POLITYKAŚWIAT

Bukareszt. Andrzej Duda na Szczycie B9. Prezydent USA Joe Biden online

Rumunia

W Pałacu Cotroceni w Bukareszcie prezydent RP Andrzej Duda i prezydent Rumunii Klaus Werner Iohannis otworzyli szczyt państw wschodniej flanki NATO czyli tzw. Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Wzięli w nim też udział prezydent USA Joe Biden oraz szef NATO Jens Stoltenberg.

Witając uczestników spotkania, Andrzej Duda zaznaczył, że szczyt zorganizowany został w tym samym czasie, co ćwiczenia Defender-Europe, których zasadnicza część odbywa się na terenie Rumunii. W manewrach uczestniczy prawie 28 tysięcy żołnierzy z 26 państw. – Jestem niezwykle dumny, że w ramach tego ćwiczenia kilka godzin temu polscy spadochroniarze dokonali desantu ramię w ramię z amerykańskimi kolegami. To prawdziwy symbol nie tylko naszej sojuszniczej solidarności, ale również prawdziwej siły NATO – podkreślił prezydent RP.

Spotkanie miało charakter hybrydowy – prezydenci Polski i Rumunii uczestniczyli w nim osobiście, pozostali przywódcy wzięli udział w formule telekonferencji.

– Udział prezydenta USA Joe Bidena oraz szefa NATO Jensa Stoltenberga w szczycie B9 pokazuje, że nasze spotkanie jest ważne i pozytywnie postrzegane przez Sojusz Północnoatlantycki – mówił w Bukareszcie prezydent Andrzej Duda. – To pokazuje także spójność euroatlantycką, co jest ogromnie istotnym elementem – zaznaczył.

Sytuacja na Białorusi i Ukrainie oraz Inicjatywa Trójmorza

– Chcielibyśmy bardzo, aby kraj ten szedł w kierunku demokracji, żeby stawał się krajem rzeczywiście w pełni suwerennym i niepodległym. Chcielibyśmy, aby te ambicje i aspiracje narodu białoruskiego i wszystkich, którzy zamieszkują Białoruś, obywateli Białorusi były realizowane – podkreślił Andrzej Duda.

Odnosząc się do kwestii Ukrainy zaznaczył, że ani Europa, ani świat nie może spuszczać wzroku z tej części naszego kontynentu. – Absolutnie wszyscy musimy stać za Ukrainą z jednej strony, ale z drugiej strony musimy stać także na straży naszego bezpieczeństwa, bo to jest nasza wschodnia flanka, zarówno dla Rumunii, jak i dla Polski. W związku z powyższym na pewno będzie to istotny element rozmów na zbliżającym się szczycie NATO w Brukseli i na pewno będzie to istotny element rozmów naszych dzisiaj w czasie szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki, który jest tuż przed nami – zaznaczył.

Andrzej Duda podziękował prezydentowi Rumunii za aktywny udział we współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Podkreślił, że dzięki jego zaangażowaniu udało się stworzyć fundusz Trójmorza. – Pierwsze działania inwestycyjne w ramach tego funduszu są już prowadzone – zapewnił. Wyraził nadzieję, że do funduszu dołączą USA. Mówił też o współpracy z innymi krajami – wspomniał o rozmowach na ten temat, które prowadził z ministrem spraw zagranicznych Japonii.

Bukaresztańska Dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację, w której oświadczyły, że połączą wysiłki na rzecz zapewnienia – tam, gdzie to konieczne – „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.

We wtorek prezydenci Polski i Rumunii wezmą udział w ćwiczeniach wojskowych „Justice Sword 21”, a Andrzej Duda spotka się z polskimi żołnierzami, biorącymi udział w tych ćwiczeniach.
(KPRP)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button