych decyzji co do liczby dyscyplin miasto nie jest w stanie określić zarówno potrzeb dotyczących obiektów sportowych, jak i kosztów wydarzenia.

W Krakowie zobaczymy szermierkę, rugby 7, pięciobój nowoczesny, siatkówkę mężczyzn, zapasy, judo, kajaki płaskie i slalomowe.

Miasto twierdzi, że wywiązało się ze wszystkich obietnic złożonych rządowi w sprawie igrzysk: rozeznało możliwości wykorzystania krakowskiej infrastruktury sportowej, przygotowało dokumenty dotyczące miejsc, w których zawody mogą się odbywać, zinwentaryzowało te obiekty wraz z informacjami, co należy w nich jeszcze wykonać.

Przypomnijmy, Igrzyska Europejskie mają się odbyć w 2023 w Krakowie i województwie małopolskim. Sportowcy według założeń będą rywalizować także w Zakopanem, Tarnowie, Myślenicach i Krynicy.
(UMK)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button